Piątek, 22 września
Imieniny: Maurycego, Tomasza
Czytających: 7006
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Miedzianka: Powstaje hostel literacki

Piątek, 22 maja 2020, 6:02
Aktualizacja: Poniedziałek, 25 maja 2020, 13:53
Autor: WAC
Miedzianka: Powstaje hostel literacki
Fot. użyczone
To nie będzie komercyjne miejsce noclegowe, raczej przystań dla literackich nomadów przemierzających Polskę z laptopem – tak o hostelu, który powstaje w sporej części budynku dawnej szkoły w Miedziance mówi Krzysztof Wojtas z Agencji Sudety Pro.

Stara szkoła w Miedziance, to kolejne opuszczone i zaniedbane miejsce w tej wsi, które ma szansę na nowe życie. Obiekt jest jednym z ostatnich oryginalnych, poniemieckich domów w Miedziance, które przetrwały zawieruchę związaną ze szkodami górniczymi. Został wybudowany tuż przed II wojną światową i był wykorzystywany do celów dydaktycznych jeszcze długo w latach powojennych. Ocalał, gdyż jest jednym z nielicznych, pod którym nie było podziemnych korytarzy. W ostatnich latach niemal cały budynek pozostawał pusty.

Urząd Gminy w Janowicach Wielkich dość długo próbował sprzedać pomieszczenia po dawnej szkole. Kilka razy przetargi były unieważniane z braku chętnych na zakup nieruchomości. Działo się tak do czasu, gdy na kupno dawnej szkoły zdecydowała się znana z eksploracji prowadzonych w Antonówce Agencja Sudety Pro.

Od razu zobaczyliśmy w tym budynku potencjał związany z jego historią i dziejami Miedzianki – mówi Krzysztof Wojtas z Agencji Sudety Pro. - Dlatego chcemy z zewnątrz maksymalnie zachować jego oryginalny wygląd. Między innymi dlatego dach budynku pozostanie kryty łupkiem - podkreśla. - Wewnątrz chcemy, aby na powierzchni około 100 metrów kwadratowych powstała przestrzeń literacko – artystyczna. Dawne pomieszczenia dydaktyczne zostaną zamienione w pełne książek boksy noclegowe. Każdy z nich będzie dedykowany autorom książek, m.in. Joannie Lamparskiej i Filipowi Springerowi. W budynku znajdzie się też miejsce na salę wykładową, a na poddaszu powstanie studio telewizyjno - filmowe.

Twoja reakcja na artykuł?

30
77%
Cieszy
3
8%
Hahaha
1
3%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
3%
Złości
4
10%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (26)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group