Wtorek, 5 lipca
Imieniny: Antoniego, Karoliny, Marii
Czytających: 7261
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Prawda i pamięć o Smoleńsku. Bez cenzury w Książnicy

Niedziela, 5 lutego 2012, 7:49
Aktualizacja: Poniedziałek, 6 lutego 2012, 8:23
Autor: Petr
JELENIA GÓRA: Prawda i pamięć o Smoleńsku. Bez cenzury w Książnicy
Fot. Petr
Ocenzurowaną w Parlamencie Europejskim, budzącą spore kontrowersje antagonistów PiS wystawę „Prawda i Pamięć” poświęconą katastrofie smoleńskiej zainaugurowano wczoraj w Jeleniogórskim Centrum Informacji i Edukacji Regionalnej Książnica Karkonoska.

„Prawda i Pamięć” to zbiór fotografii ukazujących żałobę narodową Polaków po katastrofie w Smoleńsku, jak również dokumentujących chwile tuż po zdarzeniu i to co działo się później w miejscu tragedii. Wystawa ta została ocenzurowana w Parlamencie Europejskim i do dnia dzisiejszego budzi spore kontrowersje wśród antagonistów Prawa i Sprawiedliwości.

– „Prawda i Pamięć” jest hołdem oddanym wspaniałym Polakom, którzy stracili życie lecąc na uroczystości upamiętniające 70. rocznicę ludobójstwa dokonanego przez Rosjan w Katyniu w 1940 roku. Wystawę tę uznano za kontrowersyjną i ocenzurowano. Dlaczego? Bo fotografie, z których się składa pokazują niszczenie wraku, a także żenujące niedbalstwo w prowadzeniu śledztwa przez stronę rosyjską – powiedziała za autorami fotografii Marzena Machałek, posłanka na Sejm RP, współorganizatorka wystawy, którą interpretacją wiersza Herberta zainaugurował przewodniczący Forum Młodych PiS Kamil Ziółkowski.

W wernisażu inaugurującym „Prawdę i Pamięć” w Książnicy Karkonoskiej uczestniczyło wielu jeleniogórzan, a także gość specjalny – Jacek Świat, mąż Aleksandry Natalii-Świat, posłanki na Sejm RP, która zginęła w katastrofie smoleńskiej. Po części oficjalnej przybyli wzięli udział w projekcji filmu Anity Gargas „10.04.10”. Po seansie tłumnie zgromadzeni w sali konferencyjnej goście wernisażu pomodlili się za dusze Ofiar, pasażerów ostatniego lotu samolotu rządowego.

Wystawę zorganizowaną przez Biuro Poselskie Marzeny Machałek oraz Klub Gazety Polskiej w Jeleniej Górze można oglądać do 11 lutego 2012.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (78) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group