Środa, 5 października
Imieniny: Apolinerego, Marcelego
Czytających: 7789
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Szklarska Poręba: Poznawali kulturę Brazylii i Meksyku

Niedziela, 27 lipca 2014, 7:55
Aktualizacja: 8:45
Autor: Manu
Szklarska Poręba: Poznawali kulturę Brazylii i Meksyku
Fot. MOKSiAL
Dwie wolontariuszki z międzynarodowej organizacji studenckiej AIESEC – Liz z Meksyku i Izabell z Brazylii – przybyły do Szklarskiej Poręby w ramach współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury Sportu i Aktywności Lokalnej. W organizacji pobytu studentek w Polsce pomogli: Pensjonat “Królowa Karkonoszy”, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Referat Promocji, Rodzinny Park Rozrywki Esplanada oraz firma Sudety Lift.

W ciągu tygodnia w świetlicy środowiskowej PLUS oraz na ArtSkwerze Radiowej “Trójki”, w ramach Letniego Festiwalu Sztuki, Liz z Meksyku i Izabell z Brazylii spotykały się z młodymi uczestnikami i opowiadały o kulturze swoich krajów, religii ale także o systemie edukacji.

Zajęcia pt. “Poznaj egzotykę i kulturę krajów Brazylii i Meksyku - szlifuj język angielski poprzez zabawę” miały na celu umożliwienie dzieciom kontaktu z kulturami z różnych zakątków świata, obcowanie z językiem angielskim oraz wzbudzenie w nich potrzeby przełamywania barier kulturowych. A tematyką warsztatów było szerzenie tolerancji wśród dzieci i młodzieży.

W ramach zajęć wolontariuszki Liz i Isabell wspólnie z młodymi uczestnikami zajęć m.in. wykonały piniaty. - Często, zwłaszcza na wsi meksykańskiej, piniatą jest gliniane naczynie lub forma papierowa w kształcie gwiazdy czy pajaca, wewnątrz których znajdują się słodycze, rzadziej owoce. Zabawa polega na strąceniu kijem zawieszonej piniaty i zebraniu jak największej ilości rozsypanych słodyczy – opowiadała Liz.

W Meksyku piniata znalazła swe miejsce w okresie 9 dni przed świętami Bożego Narodzenia, który w tym kraju jest czasem składania wizyt towarzyskich. Jest on obchodzony na pamiątkę postojów Maryi i Józefa w drodze do Betlejem. Rozbijanie piniaty ma także znaczenie symboliczne i ściśle religijne. Uderzanie w nią kijem, symbolizuje walkę człowieka by oprzeć się pokusom oraz jego wolę zniszczenia zła. Piniata sama w sobie reprezentuje szatana. Kiedy jest rozbita uderzeniem kija postrzegana jest jako cnota, a słodycze i owoce wypadające z jej wnętrza, symbolizują łaskę zesłaną od Boga za wybranie właściwej ścieżki.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group