Wtorek, 27 października
Imieniny: Iwony, Sabiny
Czytających: 2242
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Premiera “Kubusia i jego pana” u Norwida

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 18 października 2016, 7:15
Aktualizacja: Czwartek, 20 października 2016, 7:51
Autor: Manu
Fot. Teatr im. Norwida
29 października (w sobotę) na Dużej Scenie w jeleniogórskim Teatrze im. Cypriana Kamila Norwida odbędzie się premiera sztuki “Kubuś i jego pan” Milana Kundery wg powieści Denisa Diderota. To pierwsza premiera sezonu artystycznego 2016/2017. Reżyseruje Piotr Bogusław Jędrzejczak.

Milan Kundera, czesko-francuski pisarz i eseista, najbardziej znany jako autor “Nieznośnej lekkości bytu”, napisał współczesną wersję słynnej powiastki filozoficznej pióra wybitnej postaci francuskiego oświecenia - Denisa Diderota.

- To komedia z tych, które zadają podstawowe pytania egzystencjalne – informują twórcy przedstawienia. - W rolę stwórcy wcielają się jednak także ci, którzy w tym pierwszym sensie są boskimi kreacjami – autorzy dzieł literackich. A te bywają nieustannie przetwarzane przez kolejnych, przepisujących po swojemu oryginały, autorów, których bohaterowie mają, w związku z tym, wielu ojców. Kundera zadaje pytanie o rolę przypadku w tych piętrowych kreacjach, o to co (kto?) decyduje o tym, że ktoś jest Panem, a ktoś inny Kubusiem?

Reżyserem widowiska jest Piotr-Bogusław Jędrzejczak, który od września br. pełni funkcję kierownika artystycznego Teatru im. Norwida.

Scenografię opracowała Małgorzata Gałaś-Prokopf, a muzykę przygotował Zbigniew Paweł Niko Nikodemski, muzyk grający na instrumentach klawiszowych, związany z zespołem Rezerwat i grupą KG Band.

Występują: Katarzyna Anzorge (gościnnie), Marta Kędziora, Magdalena Kępińska,Elżbieta Kosecka, Iwona Lach, Anna Ludwicka-Mania, Elwira Hamerska-Kijańska, Andrzej Kępiński, Piotr Konieczyński, Kazimierz Krzaczkowski, Bogusław Kudłek, Robert Mania,Jacek Paruszyński i Bogusław Siwko.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz

kazimierzp 18-10-2016 12:13
Widziałem przed laty inscenizację "Kubusia Fatalistę" ze Zbigniewem Zapasiewiczem. Do dzisiaj jestem pod wrażeniem. Ciekaw jestem jak sobie poradzi nasz teatr i nasi aktorzy!? Trzeba będzie skonfrontować.
~ 18-10-2016 12:47
Kubuś i jego pan- Kundery. W odróżnieniu od Kubusis Fatalisty...- Diderota. Ciekawe jak poradzi sobie.. reżyser.
~KM 21-10-2016 15:13
Oj, obawiam się, że to będzie nic ciekawego. Pan Piotrowski jak zwykle się wypowiada, a pojęcia nie ma. To jest tekst Kundery, a nie Diderota.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group