Poniedziałek, 6 lipca
Imieniny: Dominiki, Łucji
Czytających: 6772
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Potrzebne wsparcie na muzeum Zachełmia

Wiadomości: Zachełmie
Niedziela, 20 stycznia 2019, 6:13
Aktualizacja: Wtorek, 22 stycznia 2019, 7:10
Autor: WAC
Fot. użyczone
Poprzez zbiórkę za pośrednictwem portalu www.polakpotrafi.pl społecznicy ze Stowarzyszenia "Karkonoskie Zachełmie" próbują pozyskać środki na wyposażenie Centrum Dziedzictwa i Aktywności Twórczej.

Przypomnijmy. Według pomysłu członków Stowarzyszenia „Karkonoskie Zachełmie” Centrum Dziedzictwa i Aktywności Lokalnej ma działać w dawnej remizie z początków XX w., którą wydzierżawiono od straży pożarnej. Społecznicy chcą, aby w obiekcie powstało multimedialne muzeum wsi, w którym będzie można m.in. zobaczyć archiwalne zdjęcia miejscowości, przedmioty przywiezione przez repatriantów ze Wschodu w 1945-46 roku, poznać tajniki haftu zachełmiańskiego oraz obejrzeć filmy z rozmowami z najstarszymi mieszkańcami. Odremontowane wnętrze da też możliwość prowadzenia warsztatów na 15 – 20 osób czy zebrań wiejskich.

Na realizację swojej wizji zachełmiańskie stowarzyszenie pozyskało dotację w wysokości ponad 200 tysięcy złotych z Urzędu Marszałkowskiego. Problem w tym, że procedury związane z przyznaniem wsparcia i wyłonieniem wykonawcy prac trwały niemal półtora roku. W tym czasie ceny usług budowlanych poszły gwałtownie w górę. W rezultacie dotacja wystarczy jedynie na wykonanie remontu i adaptacji do nowej funkcji starej remizy, zaś pieniędzy nie starczy na jej wyposażenie.

Chodzi o 30 tysięcy złotych, które społecznicy chcą przeznaczyć na multimedialne ekrany dotykowe, sprzęt rtv, stoły, krzesła - oraz o zagospodarowanie terenu wokół (powstać ma tutaj mały ogród z ziołami). Brakującą pulę środków organizacja próbuje zdobyć poprzez zbiórkę na portalu www.polakpotrafi.pl (https://polakpotrafi.pl/projekt/remizazachelmie)

Dla osób, które dokonają wpłat przewidziane są atrakcyjne nagrody, jak m.in.: vouchery na noclegi w Zachełmiu oraz płyty i zaproszenia na koncerty zespołów Szyszak i Raz Dwa Trzy.

Dodajmy, że obecnie firma remontująca remizę kładzie instalacje i montuje regipsy w jej wnętrzu. Do połowy lutego gotowa będzie stolarka drzwiowa i toaleta w budynku, zaś w marcu zaplanowano prace nad elewacją (ocieplenie ścian) i drewnianą wieżą oraz stalowymi schodami na górę. Inwestycja musi być zakończona i rozliczona do końca czerwca.

Twoja reakcja na artykuł?

11
65%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
6
35%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12) Dodaj komentarz

~ 20-01-2019 10:43
Teraz nastała moda tylko daj ,idziesz do lekarza daj bo się nie doczekasz ,wszędzie daj a mi kto da
~ 20-01-2019 14:20
do: ~ (10:43)
Podaj link do swojej zbiórki na jakiś cel społeczny i pokaż, co już zrobiłeś, ile pieniędzy już włożyłeś oraz jaki masz plan. Wtedy inni też dadzą i przestaniesz marudzić.
~Le1k 20-01-2019 17:34
do: ~ (14:20)
Ale dziś nie jest pryma aprilis.
~poiu' 21-01-2019 9:39
do: ~ (10:43)
Odwrotnie ! To teraz nastała moda, szerzona głównie (choć nie wyłącznie) w kręgach zwanych suwerenem , aby niczego nie dawać, ale wystawiać łapę i protestować, że za mało. Kiedyś wszystkie (!) obiekty od kościołów przez parki i pomniki aż do kładki na rzece by fundowane przez zacnych obywateli. Bezpośrednio lub pośrednio za ich zgodą, np. za pośrednictwem miejskich rajców. Im zacniejszy był obywatel, tym większa była donacja .
~dadek1 20-01-2019 15:21
Proszę podać namiary do Stowarzyszenia , pozdrawiam (ciepliczanin- od 1964 r. wjeżdżający na rowerze pod samą górę , dla przyjemności, szczególnie zjeżdżając bez hamowania)
~j 20-01-2019 18:27
do: ~dadek1 (15:21)
oj, dadek coś kręcisz......... bez hamowania ??
~s. 20-01-2019 17:04
Następni którym się chce, żeby tak w Jeleniej włodarzom się chciało.
~Ok 21-01-2019 0:44
Szkoda, że takich społeczników nie ma w Marczycach. Chyba muszę zacząć działać, bo wieś się stacza. Brawo dla Zachełmia i nie poddawajcie się🙂
~Cieplik 21-01-2019 13:39
Szanuję pomysł,ale jak będzie z frekwencją,bo do w muzeach pusto,prucz eksponatów nikogo.
~Meg 21-01-2019 17:35
do: ~Cieplik (13:39)
Oj niekoniecznie. Dużo ludzi odwiedza muzea i tego typu obiekty, społeczeństwo staje się coraz bardziej świadome i głodne takich atrakcji. A Zachelmie, stowarzyszenie i ich mieszkańcy prężnie działają. Na niejednych dozynkach byłam. Swoją cegielke dołożyłam i zachęcam innych.
~Gfds 21-01-2019 14:11
Panstwo niech Wam da z Naszych podatkow. Na cmentarze zydowskie mieli 100 mln zl a na polska kulture nie maja ? Czy my mamy dawac na wszystko na. WOSP na kosciol na chore dzieci na pomniki i muzea na leczenie (bo leczymy sie prywatnie) a gdzie sa pieniadze z naszych podatkow ???
~Grześ 21-01-2019 23:20
Opisane fakty z historii tej wsi zawierają sie na może połowie strony A-4. a artefaktów już niema - przybysze którzy osiedli tu po 1945 roku zniszczyli wszystko (przeważnie z braku wiedzy co to i do czego). Ostatni mieszkańcy którzy mieli styczność z Niemcami już własciwie odeszli, więc zabrali swoja wiedzę jaką im przekazano. No to co ma być tematem ekspozycji tego muzeum i wystawy? Opowieść o niemieckich mieszkańcach do których kiedyś tam sam Hitler przyjechał by podziękować za wynalazek duraluminium? Czy może pokazane bedzie cięzkie życie dawnych osadników którzy zasiedlili polanę w okolicy i tak zaczęła się historia Saalbergu?, Czy może dzieje repatriantów którzy przyjechali z różnych stron i byli w tej miejscowości, najpierw pod nazwą Szczęsnowo, a potem do teraz Zachełmie. Cokolwiek by nie pisać będzie trudno o porywającą i nośną wystawę. Oczywiście są hafty na koszulach, byli przejściowo artyści i ludzie kultury i sztuki. Ale niestety nie zostawili po sobie niczego lokalnego. Tyle że tu byli. Nawet starych typowych śląskich domów już niema. Były niewygodne więc na ich miejscach są albo kupy gruzu, albo coś nowego postawili nowi przyjezdni. Był dom w którym wypoczywali artyści i bywał poznański Chór Stuligrosza (Marzenie), ale zaraz obróci sie w ruinę. Był hotel i górskie kapielisko, ale kto chętny niech zobaczy co z tego zostało. Tak więc może rzeczywiście jest sens postawić w owej remizie - muzeum fotografie jakie tylko można jeszcze zebrać i skonfrontować tym co było z tym co jest i dać asumpt do zadumy nad kosztami upływającego czasu i znikaniem. Domów i ludzi.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group