Środa, 17 sierpnia
Imieniny: Julianny, Jacka
Czytających: 7565
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Powstaje szlak jelonków, możesz pomóc w jego tworzeniu!

Środa, 22 października 2014, 14:10
Aktualizacja: 14:18
Autor: Elżbieta Bielecka
Jelenia Góra: Powstaje szlak jelonków, możesz pomóc w jego tworzeniu!
Fot. Organizator
Przedstawiciele kilku jeleniogórskich organizacji pozarządowych na początku roku zawiązali Zespół Aktywności Społecznej, którego celem jest zdobycie pieniędzy na jeleniogórski szlak “Tropem Jelonka”, który stałby się dodatkową atrakcją naszego miasta, wzorem wrocławskich krasnali. Zespołem kieruje animatorka i doradczyni Anna Gużda z Regionalnego Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych. Na pierwsze metalowe zwierzaki została właśnie zainicjowana zbiórka złomu metali kolorowych.

Pomysł powstał na jednym ze spotkań organizowanych przez RCWIP w ramach szkolenia z zakresu fundraisingu /nauka o zdobywaniu pieniędzy na cele społeczne/. W maju powstała ankieta, w której pytano mieszkańców, gdzie powinien stanąć pierwszy jelonek.

W przeprowadzonej do 12 czerwca sondzie na portalu Jelonka.com wzięło udział 542. internautów i 48 proc. zagłosowało na ratusz. Następne miejsca zajęły Cieplice /18 proc./ i Wzgórze Kościuszki /16 proc./.

Na kolejnych spotkaniach ustalono dwie wersje szlaku jelonków i opracowano mapkę. Po przetestowaniu szlaku przez zespół ustalono, że punktem startowym będzie Kościół Łaski, następnie przez miasto do Bazyliki p.w. Erazma i Pankracego, Rynek i mały skręt w bok od Rynku, gdzie są pozostałości murów obronnych, dostępna odrestaurowana Baszta Grodzka z widokiem na panoramę miasta i wieżę na Wzgórzu Krzywoustego oraz stoi duży srebrny jeleń “ze snu” na Skwerku Orląt Lwowskich. Dalej spacer ulicami do Książnicy Karkonoskiej i Filharmonii, a następnie Muzeum Karkonoskie, Teatr i powrót Al. Wojska Polskiego do punktu startu. W planie jest poszerzenie szlaku o Wzgórze Kościuszki. W każdym punkcie będzie do odgadnięcia jakaś zagadka architektoniczna lub widokowa i związana z danym miejscem legenda, jako elementy planowanej gry miejskiej.

W sierpniu zrodził się pomysł wykorzystania na pierwsze jelonki /ok. 50-60 cm/ zbiórki złomu: kluczy, kłódek i przetopienie w zaprojektowanych formach na rzeźby. Podjęto działania w zakresie opracowania projektów jelonków /z charakterystycznymi atrybutami/ z jeleniogórskimi mistrzami w tej dziedzinie. Zawarto porozumienie o przeprowadzeniu kampanii fundraisingowej dla realizacji tego projektu.
O fundację następnych jelonków oraz zasponsorowanie nagród w ramach stworzonej gry miejskiej “Szlakiem Jelonków” pomysłodawcy wystąpią z listami intencyjnymi do jeleniogórskich przedsiębiorców.

Trwa zbiórka złomu na pierwsze jelonki. Mieszkańcy proszeni są o przynoszenie zbędnych kluczy, kłódek i innych przedmiotów z metali kolorowych do Domu 7 Marzeń, przy ul. Okrzei 10 w Jeleniej Górze, w dni powszednie do godz. 16.00.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group