Niedziela, 4 grudnia
Imieniny: Barbary, Piotra, Jana
Czytających: 3730
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Prezes oskarżony

Sobota, 21 lipca 2018, 9:21
Aktualizacja: Poniedziałek, 23 lipca 2018, 7:15
Autor: Jel
Region: Prezes oskarżony
Fot. Użyczone
Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze skierowała do Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze akt oskarżenia przeciwko Samuyelowi I., obywatelowi Niemiec, oskarżonemu m.in. o posługiwanie się fałszywymi dokumentami, by uzyskać kredyty bankowe, działania na szkodę spółki, w której był prezesem zarządu.

W toku przeprowadzonego śledztwa ustalono, że 56-letni obywatel Niemiec Samuyel I. od wielu lat przebywał na terenie Polski, gdzie prowadził działalność gospodarczą będąc prezesem zarządu mającej siedzibę w Kamiennej Górze spółki zajmującej się handlem mięsem.

W latach 2010-2014 podejrzany składał do trzech różnych banków wnioski o udzielenie kredytów na działalność spółki. Przedkładał przy tym szereg dokumentów, z których wynikało, że sytuacja firmy jest dobra, osiąga zyski i jest wypłacalna. Te dane były każdorazowo inne – dopasowywane do wymogów prezentowanych przez różnych kredytodawców. W ten sposób uzyskał łącznie 2.861.000 zł. Znaczna część tych pieniędzy nie została przeznaczona na cele spółki.

Jak wykazało śledztwo, w okresie od 2010 do 2015 roku, podejrzany dokonywał drenażu majątku firmy poprzez wypłaty gotówkowe, zakup mieszkań czy transfer środków na konta w Niemczech, gdzie mieszkał i prowadził inną firmę. W ten sposób spółce wyrządzona została szkoda majątkowa w kwocie nie mniejszej niż 1.832.000 mln złotych.

- Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze dokonała zabezpieczenia majątkowego grożących podejrzanemu środków karnych w postaci obowiązku naprawienia szkody i przepadku korzyści osiągniętej z popełnionych przestępstw, poprzez zajęcie należącego do podejrzanego pojazdu marki Audi o wartości 50.000 zł, ustanowienie na jego nieruchomości hipoteki przymusowej na kwotę 205.000 zł oraz zajęcie należących do podejrzanego udziałów w innej spółce o wartości 5.000 zł – informuje rzecznik Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze prokurator Tomasz Czułowski.
- W tej sprawie zarzuty usłyszała także główna księgowa firmy, która miała na polecenie prezesa zarządu sporządzać zawierające fałszywe dane dokumenty, którymi następnie posługiwał się podejrzany. Przeciwko kobiecie skierowano wcześniej akt oskarżenia do Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze wraz ze złożonym przez nią wnioskiem o dobrowolne poddanie się odpowiedzialności karnej – dodaje rzecznik.

Przestępstwa, których popełnienie zarzuca się podejrzanemu, zagrożone są karą pozbawienia wolności do lat 10.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
854
Tak
27%
Nie
65%
Nie wiem
7%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group