Czwartek, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny
Czytających: 13352
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Prawda i pamięć o Smoleńsku. Bez cenzury w Książnicy

Niedziela, 5 lutego 2012, 7:49
Aktualizacja: Poniedziałek, 6 lutego 2012, 8:23
Autor: Petr
JELENIA GÓRA: Prawda i pamięć o Smoleńsku. Bez cenzury w Książnicy
Fot. Petr
Ocenzurowaną w Parlamencie Europejskim, budzącą spore kontrowersje antagonistów PiS wystawę „Prawda i Pamięć” poświęconą katastrofie smoleńskiej zainaugurowano wczoraj w Jeleniogórskim Centrum Informacji i Edukacji Regionalnej Książnica Karkonoska.

„Prawda i Pamięć” to zbiór fotografii ukazujących żałobę narodową Polaków po katastrofie w Smoleńsku, jak również dokumentujących chwile tuż po zdarzeniu i to co działo się później w miejscu tragedii. Wystawa ta została ocenzurowana w Parlamencie Europejskim i do dnia dzisiejszego budzi spore kontrowersje wśród antagonistów Prawa i Sprawiedliwości.

– „Prawda i Pamięć” jest hołdem oddanym wspaniałym Polakom, którzy stracili życie lecąc na uroczystości upamiętniające 70. rocznicę ludobójstwa dokonanego przez Rosjan w Katyniu w 1940 roku. Wystawę tę uznano za kontrowersyjną i ocenzurowano. Dlaczego? Bo fotografie, z których się składa pokazują niszczenie wraku, a także żenujące niedbalstwo w prowadzeniu śledztwa przez stronę rosyjską – powiedziała za autorami fotografii Marzena Machałek, posłanka na Sejm RP, współorganizatorka wystawy, którą interpretacją wiersza Herberta zainaugurował przewodniczący Forum Młodych PiS Kamil Ziółkowski.

W wernisażu inaugurującym „Prawdę i Pamięć” w Książnicy Karkonoskiej uczestniczyło wielu jeleniogórzan, a także gość specjalny – Jacek Świat, mąż Aleksandry Natalii-Świat, posłanki na Sejm RP, która zginęła w katastrofie smoleńskiej. Po części oficjalnej przybyli wzięli udział w projekcji filmu Anity Gargas „10.04.10”. Po seansie tłumnie zgromadzeni w sali konferencyjnej goście wernisażu pomodlili się za dusze Ofiar, pasażerów ostatniego lotu samolotu rządowego.

Wystawę zorganizowaną przez Biuro Poselskie Marzeny Machałek oraz Klub Gazety Polskiej w Jeleniej Górze można oglądać do 11 lutego 2012.

Czytaj również

Komentarze (78)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy masz "na sobie" jakikolwiek tatuaż?

Oddanych
głosów
1077
Tak
11%
Nie
61%
Zamierzam sobie zrobić
3%
Nigdy sobie nie zrobię
25%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Zbyt inteligentni, by być szczęśliwi
 
Rozmowy Jelonki
Z Niemiec przez Jelenią Górę do IPN
 
112
Akcja "Gruchot"
 
Turystyka
Dramat w górach
 
112
Seniorzy z policją
 
Polityka
O herbie powiatu
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group