Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Środa, 2 lipca
Imieniny: Marii, Urbana
Czytających: 5017
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Powalczą o pałacyk na Zabobrzu?

Poniedziałek, 27 czerwca 2016, 7:21
Aktualizacja: Wtorek, 28 czerwca 2016, 7:28
Autor: Angelika Grzywacz–Dudek
Jelenia Góra: Powalczą o pałacyk na Zabobrzu?
Fot. Angelika Grzywacz–Dudek
Mija piąty rok, od kiedy Miasto przejęło pałacyk na Zabobrzu i podjęło próbę jego wyremontowania, by go przeznaczyć na dom kultury. Dotychczas nie udało się skutecznie pozyskać na to pieniędzy. Niebawem Jelenia Góra planuje złożyć kolejny wniosek na dofinansowanie tej inwestycji, tym razem z niemieckim partnerem. Wybrano też wykonawcę studium wykonalności i analizy finansowej renowacji całego kompleksu pałacowo – parkowego.

- Jesteśmy na etapie porozumienia z niemieckim partnerem – miastem Boxberg w sprawie złożenia wspólnego wniosku na tę inwestycję i wierzymy, że tym razem uda się skutecznie pozyskać potrzebne pieniądze do renowacji zarówno pałacyku, jak i zespołu pałacowo- parkowego. Informację, czy udało nam się pozyskać pieniądze na ten cel, dostaniemy najprawdopodobniej jeszcze w czerwcu – mówi Jerzy Łużniak, zastępca prezydenta Jeleniej Góry.

Studium wykonalności oraz analizę ekonomiczno- finansową (na potrzebę składanego wniosku „Renowacja zabytkowego XIX-wiecznego zespołu pałacowo- parkowego w Jeleniej Górze- ochrona bioróżnorodności parku) przygotuje Marzena Przybylska z Gorzowa Wielkopolskiego, która spośród dziewięciu chętnych firm zaproponowała najniższą cenę - 4990 zł.

Planowany zakres prac w ramach projektu obejmować będzie – poza renowacją pałacyku - m.in.: rewaloryzację około 2 ha parku (gdzie jest ok. 90 drzew, krzewów i bylin), modernizację i utwardzenie istniejących alejek oraz wytyczenie ścieżek dydaktycznych, remont obiektów znajdujących się w parku w tym altany, montaż obiektów małej architektury oraz oświetlenie.

Obiekt został przejęty przez Miasto od Politechniki Wrocławskiej w 2011 roku. Pałacyk wraz z parkiem powstał jako rezydencja przemysłowca z Raszyc Maxa Erfurta, a po 1945 roku pełnił różne funkcje. Ostatnio mieścił się tu Zakład Badawczo-Wdrożeniowy Politechniki Wrocławskiej oraz biblioteka. W minionym roku przeprowadzono remont dachu pałacyku. Niedokończony został dach na wieżyczce, bo Miasto liczy na to, że sfinansuje to z dofinansowania unijnego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
312
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
27%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
10%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
49%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
14%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Trump zaatakował Iran! Nowa wojna USA na Bliskim Wschodzie?
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Inne wydarzenia
Zawita do nas mistrz Francji
 
Piłka nożna
Karkonosze wystartowały. Pierwszy trening z nowym, doświadczonym trenerem
 
Aktualności
Nowe porządki przy Kolorowych Jeziorkach
 
Czechy
Wspólna modlitwa ponad granicami – pielgrzymka z Karpacza i Kowar do Małej Upy
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group