Środa, 1 lutego
Imieniny: Ignacego, Seweryna
Czytających: 8005
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Zachełmie: Potrzebne wsparcie na muzeum Zachełmia

Niedziela, 20 stycznia 2019, 6:13
Aktualizacja: Wtorek, 22 stycznia 2019, 7:10
Autor: WAC
Zachełmie: Potrzebne wsparcie na muzeum Zachełmia
Fot. użyczone
Poprzez zbiórkę za pośrednictwem portalu www.polakpotrafi.pl społecznicy ze Stowarzyszenia "Karkonoskie Zachełmie" próbują pozyskać środki na wyposażenie Centrum Dziedzictwa i Aktywności Twórczej.

Przypomnijmy. Według pomysłu członków Stowarzyszenia „Karkonoskie Zachełmie” Centrum Dziedzictwa i Aktywności Lokalnej ma działać w dawnej remizie z początków XX w., którą wydzierżawiono od straży pożarnej. Społecznicy chcą, aby w obiekcie powstało multimedialne muzeum wsi, w którym będzie można m.in. zobaczyć archiwalne zdjęcia miejscowości, przedmioty przywiezione przez repatriantów ze Wschodu w 1945-46 roku, poznać tajniki haftu zachełmiańskiego oraz obejrzeć filmy z rozmowami z najstarszymi mieszkańcami. Odremontowane wnętrze da też możliwość prowadzenia warsztatów na 15 – 20 osób czy zebrań wiejskich.

Na realizację swojej wizji zachełmiańskie stowarzyszenie pozyskało dotację w wysokości ponad 200 tysięcy złotych z Urzędu Marszałkowskiego. Problem w tym, że procedury związane z przyznaniem wsparcia i wyłonieniem wykonawcy prac trwały niemal półtora roku. W tym czasie ceny usług budowlanych poszły gwałtownie w górę. W rezultacie dotacja wystarczy jedynie na wykonanie remontu i adaptacji do nowej funkcji starej remizy, zaś pieniędzy nie starczy na jej wyposażenie.

Chodzi o 30 tysięcy złotych, które społecznicy chcą przeznaczyć na multimedialne ekrany dotykowe, sprzęt rtv, stoły, krzesła - oraz o zagospodarowanie terenu wokół (powstać ma tutaj mały ogród z ziołami). Brakującą pulę środków organizacja próbuje zdobyć poprzez zbiórkę na portalu www.polakpotrafi.pl (https://polakpotrafi.pl/projekt/remizazachelmie)

Dla osób, które dokonają wpłat przewidziane są atrakcyjne nagrody, jak m.in.: vouchery na noclegi w Zachełmiu oraz płyty i zaproszenia na koncerty zespołów Szyszak i Raz Dwa Trzy.

Dodajmy, że obecnie firma remontująca remizę kładzie instalacje i montuje regipsy w jej wnętrzu. Do połowy lutego gotowa będzie stolarka drzwiowa i toaleta w budynku, zaś w marcu zaplanowano prace nad elewacją (ocieplenie ścian) i drewnianą wieżą oraz stalowymi schodami na górę. Inwestycja musi być zakończona i rozliczona do końca czerwca.

Twoja reakcja na artykuł?

11
65%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
6
35%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
1081
Tak
20%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group