Czwartek, 30 marca
Imieniny: Amelii, Leonarda
Czytających: 3918
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra/region: Powodziowy dramat wciąż wisi w powietrzu

Poniedziałek, 10 czerwca 2013, 9:20
Aktualizacja: Wtorek, 11 czerwca 2013, 7:20
Autor: Angela
Jelenia Góra/region: Powodziowy dramat wciąż wisi w powietrzu
Fot. Archiwum
Siedemdziesiąt cztery razy interweniowali strażacy na terenie powiatu jeleniogórskiego po ulewie, która zaczęła się wczoraj (09.06) od godz. 10.00 w Kowarach. Cały czas trwa wypompowywanie wody z domów i piwnic. Prognozy niestety nie są optymistyczne. Przez najbliższe dni ma padać. Jedynym pocieszeniem jest, że z mniejszą intensywnością.

Najwięcej poszkodowanych osób było w Maciejowej, gdzie strażacy interweniowali aż 24 razy. Najpierw alarmowano o nadejściu wielkiej wody przez megafon. Z budynku przy Trzcińskiej 12 ewakuowano trzy osoby. Później układano worki z piaskiem, i ratowano już to, co znalazło się pod wodą.

- Wszystko zaczęło się od Kowar, gdzie nawałnica przeszła około godz. 10.00 – relacjonuje starszy kapitan Andrzej Ciosk, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej. – Strażacy wyjeżdżali tam do jedenastu zalanych mieszkań i piwnic, głównie przy ul. Kowalskiej, Karkonoskiej, Ogrodowej, 1 Maja i Staszica. Później akcja była prowadzona przez kilkudziesięciu strażaków w całym powicie – dodaje A. Ciosk.

Trzynaście razy strażacy wyjeżdżali do Rybnicy, dziewięć do Wojcieszyc, po pięć do Siedlęcina i Komarna, trzy razy interweniowali w Piechowicach, byli też w Kopańcu, Kromnowie, Marczycach i Starej Kamienicy.
- Nasze działania jak zwykle polegały na układaniu worków z piaskiem, udrażnianiu przepustów i usuwaniu wody, która już zdążyła się wedrzeć do budynków – mówi Andrzej Ciosk.

Niby standardowe działania, ale nie do końca. Zagrożenie nadchodziło bowiem z każdej strony.

– Tym razem nie były to zalania spowodowane wystąpieniem rzek z koryt, woda wdzierała się do budynków na niemal całej powierzchni – mówi Marta Weraksza, inspektor ds. zarządzania kryzysowego Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego. – Opady były bardzo intensywne i długotrwałe, dlatego akcja ratunkowa była bardzo utrudniona – dodaje.

Obecnie na terenie całego powiatu obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe, alarm przeciwpowodziowy jest w Piechowicach i Starej Kamienicy. W powietrzu wisi kolejne zagrożenie.

- Cały czas prowadzona jest akcja wypompowywania wody, nasi pracownicy starają się szacować powstałe straty, ale prognozy mówią o kolejnych opadach i jedyną nadzieją jest to, że być może będą one mniej intensywne – dodaje Marta Weraksza.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy pensje prezydentów miast, burmistrzów i wójtów są adekwatne do wykonywanej przez nich pracy?

Oddanych
głosów
123
Tak, to odpowiedzialna praca
16%
Dostają trochę za dużo
19%
Dostają o wiele za dużo
33%
To oburzające ile zarabiają
33%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group