Poniedziałek, 4 grudnia
Imieniny: Barbary, Piotra, Jana
Czytających: 12059
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Karkonosze: Powietrzne wsparcie dla ratowników górskich

Niedziela, 6 marca 2022, 6:01
Autor: WAC
Karkonosze: Powietrzne wsparcie dla ratowników górskich
Fot. GOPR
Grupa Karkonoska Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego podsumowała trzytygodniową współpracę z Służbą Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego ASAR. W tym czasie mieszane zespoły GOPR i ASAR realizowały zadania z zakresu ratownictwa górskiego oraz lotniczego.

Śmigłowiec z 1. Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej ze Świdwina stacjonował na Górze Szybowcowej od 7 lutego do końca ferii zimowych. W tym czasie zespół ratowników odebrał 17 wezwań do działania. Niestety w sześciu przypadkach nie było możliwości wykorzystania śmigłowca do akcji z powodu ograniczonej widoczności lub zbyt silnego wiatru przekraczającego możliwości uruchomienia helikoptera.

Ostatecznie zespół śmigłowcowy wystartował w 11 przypadkach. Podczas tych zdarzeń ewakuowano 6 poszkodowanych. W kilku sytuacjach śmigłowiec z powodu złych warunków atmosferycznych, ograniczonej widoczności nie był w stanie dolecieć na miejsce wypadku, jednak dostarczenie zespołu śmigłowcowego w rejon działania pozwoliło znacznie skrócić czas dotarcia ratowników do poszkodowanych osób. Współdziałanie ratowników górskich z zespołem ASAR było także okazją do przeprowadzenia licznych szkoleń z udziałem kilku grup ratowników na rożnym poziomie zaawansowania i wyszkolenia technicznego oraz doskonalenia wspólnych procedur działania.

Grupa Karkonoska GOPR w okresie stacjonowania zespołu śmigłowcowego przeprowadziła 60 akcji, gdzie w znacznej większości przypadków potrzeba była szybkiego transportu do szpitala drogą powietrzną - informuje GOPR. - Jednak z powodu ciężkich warunków atmosferycznych panujących w czasie ferii, z wiatrem o sile przekraczającej 100 km/h, nie za każdym razem wykorzystanie śmigłowca w działaniu było możliwe. Pokazuje to jednak jak intensywny jest ruch turystyczny w Sudetach Zachodnich, a co za tym idzie jak ważne jest rozwijanie służb ratunkowych i podejmowanie tego typu współpracy, która znacznie wpływa na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców i turystów.

Twoja reakcja na artykuł?

20
74%
Cieszy
3
11%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
4%
Smuci
1
4%
Złości
2
7%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (20)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
677
Jest nowy
6%
1-5 lat
14%
5-10 lat
18%
10-20 lat
43%
pow. 20 lat
19%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Z Niemiec przez Jelenią Górę do IPN
 
112
Interwencja na Podwalu
 
112
Zmarł po wybuchu
 
Kultura
Rozbójnik w Cieplicach
 
112
Uratowali mu życie
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group