Poniedziałek, 30 stycznia
Imieniny: Macieja, Martyny
Czytających: 7080
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Powalczą pędzlem o plener w Tyrolu

Poniedziałek, 28 września 2009, 12:25
Aktualizacja: Wtorek, 29 września 2009, 7:53
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Powalczą pędzlem o plener w Tyrolu
Fot. TEJO
Kilkudziesięciu uczniów szkół artystycznych z całego kraju weźmie udział w rozpoczętym dziś Ogólnopolskim Plenerze Artystycznym, którego inauguracja miała miejsce w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze. Wydarzenie organizuje Liceum Plastyczne w 30. roku swojego istnienia.

Przyjechali do stolicy Karkonoszy, między innymi, z Zakopanego, Krakowa, Białegostoku i Bielska Białej, aby przez tydzień uwieczniać na płótnach i kartonach piękno Jeleniej Góry i okolic. Po plenerze pozostaną więc cenne prace będące zarówno świadectwem czasu, jak i miejsca oraz twórczym wyrazem pracy autorów.

Dziś do Muzeum Karkonoskiego, gdzie wciaż jeszcze czynna jest wystawa prac dyplomowych absolwentów LP, licznie przybyli uczestnicy wydarzenia, dyrektorzy jeleniogórskich szkół, samorządowcy oraz goście. Wszystkich powitała Małgorzata Kasztelan, dyrektor Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych, w którego skład wchodzi Liceum Plastyczne. Podkreśliła, że plener jest jednym z elementów obchodów 30-lecia placówki. Z tej okazji do sztalug i pędzli zaproszeni zostali w tym roku chętni jeleniogórzanie.

Dobrym duchem i patronem przedsięwzięcia jest Władysław Kuc, długoletni szef ZSRA, patronat honorowy przejęli prezydent Jeleniej Góry Marek Obrębalski oraz poseł na Sejm RP Marcin Zawiła. Oni także są fundatorami licznych nagród. Najcenniejsza przypadnie laureatowi, który pojedzie na plener do uroczych zakątków austriackiego Tyrolu. Kto wygra? O tym zdecydują jurorzy, na których czele stanął adiunkt Akademii Sztuk Pięknych z Wrocławia Artur Skowroński, absolwent jeleniogórskiego LP. W skład jury weszli także malarka Bogumiła Twardowska-Rogacewicz, artysta plastyk Janusz Konecki oraz Gabriela Zawiła, historyk i dyrektor Muzeum Karkonoskiego.

Powołano także jury honorowe z przewodniczącym, zastępcą prezydenta Jeleniej Góry Zbigniewiem Szereniukiem. Jurorami honorowymi zostali: Barbara Latosińska z wydziału oświaty UM, Iwona Łużniak z urzędu pracy oraz ks. prałat Jerzy Gniatczyk, proboszcz parafii św. Judy Tadeusza.

Inaugurację pleneru uświetnili minirecitalem Maria Makara (śpiew) i Jakub Walicki (gitara). Zebrani mieli także okazję obejrzeć film o działalności Liceum Plastycznego. Druga część uroczystości odbyła się w Książnicy Karkonoskiej. Tam dyrektor placówki Marcin Zawiła opowiedział młodzieży o historii Jeleniej Góry, a także oprowadził po najnowocześniejszej instytucji bibliotecznej na Dolnym Śląsku.

Jeszcze dziś młodzi artyści zabiorą się do pracy szukając inspiracji dla dzieł, które powstaną w ciągu nadchodzącego tygodnia. Uroczyste zamknięcie pleneru i wręczenie nagród odbędzie się w Pawilonie Zdrojowym Edward w Cieplicach.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group