Poniedziałek, 27 czerwca
Imieniny: Marii, Władysława
Czytających: 8087
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Prapremiera w mroku

Środa, 10 marca 2010, 8:12
Aktualizacja: 8:13
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Prapremiera w mroku
Bogdan Koca podczas wczorajszej próby "Czarnej maski".
Fot. TEJO
Na dużej scenie Teatru im. C. K. Norwida trwają próby przed sobotnim wydarzeniem: wystawieniem „Czarnej maski”, laureata nagrody Nobla Gerharta Hauptmanna. Jeleniogórski spektakl jest polską prapremierą i pierwszą powojenną realizacją tej sztuki w Europie.

Akcja sztuki toczy się w obszernym domostwie burmistrza Bolkowa - miasta, które wyjątkowo odczuło skutki wojny trzydziestoletniej. W mrocznej scenerii ponurych komnat rozgrywa się ta historia z pogranicza świata realnego i majaczeń sennych, pełnego zjaw, tajemnych znaków i śmierci, czającej się za murami…

Gerhart Hauptmann rozpoczął pracę nad „Czarną maską” na przełomie stuleci – pierwsze wzmianki sięgają roku 1898. Ukończył ją jednak ponad trzydzieści lat później – w czasie pobytu we włoskim Rapallo na początku 1928 r. Po raz pierwszy ukazała się drukiem w 1930 roku wraz z innym utworem.
Krytycy po premierze uznali, że „Czarna maska“ należy do najbardziej klasycznych dramatów Hauptmanna, bowiem tkwi w niej ”pewna synteza pomiędzy naturalistycznym popędem życiowym, a najgłębszą wiedzą o immanentnych prawach rządzących dramatem, jakiej jeszcze nigdy nie udało mu się osiągnąć w lepszej formie” – informuje Teatr im. C. K. Norwida.

Jak „Czarną maskę” przedstawi niemal 82 lata po powstaniu dramatu Bogdan Koca, który podjął się reżyserii sztuki? Okaże się już w sobotę, 13 marca, o godz. 19. Przed premierą nie będzie tradycyjnej otwartej próby generalnej. Na scenie niemal cały zespół Teatru im. C. K. Norwida. W rolach głównych: Tadeusz Wnuk (burmistrz Silvanus Schuller) oraz Elwira Hamerska-Kijańska (jego żona Benigna). W marcu i kwietniu TCK wystawi „Czarną maskę” osiem razy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group