Środa, 27 września
Imieniny: Kosmy, Damiana
Czytających: 11376
Zalogowanych: 28
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Powalczą o pałacyk na Zabobrzu?

Poniedziałek, 27 czerwca 2016, 7:21
Aktualizacja: Wtorek, 28 czerwca 2016, 7:28
Autor: Angelika Grzywacz–Dudek
Jelenia Góra: Powalczą o pałacyk na Zabobrzu?
Fot. Angelika Grzywacz–Dudek
Mija piąty rok, od kiedy Miasto przejęło pałacyk na Zabobrzu i podjęło próbę jego wyremontowania, by go przeznaczyć na dom kultury. Dotychczas nie udało się skutecznie pozyskać na to pieniędzy. Niebawem Jelenia Góra planuje złożyć kolejny wniosek na dofinansowanie tej inwestycji, tym razem z niemieckim partnerem. Wybrano też wykonawcę studium wykonalności i analizy finansowej renowacji całego kompleksu pałacowo – parkowego.

- Jesteśmy na etapie porozumienia z niemieckim partnerem – miastem Boxberg w sprawie złożenia wspólnego wniosku na tę inwestycję i wierzymy, że tym razem uda się skutecznie pozyskać potrzebne pieniądze do renowacji zarówno pałacyku, jak i zespołu pałacowo- parkowego. Informację, czy udało nam się pozyskać pieniądze na ten cel, dostaniemy najprawdopodobniej jeszcze w czerwcu – mówi Jerzy Łużniak, zastępca prezydenta Jeleniej Góry.

Studium wykonalności oraz analizę ekonomiczno- finansową (na potrzebę składanego wniosku „Renowacja zabytkowego XIX-wiecznego zespołu pałacowo- parkowego w Jeleniej Górze- ochrona bioróżnorodności parku) przygotuje Marzena Przybylska z Gorzowa Wielkopolskiego, która spośród dziewięciu chętnych firm zaproponowała najniższą cenę - 4990 zł.

Planowany zakres prac w ramach projektu obejmować będzie – poza renowacją pałacyku - m.in.: rewaloryzację około 2 ha parku (gdzie jest ok. 90 drzew, krzewów i bylin), modernizację i utwardzenie istniejących alejek oraz wytyczenie ścieżek dydaktycznych, remont obiektów znajdujących się w parku w tym altany, montaż obiektów małej architektury oraz oświetlenie.

Obiekt został przejęty przez Miasto od Politechniki Wrocławskiej w 2011 roku. Pałacyk wraz z parkiem powstał jako rezydencja przemysłowca z Raszyc Maxa Erfurta, a po 1945 roku pełnił różne funkcje. Ostatnio mieścił się tu Zakład Badawczo-Wdrożeniowy Politechniki Wrocławskiej oraz biblioteka. W minionym roku przeprowadzono remont dachu pałacyku. Niedokończony został dach na wieżyczce, bo Miasto liczy na to, że sfinansuje to z dofinansowania unijnego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (28)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy wiek 50 lat to już senior?

Oddanych
głosów
814
Tak
15%
Nie
85%
 
Głos ulicy
Dni Podgórzyna – czy impreza się podobała?
 
Miej świadomość
Ukraina pozwała Polskę: Koniec Sojuszu?
 
Rozmowy Jelonki
5300 zł na rękę
 
Aktualności
Radni główkują
 
Aktualności
Debatują o pieniądzach
 
Piłka nożna
Barycz za mocna [WYNIKI/TABELA]
 
Aktualności
Policjanci z sąsiedztwa
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group