W porządku obrad komisji były tematy dotyczące ewentualnego połączenia placówek specjalnych oraz stworzenia Centrum Kultury Osób Niepełnosprawnych, jednak ta druga kwestia zeszła na dalszy plan, bowiem uczestnicy podkreślili, że najpierw trzeba się zająć najważniejszym problemem, z którym zmagają się od lat. Jest pomysł na połączenie trzech placówek z ul. Grottgera, Wolności i Kruszwickiej i budowę modułowego obiektu przy ostatniej z wymienionych lokalizacji.
- Od kilkunastu lat działamy w trzech placówkach, zmieniają się realia, przybywa dzieci z różnoraką niepełnosprawnością, które obejmujemy swoją opieką. Czas na to, aby poprawić warunki funkcjonowania całej placówki - powiedział Romuald Szpot, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Jeleniej Górze. - Oby decyzje zapadły jak najszybciej - apeluje dyrektor.
Największy problem jest z przedszkolem przy ul. Grottgera. - To stary budynek zabytkowy, który wymaga znacznych nakładów finansowych i coraz trudniej pełni swoją funkcje dydaktyczną. Inwestowanie olbrzymich pieniędzy nie poprawi jakości kształcenia w tym budynku. Czas na ostateczną decyzję - podkreśla R. Szpot, który jest wdzięczny nauczycielom, pracownikom ośrodka, rodzicom i opiekunom prawnym za zaangażowanie.
W trakcie spotkania przedstawicielka Urzędu Miasta przedstawiła możliwości pozyskania środków zewnętrznych na budowę, jednak radni podkreślali, że szacowany koszt budowy, czyli ponad 2 miliony złotych, Miasto jest w stanie pokryć z własnych funduszy, ponieważ jest to sprawa priorytetowa. Uczestnicy Komisji ds. Młodzieży chcą, aby władze miasta miały gotowy projekt. - Bądźmy gotowi na okazję - apelował przedstawiciel rodziców, który jest zwolennikiem stworzenia projektu budowy obiektu modułowego, aby w momencie, gdy pojawią się możliwe do wykorzystania środki finansowe ze źródeł unijnych, krajowych, czy miejskich - przystąpić do realizacji.
Podczas posiedzenia zdecydowano, że do końca tego tygodnia dyrektorzy przedstawią potrzeby, jakie trzeba będzie zrealizować, jeśli władze miasta zdecydują się na budowę modułowego obiektu przy Kruszwickiej. - Działka jest duża, kawałek terenu trzeba będzie zniwelować, natomiast jest podciągnięte zasilanie PEC-u, mamy tam salę gimnastyczną, dużą stołówkę, gabinety. Jest tam również internat - powiedział dyrektor SOS-W. - Moduły mają to do siebie, że w miarę potrzeb można rozbudowywać obiekt - podkreśliła Alicja Dusińska, przewodnicząca Komisji ds. Młodzieży.
- Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej przekonywaliśmy, że alternatywą dla remontów starych obiektów jest budową nowych - modułowych - podkreślił radny Dawid Jezierski. - Skoro wiemy, że budynek przy ul. Grottgera jest warunkowo dopuszczany do użytkowania, to trzeba działać - dodał szef Komisji Rozwoju, który jest zwolennikiem stworzenia projektu, a także wyceny obiektu przy ul. Grottgera. - Myślę, że nawet w tym budżecie znajdziemy środki. Kwestia rozmowy i dojścia do porozumienia, co jest priorytetowe w tym momencie - stwierdził radny klubu PiS.
Pomysł utworzenia Centrum Kultury Osób Niepełnosprawnych spodobał się uczestnikom i uważają, że jest on realny, ale na pewno potrzeba na to czasu.