Czwartek, 30 maja
Imieniny: Jana, Karola
Czytających: 3751
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: „Poznajemy Ojcowiznę” – finał

Wtorek, 26 lutego 2019, 14:13
Aktualizacja: Środa, 27 lutego 2019, 6:19
Autor: Krzysztof Tęcza
Region: „Poznajemy Ojcowiznę” – finał
Fot. Archiwum K. Tęczy
W pałacu w Bukowcu odbył się 23 lutego finał etapu wojewódzkiego Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Krajoznawczego PTTK „Poznajemy Ojcowiznę”. Konkurs jest prowadzony od lat 90 XX wieku przez Radę Programową do spraw Młodzieży Szkolnej Zarządu Głównego PTTK oraz redakcję „Poznaj swój kraj”.

Głównym celem konkursu jest zachęcanie młodzieży do poznawania Ziemi Ojczystej, ale nie tylko. Chodzi także o poznawanie historii, zarówno obszaru zamieszkania, jak i historii swojej rodziny. Ostatnio wiele prac składanych w konkursie dotyczy właśnie historii usłyszanej od rodziców czy dziadków. Dzięki temu dzieci dowiadują się czegoś więcej o swojej rodzinie, a my często mamy możliwość poznania wydarzeń tak niezwykłych, że aż trudnych do uwierzenia.

Regulamin konkursu określa osiem głównych tematów prac. Są to:
1. Mój dom rodzinny, moja miejscowość, jej położenie, krajobraz i stan środowiska.
2. Dzieje mojej rodziny, tradycje i zwyczaje.
3. Historia mojej Ojcowizny, obiekty zabytkowe.
4. Ludzie mojej miejscowości zasłużeni dla regionu i kraju.
5. Moje najciekawsze ścieżki krajoznawczo-turystyczne.
6. Nasza szkoła, historia i tradycje SKKT-PTTK w mojej szkole.
7. Moja Ojcowizna – jej miejsce w Polsce i Europie.
8. Losy moich bliskich i rodaków poza granicami kraju.

Konkurs podzielony jest na etap centralny oraz etapy wojewódzkie, na które zgłaszane są prace z terenu poszczególnych województw. Od kilku lat etap wojewódzki obejmujący Dolny Śląsk organizowany jest przez Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze. Nie inaczej było w roku obecnym.

Do etapu wojewódzkiego w roku 2019 wpłynęło ogółem 38 prac, w tym 27 pisemnych, 11 multimedialnych. Ponieważ niektóre prace były pisane przez zespół autorów ogółem zgłoszone prace napisało 52 autorów; 43 z pionu szkół podstawowych, 6 gimnazjów, 3 szkół ponadgimnazjalnych. Jeśli chodzi o wiek autorów to najwięcej było piętnastolatków bo aż siedemnastu. Najmłodszy autor miał dziesięć lat, a najstarszy osiemnaście. Ciekawym zestawieniem jest wykaz miejscowości, z których nadesłano poszczególne prace. W szkołach podstawowych były to: Jelenia Góra, Łomnica, Karpacz, Nowogrodziec, Bolesławiec, Dąbrowica Bolesławiecka, Wrocław, Legnica, Świeradów Zdrój. W gimnazjach: Wrocław, Świeradów Zdrój, Wałbrzych, Bolesławiec; a szkołach ponadgimnazjalnych: Lubań, Legnica i Lubin.

Na uroczyste wręczenie dyplomów i nagród dla wyróżnionych uczniów oraz ich opiekunów zaproszono wszystkich do Bukowca, do siedziby Związku Gmin Karkonoskich, przy którym działa Regionalna Pracownia Krajoznawcza Karkonoszy założona na mocy porozumienia pomiędzy PTTK a ZGK. Nad prawidłowym przebiegiem prac związanych z konkursem czuwała komisja w składzie: Krzysztof Tęcza (prezes Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” a zarazem kierownik Pracowni Regionalnej) – przewodniczący, Andrzej Mateusiak (wiceprezes urzędujący oddziału PTTK „Sudety Zachodnie”) - wiceprzewodniczący i Janusz Turakiewicz. Komisja dokonała oceny nadesłanych prac i ustaliła ostateczne wyniki. Dodam tylko, że prace były oceniane w trzech kategoriach szkolnych oraz w każdej kategorii dzielone na prace indywidualne i zbiorowe oraz prace pisemne i multimedialne.

Oficjalne wyniki Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Krajoznawczego „Poznajemy Ojcowiznę” – etap wojewódzki na obszar Dolnego Śląska:

W pionie szkół podstawowych:

Indywidualne prace pisemne
I miejsce – Weronika Domańska ze SP w Dąbrowicy Bolesławieckiej za pracę „Długi powrót do domu Ryszarda o lwim sercu”. Opiekun Mariola Kojder.
II miejsce – Amelia Maj ze SP nr 50 we Wrocławiu za pracę „Nowe Ameliańskie zakamarki”. Opiekun Ewelina Nowak.
III miejsce – Zofia Salawa z Miejskiego Zespołu Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w Świeradowie Zdroju za pracę „Żabawny Quest” (to nie pomyłka, ma być przez Ż). Opiekun Teresa Fierkowicz.
Zbiorowe prace pisemne
I miejsce – Justyna Gawrońska, Kamila Smyka i Anna Ogiba ze SP nr 51, im. Jana Pawła II we Wrocławiu za pracę „Błękitne oczy Leśnicy”. Opiekun Piotr Staniów.
II miejsce – Paulina Jonczyk, Aleksandra Spychała, Aleksandra Dudzik i Szymon Zbrzycki ze SP nr 6, im. Włodzimierza Puchalskiego w Jeleniej Górze. Opiekun Paweł Jonczyk.
III miejsce – Martyna Jabłońska i Ewelina Smaczna ze SP nr 97 z oddziałami Gimnazjum nr 5 we Wrocławiu za pracę „Wrocław – moja mała ojczyzna”. Opiekun Renata Jędrusik.
Indywidualne prace multimedialne
I miejsce – Franciszek Jaremkiewicz ze SP nr 19 we Wrocławiu za pracę „Paweł Moto, czyli historia mojego pradziadka”. Opiekun Małgorzata Kraśnianka.
II miejsce – Kinga Macios ze SP nr 11 w Jeleniej Górze za pracę „Szlakiem jeleniogórskiego Traktu”. Opiekun Mariola Macios.
III miejsca nie przyznano.
Zbiorowe prace multimedialne
Przyznano dwie równorzędne nagrody I-sze
• Kamila Pudło i Arkadiusz Kluczyński z Miejskiego Zespołu Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w Świeradowie Zdroju za pracę „Gdzie diabeł ogonem zamiata”. Opiekun Teresa Fierkowicz.
• Kacper Gollasch, Marcel Boczar, Eryk Winter i Julian Jarosz ze SP z Oddziałami Integracyjnymi w Łomnicy za pracę „Karpniki – moja ojcowizna”. Opiekun Patrycja Skórzecka.

W pionie szkół gimnazjalnych:

Indywidualne prace pisemne
I miejsce – Kamil Sromek z Gimnazjum nr 3, im. Unii Europejskiej we Wrocławiu za pracę „Moja rodzina”. Opiekun Ewa Jarmakowicz.
II miejsce – Katarzyna Salawa z Miejskiego Zespołu Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w Świeradowie Zdroju za pracę „Babcia z Kamienia”. Opiekun Teresa Fierkowicz.
III nagrody nie przyznano.
Jeśli chodzi o zbiorowe prace pisemne to w tej kategorii nie wpłynęły.
Indywidualne prace multimedialne
I miejsce – Anastazja Zaręba ze SP nr 2 Oddziały Gimnazjum Samorządowego nr 2, im. Polaków Zesłanych na Sybir w Bolesławcu za pracę „Krótka historia bolesławieckiego sądu, dawnego przedwojennego gimnazjum”. Opiekun Jolanta Smolińska-Yacoubi.
II miejsce – Łukasz kowalski z Publicznej SP z Oddziałami Integracyjnymi nr 26 w Wałbrzychu za pracę „Druga bitwa pod Strugą”. Opiekun Renata Staniec.
III nagrody nie przyznano.
Jeśli chodzi o zbiorowe prace multimedialne to przyznano tylko nagrodę I-szą dla Nadii Miłkowskiej i Zuzanny Szeremety ze SP nr 2 Oddziały Gimnazjum Samorządowego nr 2, im. Polaków Zesłanych na Sybir w Bolesławcu za pracę „Historia miedzią pisana. Nieznane miedziane zagłębie”. Opiekun Jolanta Smolińska-Yacoubi.

W pionie szkół ponadgimnazjalnych:

ndywidualne prace pisemne
Przyznano tylko dwie nagrody.
I miejsce - Natalia Usyk z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Adama Mickiewicza w Lubaniu za pracę „Thiemendorf”. Opiekun Kinga Gordon-Sieradzka.
II miejsce – Jagoda Szałowska z II LO im. Stanisława Wyspiańskiego w Legnicy za pracę „Dzieje mojej rodziny, tradycje i zwyczaje”. Opiekunowie: Joanna Brzostek i Beata Kucia.
Jeśli chodzi o prace zbiorowe to nie wpłynęły.
Indywidualne prace multimedialne
Przyznano tylko jedną nagrodę.
I miejsce – Katarzyna Zawojak z Zespołu Szkół nr 2 w Lubinie za pracę „Podróż przez historię mojego miasta”. Opiekun Joanna Grodzka.
Jeśli chodzi o prace zbiorowe to również nie wpłynęły.

Ogólnie trzeba przyznać, że nadesłane prace prezentowały różny poziom, jednak cieszy fakt podejmowania przez młodzież pracy nad dokumentowaniem, przede wszystkim, historii swoich rodzin. Musimy pamiętać, że to właśnie ich rodzice czy dziadkowie są ostatnimi osobami posiadającymi wiedzę, która jeśli nie zostanie teraz spisana, przepadnie na zawsze.

Na koniec dodam, że praca jaką wykonali działacze Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” przy organizacji i przeprowadzeniu etapu wojewódzkiego konkursu, przeprowadzona została na zasadach wolontariatu, a finanse na nagrody i poczęstunek dla dzieci i ich opiekunów przekazało Starostwo Powiatowe w Jeleniej Górze. Część nagród ufundował Związek Gmin Karkonoskich i on też udostępnił swoją siedzibę na przeprowadzenie spotkania.

Twoja reakcja na artykuł?

1
33%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
67%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
602
Puzyńska Katarzyna
33%
Twardoch Szczepan
32%
Żulczyk Jakub
35%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Wodne perypetie w Jeżowie
 
Aktualności
Warsztaty kosmetyczne w Muflonie
 
Kościół i wiara
Bierzmowanie w Jeleniej Górze
 
Kultura
Wędrowcy Karkonoszy
 
Aktualności
Zagrali dla Michała
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group