Poniedziałek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 7195
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Prawo jazdy: drożej i dłużej za kategorie C i D

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 7 września 2009, 9:05
Aktualizacja: 9:06
Autor: Angela
Fot. Angela
Ci, którzy mają w planach pracę za kółkiem ciężarówki lub autobusu, a nie zdobędą prawa jazdy do 10 września, muszą się liczyć ze znacznymi utrudnieniami w zdobyciu uprawnień do kierowania. Po wymienionym dniu kurs doszkalający będzie trwał 280 godzin, a jego koszt wyniesie nawet do 8 tys. zł.

Zmiany dotyczące nowego systemu szkolenia kierowców wprowadziła dyrektywa unijna przyjęta przez polski rząd w 2003 roku, a odłożona do realizacji od 10 września. Dlatego w ostatnich miesiącach WORD i szkoły jazdy na te kategorie były po prostu oblegane.

Niestety, mimo zapowiadanych zmian, nie wszystkim chętnym uda się nabyć uprawnienia przed tą datą. A ci, którzy „przegrają” walkę z czasem i niełatwym egzaminem na prawo jazdy, zanim zasiądą za kółkiem, będą musieli się o wiele więcej napracować i ...zapłacić.

– Dotyczy to osób, które uzyskają prawo jazdy na kategorię C i D po 10 września. Ci, którzy nabyli uprawnienia do kierowania przed tą datą, szkolenia będą mieli według starego systemu – mówi Robert Tarsa, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Jeleniej Górze.
Zupełnie nowy system szkolenia zakłada przede wszystkim znaczne zwiększenie liczby godzin.

Dotychczas kursant przechodził pięciodniowe szkolenie podstawowe i trzydniowe dodatkowe, od 10 września szkolenie zakłada aż 280 godzin kursu, co niektórzy porównują do czasu trwania studiów podyplomowych – mówi Robert Tarsa.

Liczba tych godzin będzie się niestety przekładać na koszty szacowane na 6 – 8 tysięcy złotych. Do tego dochodzą szkolenia praktyczne na placach, które muszą spełniać odpowiednie wymogi. Obecnie w Polsce są zaledwie dwa place dopuszczone wstępnie do przeprowadzania takich szkoleń, ale żaden z nich nie spełnia do końca wszystkich wymogów. Jedyny spełniający wszelkie kryteria jest pod Berlinem.

Jest to z pewnością utrudnienie dla szkół, które będą prowadziły szkolenia dla kierowców zawodowych przewozu osób i rzeczy. Jeśli tor pod Poznaniem nie zostanie pozytywnie zaakceptowany przez ministerstwo, szkoły jazdy będą musiały wykupywać szkolenia na torze pod Berlinem – mówi dyrektor WORD – u w Jeleniej Górze.

Rozwiązaniem tego problemu miałoby być wybudowanie takiego toru na terenie Dolnego Śląska. – Wspólnie z marszałkiem i wszystkimi dyrektorami WORD - ów znaleźliśmy miejsce koło Strzegomia – mówi Robert Tarsa. – Tor tam urządzony byłby dostępny dla wszystkich WORD-ów w mniej więcej równiej odległości czyli dla Wałbrzycha, Wrocławia, Legnicy i Jeleniej Góry.

Teraz tworzone są wstępne koncepcje budowy. Na początek teren obecnie należący do Agencji Nieruchomości Rolnych musi jednak pozyskać marszałek dolnośląski. Kiedy będzie on już jego właścicielem, zastanowimy się nad tworzeniem biznes planu do tego przedsięwzięcia.

Koszt wybudowania takiego toru szacowany jest na 35 – 45 mln zł. Jeśli teren około 30 hektarów zostałby pozyskany przez marszałka, a dolnośląskie WORD- y uzyskałyby dofinansowanie zewnętrzne na ten cel, budowa toru potrwałaby 2 – 3 lata.

W ramach tej inwestycji miałyby powstać m.in. budynki do prowadzenia szkoleń teoretycznych czy pełnowymiarowe tory m.in. z matami poślizgowymi. Szkolenia w tym ośrodku miałyby być prowadzone nie tylko dla kategorii C i D, ale również dla pozostałych.

Powstanie takiego toru przyczyniłoby się dla poprawy bezpieczeństwa. Byłby on bowiem udostępniony dla każdego kierowcy, który chciałby podnieść swoje umiejętności jazdy, w tym także w warunkach ekstremalnych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12) Dodaj komentarz

~ 7-09-2009 9:15
Paranoja! Kurs na autobus około 3 tys, szkolenie 8 tys, badania lekarskie. Kto zainwestuje taką sumę, by zarabiać parę groszy za kółkiem. Natychmiastowa podwyżka zarobków kierowców o 100%, bez dyrektywy unijnej! Kto wymyśla takie cuda? Po co jest prawo jazdy, skoro kurs na przewóz osób i towarów jest droższe?
~xyz 7-09-2009 9:43
I dobrze jak zacznie brakować kierowców to wtedy może wzrosną nasze zarobki, bo wbrew pozorom za tak odpowiedzialną pracę dostajemy marne grosze.
daria30119 7-09-2009 10:27
Może kierowcy zwłaszcza tirów zaczną wreszcie szanować swoje uprawnienia do ich prowadzenia i przestaną tak szarżować po drogach.......
~arlene 7-09-2009 10:46
I teraz przez te 2-3 lata nie będziemy mieć nowych kierowców, bo wątpię żeby szkółki woziły kursantów do Berlina. Jak zwykle wszystko jest robione od końca - najpierw wprowadzamy ustawę, a później dopiero martwimy się o jej praktyczną realizację. To jest Polska właśnie.
~Tomy M. 7-09-2009 10:50
Unia Europejska ... to już było ... nazywało się Kraj Rad.
~Driverrr 7-09-2009 16:14
Jestem Kierowca TIR-a i wkońcu coś pozytywnego zrobił rząd teraz nasz zawód zostanie doceniony i skonczy sie jazda za grosze.
~madrala 7-09-2009 18:08
jak to sie mowi: wykupować czy wkupywać?
~ 7-09-2009 21:14
Za przeproszeniem do dupy z takimi inwestycjami wprowdzili ustawe i nie ma gdzie jej realizowac...paranoja my mlodzi to wiecznie mamy pod gore i zawsze wszystko kreci sie w okol pieniedzy i w przypadku tych ktorzy zawsze marzyli o tej pracy to juz jest koniec bo z kad wziasc takie pieniadze.....
~ 7-09-2009 21:59
Superfajne jest też to , że Powiatowy Urząd Pracy wyprodukuje ok 20 bezrobotnych kierowców kat C i D na których obecnie się szkolą Ci kursanci oczywiście nie zdążając przed 10 września. Mogę się przyznać że jestem jedną z takich osób. Zapisałem się na dwa inne kursy jakoś w styczniu tego roku. Niestety żaden z nich się nie rozpoczął mimo iż pisało na tablicy, że termin to jakoś I i II kwartał tego roku. Więc postanowiłem się zapisać na to co wiedziałem że się rozpocznie oczywiście dop po zapisaniu, na pierwszych wykładach dowiedziałem się o tej strasznej podwyżce cen za kurs na przewóz a zrezygnować się nie da więc tkwię w tym nadal. Urząd straci kase a ja wciąż bezrobotny....
~hiena 7-09-2009 22:31
a ja trzymam kciuki za kolege oskara który jutro zdaje na kat.c
~Kierowca TIRa 8-09-2009 0:08
na kategorie D przepisy weszły w dniu 10 września ale 2008 roku, teraz wejdzie zapora cenowa dla kategorii C, tak jak napisał ~Driverrr skończy się era tanich kierowców przekwalifikowanych z UP....
~Kierowca TIRa 8-09-2009 0:14
~hiena musze zmartwić Twojego kolege ale nawet jak zda egzamin to jak będzie odbierać prawo jazdy to data na prawku będzie kilka dni po 10tym września, nie liczy się data zdania egzaminu :) więc lepiej kolega Twój niech wyciąga 8 klocków, mam znajomych co przerabiali taką sytuacje rok temu z kategorią D a prawko służy im teraz jako podstawka pod piwo. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group