Sobota, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 11495
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Pracodawcy na spotkaniu w KSON

Środa, 12 lutego 2020, 11:08
Aktualizacja: Czwartek, 13 lutego 2020, 15:29
Autor: KSON
Jelenia Góra: Pracodawcy na spotkaniu w KSON
Fot. KSON
Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych realizuje we współpracy z PFRON dwa projekty w ramach programu „Stabilne zatrudnienie – osoby niepełnosprawne w administracji i służbie publicznej”.

Polegają one na aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami poprzez staże zawodowe w jednostkach administracji publicznej. Adresatem staży są osoby w wieku produkcyjnym, niezatrudnione, a nowością w tym projekcie jest to, że nie preferuje się żadnych grup niepełnosprawności, czyli jest to program dla wszystkich niepełnosprawnych!

Oferty staży przygotowano w oparciu o zapotrzebowanie jednostek administracji publicznej w województwach: mazowieckim (Warszawa),opolskim, lubuskim, łódzkim, śląskim (Katowice) i dolnośląskim (Wrocław, Lubań i Szklarska Poręba). Po okresie stażu niepełnosprawni stażyści mają szansę na podjęcie pracy, która niekoniecznie dotyczy, jak to dotychczas często bywało, podrzędnych stanowisk, bo np. w ministerstwach są to odpowiedzialne, często wyspecjalizowane stanowiska urzędnicze. Takimi stażami obejmiemy - mówi Monika Żak- koordynatorka projektu - około 250 niepełnosprawnych stażystów, a potem - mam nadzieję - pracowników tych urzędów.

7 lutego zorganizowano w KSON pierwsze szkolenie, na którym obecnych było dziewięciu przedstawicieli przyszłych pracodawców reprezentujących: Urząd Wojewódzki we Wrocławiu, Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Krośnie Odrzańskim i Ośrodek Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu i Szklarskiej Porębie.

Celem głównym szkolenia było zwiększenie wiedzy i podniesienie świadomości na temat niepełnosprawności i społecznego funkcjonowania osób z niepełnosprawnościami oraz promocja osób z niepełnosprawnościami jako pełnowartościowych pracowników, czyli zwrócenie uwagi na możliwości tych osób , a nie tylko na ich ograniczenia. W trakcie 5 godzinnego szkolenia trenerzy pracy i doradcy zawodowi wyjaśniali też na czym polega istota projektu i jak pracować z osobami z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Przedstawiono również zasady polityk horyzontalnych wobec zatrudnienia niepełnosprawnych na otwartym rynku pracy.

Mamy nadzieję - mówi specjalista ds. rekrutacji Agnieszka Nowak z KSON-u - że w ślad za największymi w Polsce pracodawcami, jakimi są jednostki administracji rządowej pójdą również jednostki samorządu terytorialnego. Dotyczy to przede wszystkim obszarów o szczególnych potrzebach zatrudnieniowych osób niepełnosprawnych, tj. w urzędach miast, gmin, urzędu marszałkowskiego etc. Jest bardzo duże zainteresowanie tym projektem.
Na początku lutego br. odbyło się spotkanie w Urzędzie Pracy w Lubaniu, na które zaproszono osoby niepełnosprawne poszukujące pracy. Na 7 zaplanowanych miejsc stażowych w Ośrodku Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu i Szklarskiej Porębie zgłosiło się aż 30 osób, z czego z żalem trzeba było wybrać 7 najlepszych - mówi pani Agnieszka.
Projekt „Stabilne zatrudnienie- osoby niepełnosprawne w administracji i służbie publicznej” trwa do końca roku 2020. Nadal przyjmowane są zgłoszenia dotyczące miejsc pracy w: Warszawie, Łodzi, Opolu, Katowicach i oczywiście na Dolnym Śląsku.

Z zasadami projektu można zapoznać się na stronie Internetowej projektu www. administracja-praca-kson.pl lub mailowo na koordynator@kson.pl, telefonicznie 75752 42 54, 800 700 025 (bezpłatne połączenie) oraz osobiście w siedzibie Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 16:00.

Twoja reakcja na artykuł?

3
30%
Cieszy
0
0%
Hahaha
2
20%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
10%
Złości
4
40%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
811
Tak
20%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group