Czwartek, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 7022
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Pracowity sezon dla ratowników górskich

Wiadomości: Region
Sobota, 31 sierpnia 2019, 8:03
Aktualizacja: Poniedziałek, 2 września 2019, 5:56
Autor: WAC
Fot. GOPR
To były pracowite wakacje dla ratowników z Grupy Karkonoskiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

W porównaniu do ubiegłego roku goprowcy zanotowali wzrost o 30 procent liczby akcji ratowniczych. Od początku wakacji do 30 sierpnia zaliczyli aż 201 działań, gdzie pomagali w górach osobom, których życie lub zdrowie było zagrożone podczas górskich wędrówek.

Letni rekord to 16 akcji w ciągu jednej doby. Ratownicy interweniowali w przypadkach typowych urazów: złamań, zwichnięć, urazów powstałych w wyniku upadku z wysokości, ale także zasłabnięć oraz zatrzymań krążenia. Wśród kontuzjowanych bywały też osoby uprawiające kolarstwo górskie oraz paralotniarstwo. Zdarzało się, że do pomocy w szybkim transporcie goprowcy musieli wzywać śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Wiele osób uważa Karkonosze za góry niskie, lekceważy je i nieodpowiednio przygotowuje się do wyjścia na szlaki - mówi naczelnik Grupy Karkonoskiej GOPR Sławomir Czubak. - Wielu wędrowców przecenia też swoje możliwości. Często też nie sprawdzają warunków pogodowych w górach, co jest szczególnie groźne w przypadku zmiennej aury podkreśla.

Twoja reakcja na artykuł?

3
18%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
3
18%
Smuci
1
6%
Złości
10
59%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group