Sobota, 18 września
Imieniny: Ireny, Józefa, Stanisława
Czytających: 5770
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Potrzebujesz kredytu? Uważaj! (komunikat)

Wtorek, 14 marca 2017, 15:12
Aktualizacja: 15:19
Autor: UM (komunikat)
Region: Potrzebujesz kredytu? Uważaj! (komunikat)
Fot. Archiwum
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał ostrzeżenie konsumenckie (https://uokik.gov.pl/ostrzezenia_konsumenckie.php?news_id=12960) dotyczące praktyk spółki EGF Council z Wrocławia. Przedsiębiorca oferuje pośrednictwo kredytowe działając pod marką handlową Personal Finanse. Swoją ofertę kieruje do konsumentów, którzy mają trudności z pożyczeniem pieniędzy.

Prezes UOKiK zwrócił w ostrzeżeniu uwagę, że firma Council:
1. oferuje konsumentom kredyty, które nie odpowiadają ich potrzebom ani możliwościom spłaty. Jak wynika ze skarg, konsumenci otrzymują ofertę zawarcia umowy lub nawet kilku umów o wartości znacznie przekraczającej zgłaszane zapotrzebowanie. Jednocześnie przedstawiciele Council zapewniają ich, że oferta jest korzystna, bo nadwyżkę będzie można zwrócić do banku, jest to część szerszego planu zmierzającego do wyczyszczenia historii kredytowej, czy polepszenia zdolności kredytowej. Tym zawiłym wyjaśnieniom towarzyszy przekaz, żeby konsumenci niczym się nie martwili, ponieważ ostatecznie wszystko będzie załatwione zgodnie z ich oczekiwaniami.
2. nakłania konsumentów bez zdolności kredytowej, do zaciągnięcia zobowiązań za pośrednictwem osoby trzeciej, opisywanej jako osoba uwiarygodniająca, wspomagająca gwarant, żyrant. Jednocześnie zapewnia ich, że po pewnym czasie zobowiązanie zostanie na nich przeniesione. Tymczasem, zgodnie z prawem przejęcie długu wymaga zgody wierzyciela. Nie można mieć zatem pewności, że bank taką zgodę wyrazi.
3. nie podaje klientom informacji o kosztach wykonywanej usługi pośrednictwa finansowego podczas zawierania umowy. Konsumenci, którzy skarżyli się do Urzędu byli zaskoczeni wysokością wynagrodzenia, jakie mieli zapłacić. Według nich było ono rażąco wygórowane.

W związku z ostrzeżeniem Prezesa UOKiK, Miejski Rzecznik Konsumentów w Jeleniej Górze apeluje o rozwagę przy zawieraniu umów i uważne czytanie podpisywanych dokumentów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group