Środa, 12 sierpnia
Imieniny: Klary, Juliana
Czytających: 5934
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Powodziowy dramat wciąż wisi w powietrzu

Wiadomości: Jelenia Góra/region
Poniedziałek, 10 czerwca 2013, 9:20
Aktualizacja: Wtorek, 11 czerwca 2013, 7:20
Autor: Angela
Fot. Archiwum
Siedemdziesiąt cztery razy interweniowali strażacy na terenie powiatu jeleniogórskiego po ulewie, która zaczęła się wczoraj (09.06) od godz. 10.00 w Kowarach. Cały czas trwa wypompowywanie wody z domów i piwnic. Prognozy niestety nie są optymistyczne. Przez najbliższe dni ma padać. Jedynym pocieszeniem jest, że z mniejszą intensywnością.

Najwięcej poszkodowanych osób było w Maciejowej, gdzie strażacy interweniowali aż 24 razy. Najpierw alarmowano o nadejściu wielkiej wody przez megafon. Z budynku przy Trzcińskiej 12 ewakuowano trzy osoby. Później układano worki z piaskiem, i ratowano już to, co znalazło się pod wodą.

- Wszystko zaczęło się od Kowar, gdzie nawałnica przeszła około godz. 10.00 – relacjonuje starszy kapitan Andrzej Ciosk, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej. – Strażacy wyjeżdżali tam do jedenastu zalanych mieszkań i piwnic, głównie przy ul. Kowalskiej, Karkonoskiej, Ogrodowej, 1 Maja i Staszica. Później akcja była prowadzona przez kilkudziesięciu strażaków w całym powicie – dodaje A. Ciosk.

Trzynaście razy strażacy wyjeżdżali do Rybnicy, dziewięć do Wojcieszyc, po pięć do Siedlęcina i Komarna, trzy razy interweniowali w Piechowicach, byli też w Kopańcu, Kromnowie, Marczycach i Starej Kamienicy.
- Nasze działania jak zwykle polegały na układaniu worków z piaskiem, udrażnianiu przepustów i usuwaniu wody, która już zdążyła się wedrzeć do budynków – mówi Andrzej Ciosk.

Niby standardowe działania, ale nie do końca. Zagrożenie nadchodziło bowiem z każdej strony.

– Tym razem nie były to zalania spowodowane wystąpieniem rzek z koryt, woda wdzierała się do budynków na niemal całej powierzchni – mówi Marta Weraksza, inspektor ds. zarządzania kryzysowego Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego. – Opady były bardzo intensywne i długotrwałe, dlatego akcja ratunkowa była bardzo utrudniona – dodaje.

Obecnie na terenie całego powiatu obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe, alarm przeciwpowodziowy jest w Piechowicach i Starej Kamienicy. W powietrzu wisi kolejne zagrożenie.

- Cały czas prowadzona jest akcja wypompowywania wody, nasi pracownicy starają się szacować powstałe straty, ale prognozy mówią o kolejnych opadach i jedyną nadzieją jest to, że być może będą one mniej intensywne – dodaje Marta Weraksza.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12) Dodaj komentarz

~Jk 10-06-2013 10:20
Do zastanowienia: ...Trzy główne przyczyny powodzi, choć wszystkim znane, nie wiedzieć czemu prawie wcale nie są artykułowane. Te trzy to GŁUPOTA, EGOIZM I CWANIACTWO. (...) Najważniejsze, żeby woda sprawnie i szybko spłynęła z mojej łąki, nie zalała mojego pola, działki, ogródka, szybko przepłynęła przez naszą wieś, gminę, miasto. Więc „czyśćmy” rowy, pogłębiajmy cieki, sypmy wały, budujmy przepompownie, ka...lizujmy rzeki, kopmy kanały ulgi. Wodo spływaj! Szybciej, szybciej, szybciej! (...) A niżej? A cóż nas to obchodzi? Niżej nas – choćby potop! (Andrzej Jermaczek: Niżej nas – choćby potop!, całość: www.winnicamilosza.com.pl/blog/?p=708)
~takcibedzie 10-06-2013 10:23
A w Jeleniej NIC. Kamienna, Świeradów, Zgorzelec, Lubań, Maciejowa - wszędzie masakra, a u nas NIC. Popadało żeby zlikwidować idiotyczne manifestacje prorydzykowe i zrobiło to skutecznie. W Warszawie szczególnie, ale i w Toruniu, gdzie jest jaskinia wroga ludu polskiego. Rydzyk próbuje nadrabiać miną, ale widać wyraźnie, że siada na tłustym zadku. Stwórca już nie tylko mu grozi palcem, nie tylko wali pierunami, ale już nawet przedsmak potopu mu zsyła.
~logos 10-06-2013 10:40
Tradycyjnie nikt się nie zająknął o UBEZPIECZENIACH. Tak, tak wiem - NIE PŁACOM A PINIONDZE BIOROM, ZŁODZIEJE JEDNE, NIE STAĆ MNIE NA UBEZPIECZENIE... i takie tam. Tymczasem ubezpieczenie domu na 500 tys kosztuje jakieś 640 zł bez żadnych zniżek, zwyżek i dodatków. To jest nie tylko od powodzi, ale ognia i innych plag egpskich. To wypada jakieś 53 zł miesięcznie. Dużo? To 18 piw po 3 zł. To 5 paczek papierochów... ble ble. Prawda, jakie to trudne wyliczenie? Nie do ogarnięcia dla zapitego polaczka, który później beczy w kamerę TV że go nie stać na ubezpieczenie. A może sobie zaniżyć sumę ubezpieczenia np. do 100 tys zł. Jak mu całą chatę zmyje czy spali to sobie nie poradzi, ale stówa na wyremontowanie zalanego domu wystarczy, a składka 5-krotnie niższa. Za trudne!
~jool 10-06-2013 11:47
W tym wszystkim jedno jest zawsze niezmienne: Strażacy są super!!
~hahehi 10-06-2013 12:35
''Nasze działania jak zwykle polegały na układaniu worków z piaskiem'' - a w niemczech i czechach ustawia się specjalne płoty przeciwpowodziowe :) u nas jest tradycje. zwrócmy uwagę na urzekający moment w wypowiedzi tzn ''JAK ZWYKLE'' :)
~123 10-06-2013 12:52
OGROMNE PIENIĄŻKI WYDANE OD WIELKIEJ POWODZI NA PRZECIWDZIAŁANIE POZARŁA ADMINISTRACJA I TERAZ WIDAC JAK ZOSTAŁY WYDANE TE PIENIAŻKI!!! URZĘDASOM PROPONUJE DAC NAGRODY ZA FACHOWOŚC W WYKONYWANEJ PRZEZ NICH PRACY!!!
~bn 10-06-2013 12:55
Alarm jest powodziowy a pogotowie przeciwpowodziowe - znowu ciężko pomyslec.
rymcycymcy 10-06-2013 14:32
W pierwszym etapie należy zlikwidować rzeki, bo one powodują największe zagrożenie ! :) ...a kolejnym posunięciem powinna być likwidacja zachmurzenia ! :) ...czy tym naszym władzom trzeba na prawdę wszystko podpowiadać ? ...dobrze, że już niedługo PiS przejmie stery :)
~Powódź 10-06-2013 14:42
Jakoś nie widać by kolejna powódź nauczyła nas działania.
~Hehe 10-06-2013 15:52
Rymcymcy i Sąsiad - bossskie!!! xD I jakże polskie, niestety...
~Żerom Only 10-06-2013 16:54
Raczej "nie zatopi" było by prawidłowo.
Piipi Jelonkowa 10-06-2013 22:00
... OJEJ ! ..muszę się wybrac do Koscioła ! .. bo *tam, może Ksiądz buduje Arkę ..dla wiernych !

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group