Sobota, 13 sierpnia
Imieniny: Diany, Heleny
Czytających: 2706
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Prezydent zadowolony z wyników rankingu "Wspólnoty"

Czwartek, 7 sierpnia 2014, 8:38
Aktualizacja: 8:43
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Prezydent zadowolony z wyników rankingu "Wspólnoty"
Fot. Przemo
Ranking najszybciej rozwijających się gmin w latach 2010–2014, który na zlecenie redakcji "Wspólnoty" przeprowadził Zespół Doradców Ekonomicznych firmy Curulis uplasował Jelenią Górę na szóstym miejscu wśród miast na prawach powiatu. – To jest powód do dumy i radości – ocenił prezydent Marcin Zawiła.

- Skoro najbardziej obiektywna gazeta samorządowa w Polsce wynajmuje firmę konsultingową, która stosuje dość skomplikowane kryteria oceny rozwoju miast, głównie gospodarcze - umieszcza miasto Jelenią Górę wśród miast na prawach powiatu na szóstym miejscu to jest powód do dumy i radości - powiedział prezydent Marcin Zawiła. - Tego nie zrobił prezydent Marcin Zawiła, to zrobili jeleniogórzanie, głównie przedsiębiorcy - dodał włodarz miasta.

Ideą rankingu było pokazanie wielowymiarowego rozwoju i podkreślenie zmian, jakie zaszły od ostatnich wyborów samorządowych. Gminy zostały podzielone na 4 grupy: turystyczne, rolnicze, przemysłowe i miasta na prawach powiatu. W tej ostatniej Jelenia Góra wśród 66 samorządów zajęła szóste miejsce za: Rzeszowem, Bielsko-Białą, Kielcami, Legnicą i Białymstokiem. Za nami uplasowały się takie gminy, jak: Jastrzębie-Zdrój, Lublin, Kraków i Żory. Badano cztery obszary: finansowy, gospodarkę, infrastrukturę oraz aspekt społeczny. Najgorzej wypadliśmy w przekroju infrastruktury, ale tu powodem, jak podaje prezydent, jest nie zaliczenie inwestycji "Wodnika" o wartości ok. 100 mln zł, ponieważ jest to osobny podmiot prawa handlowego, a w innych miastach tego typu firmy istnieją w strukturach miasta.

- Przedsiębiorcy inwestują i rozwijają się. Widzą, że praca tutaj przynosi efekty, miejsc pracy przybywa. Mimo bezrobocia na poziomie 7,9% bardzo trudno jest znaleźć pracownika. Małe bezrobocie powoduje, że płace rosną - stwierdził przewodniczący Rady Gospodarczej Ryszard Grot.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group