Niedziela, 22 maja
Imieniny: Heleny, Julii
Czytających: 2410
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Powiat jeleniogórski: Prężna młodzieżówka rotarian

Niedziela, 11 stycznia 2009, 14:20
Aktualizacja: 15:47
Autor: Ania
Powiat jeleniogórski: Prężna młodzieżówka rotarian
Fot. Ania
Do jeleniogórskiego Rotary Club w minioną sobotę przystąpiła grupa młodzieżowa z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Stanisława Lema z Kowar. Młodym i chętnym do pracy ludziom wręczono legitymacje i specjalne odznaki. Powołano także młodzieżowego prezydenta, którym została Sandra Czerwińska z II A w Kowarach.

Uroczystość odbyła się w Pałacu w Staniszowie i było to oficjalne powołanie za zgodą Tadeusza Płuzińskiego, gubernatora dystryktu obejmującego Jelenią Górę, oraz władz Rotary International.

Interact, bo tak nazywa się rotariańska „młodzieżówka” zrzesza na całym świecie tysiące osób, w Polsce dopiero zaczynają powstawać. Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest Małgorzata Czajkowska, sekretarz Komitetu Polska–Izrael.
– Można powiedzieć, że jestem matką chrzestną powołanego dzisiaj interactu. Pomysł zrodził się w 2007 roku w Izraelu. Pozytywnie przyjęli go także koledzy rotarianie – tłumaczy pomysłodawczyni.

Młodzi rotarianie będą pomagać społeczności lokalnej, zwłaszcza biednym i chorym dzieciom. Młodzież będzie działała na rzecz domu dziecka w Szklarskiej Porębie oraz świetlicy terapeutycznej dla niepełnosprawnych dzieci w Kowarach. Planuje czytanie książek, pomoc w odrabianiu lekcji czy po prostu zabawę.
– Chcemy młodzież kształtować, uczyć, wychowywać i uwrażliwiać na biedę i krzywdę innych ludzi, zwłaszcza dzieci – mówi Małgorzata Czajkowska.

Nad młodzieżą czuwać będą nauczyciele, ponieważ każda praca z dziećmi wymaga nadzoru pedagogicznego. Oczywiste jest, że osoby należące do interactu mają nie tylko obowiązki, ale i przywileje. Mogą liczyć na pomoc ze strony Rotary Club w zakresie nauki, wymiany zagranicznej, a nawet ewentualnej pomocy medycznej.

Mają sukcesy
Kowarska młodzież może się już pochwalić kilkoma dokonaniami związanymi z pomocą młodszym kolegom. Z otwartymi rękami przyjęli gości z Izraela. Wspólnie zwiedzali Kowary i bawili się.– Jesteśmy bardzo zadowoleni, że możemy działać przy Rotary Club, chętnie oddajemy się pracy na rzecz chorych i biednych dzieci. Właściwie to już dość długo działamy w ramach pomocy na rzecz innych – powiedziała Sandra Czerwińska.

Czytaj również

Komentarze (12) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group