Czwartek, 30 czerwca
Imieniny: Emilii, Lucyny
Czytających: 6590
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: „Powstała aby żyć” – finisaż wystawy

Środa, 13 lutego 2019, 7:08
Aktualizacja: 12:57
Autor: Angelika Grzywacz– Dudek
Jelenia Góra: „Powstała aby żyć” – finisaż wystawy
Fot. Jan Lercher
Już w najbliższy piątek (15.02) o godz. 11.00 w Książnicy Karkonoskiej odbędzie się finisaż wystawy ze zbiorów Władysława Stasienki „Powstała aby żyć. Żołnierze z jeleniogórskiego garnizonu na Wielkiej Wojnie 1914–1918”. Dlaczego warto tam być? – Poza możliwością zobaczenia samej wystawy, która jest już u nas od miesiąca, odbędą się bardzo ciekawe wykłady, na które serdecznie zapraszam – mówi Kamila Wilk, kierownik Działu Informacyjno–Bibliograficznego Książnicy Karkonoskiej.

Wystawa prezentuje karty pocztowe, listy, zdjęcia, odznaczenia i ordery z okresu I wojny światowej ze zbiorów znanego jeleniogórskiego kolekcjonera Władysława Stasienki oraz dokumenty z jeleniogórskiego oddziału Archiwum Państwowego.

Natomiast podczas konferencji „Powstała aby żyć. Żołnierze z jeleniogórskiego garnizonu na Wielkiej Wojnie 1914-1918”, dr Zbigniew Kuśmierek zaprezentuje temat „Jeleniogórzanie w walce o niepodległość Polski”, Ivo Łaborewicz opowie o „Jeleniej Górze / Hirschberg i okolicach w latach 1918-1919”, Marcin Zawiła zaprezentuje „Pocztówkę niepodległościową, a Jan Tyszkiewicz przybliży losy „ Powstańca wielkopolskiego w Jeleniej Górze: sylwetkę Edmunda Cieślińskiego”.

Konferencja „Powstała aby żyć” zorganizowana została w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości – informuje Kamila Wilk. - Szczególny nacisk został położony na wątki regionalne: udział w wojnie mieszkańców naszego regionu, historia jeleniogórskiego garnizonu, życie codzienne w latach Wielkiej Wojny i zaraz po wojnie w Jeleniej Górze i okolicy. Zapraszamy młodzież i wszystkich zainteresowanych historią i naszym regionem – dodaje organizatorka.

Twoja reakcja na artykuł?

4
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group