Czwartek, 13 sierpnia
Imieniny: Diany, Heleny
Czytających: 3457
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Potrójna feta w Zdrojowym Teatrze Animacji

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 28 marca 2012, 8:33
Aktualizacja: Czwartek, 29 marca 2012, 7:49
Autor: RED
Fot. RED
Międzynarodowy Dzień Teatru połączony z oficjalnym otwarciem wyremontowanego Teatru Zdrojowego w Cieplicach, a do tego jubileusz 35–lecia Zdrojowego Teatru Animacji. A wszystko zwieńczone premierą. Bogate w wydarzenia było wczorajsze popołudnie i wieczór w zabytkowym teatrze dworskim w Parku Zdrojowym.

Po trwających ponad dwa lata pracach konserwatorskich i remontowych wczoraj oficjalnie otwarto cieplicki Teatr Zdrojowy. - Wprawdzie gramy już tu i pracujemy od kilku miesięcy, ale, zainspirowani zamykaniem i otwieraniem Stadionu Narodowego, postanowiliśmy uroczystość otwarcia placówki urządzić z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, który przypada 27 marca – powiedział szef ZTA Bogdan Nauka witając licznych gości zgromadzonych w turkusowej sali Teatru Zdrojowego. - To jedyny teatr dworski w Polsce i jeden z najnowocześniej wyposażonych. Do sukcesu na pewno przyczyniła się niezwykłość tego miejsca – podkreślił dyrektor placówki.

B. Nauka długo dziękował wszystkim (firmom, urzędnikom, pracownikom), którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do zakończenia prac. W ich zakres wchodziło nie tylko przywrócenie sali teatralnej wyglądu z XIX przy jednoczesnym zainstalowaniu w niej najnowocześniejszych urządzeń techniki teatru, lecz także wcześniejsze wzniesienie “szklanej” przybudówki. Tam znajdują się biura, magazyny i garderoby aktorów. - Jednych ta przybudówka doprowadza do szewskiej pasji, ale i nie brakuje i takich, którzy nas za to chwalą – zauważył szef ZTA przypominając, że obiekt został bardzo wysoko oceniony przez architektów (dostał tytuł Mistera za rok 2010).

Podziękowania usłyszeli trzej prezydenci miasta – obecni na sali: Józef Kusiak, Marek Obrębalski i Marcin Zawiła. B. Nauka przypomniał, że to J. Kusiak zaakceptował starania o pozyskanie środków z funduszu norweskiego. Za rządów M. Obrębalskiego dokonano najbardziej widocznego postępu prac, a za trwającej kadencji M. Zawiły – udało się wybrnąć z różnych kłopotów związanych z końcową fazą robót. Miasto dało także wkład własny konieczny do pozyskania sporych pieniędzy na inwestycję: 2. 739. 828 euro, z czego z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego - 1.918.357 euro.

Dyrektor dziękował także swoim aktorom i pracownikom technicznym, którzy – przez dwa lata – wiedli żywot wędrownej trupy – próbując i dając przedstawienia dosłownie gdzie się tylko dało na terenie całego Dolnego Śląska i w wielu miejscach w Polsce. W trakcie remontu macierzystej sceny teatr nie próżnował: regularnie przygotowywano i grano premiery, a produkcje cieszyły się dużym zainteresowaniem nie tylko najmłodszej widowni.

Jubileusz 35-lecia teatru animacji w Jeleniej Górze w zasadzie przypadał w październiku ubiegłego roku, ale okazja do świętowania znalazła się wczoraj jak ulał. - To nasz jubileuszowy sezon – podkreślił Bogdan Nauka. Minione lata zilustrowano humorystyczną prezentacją, na którą złożyły się archiwalne zdjęcia i wspomnienia. Początki teatru były bardzo skromne: założona przez Andrzeja Dziedziula placówka działała w mieszkaniu przy ul. Drzymały...

Ekipa teatru (działał pod różnymi nazwami: Państwowy Teatr Animacji, Jeleniogórski Teatr Animacji, Scena Animacji Teatru Jeleniogórskiego i wreszcie Zdrojowy Teatr Animacji) zjeździła ze swoimi sztukami kawał Europy, była nawet w Izraelu. Prezentację, w której wspomniano także hitowe przedstawienia placówki (choćby “Dekameron”) obejrzały osoby niegdyś związane z ZTA – choćby muzyk i kompozytor Agim Dżelili. Wspomniano także i tych, którym nie dane było doczekać jubileuszu: byłych dyrektorów: Andrzeja Dziedziula i Andrzeja Kempę.

Gratulacji z racji 35-lecia nie zabrakło. Kwiaty i życzenia załoga Zdrojowego Teatru Animacji dostała od samorządowców. - Tyle się tu mówi o innych, a nikt nie wspomniał o człowieku, któremu udało się doprowadzić do tych “urodzin” i jeszcze urządzić je w tak pięknym teatrze – powiedział z uśmiechem Jacek Włodyga, starosta jeleniogórski, o Bogdanie Nauce. W imieniu środowiska aktorów lalkarzy z całej Polski powińszowania złożył Waldemar Wolański, dyrektor Teatru Arlekin z Łodzi. - Jestem pod wrażeniem tego teatru. Żaden zespół w kraju takiego nie ma – nie krył podziwu. Rzeczywiście: placówka ma nawet klimatyzację na scenie, a takiego udogodnienia nie ma w innych teatrach. - Jak się założy kostium niedźwiedzia polarnego, to wtedy będzie można docenić, że klimatyzacja na scenie jest niezbędna – usłyszeliśmy.

Jubileuszowym akcentem było też odsłonięcie portretu Andrzeja Dziedziula (1939 – 1988) pędzla Andrzeja Boja Wojtowicza, dokonane (nie bez kłopotów) przez Alinę Obidniak, długoletnią dyrektor Teatru im. Norwida, prezydenta Marcina Zawiłę oraz Bogdana Naukę. - Będzie spoglądał z obrazu na swoje “dziecko” – mówiono o wizerunku założyciela teatru. Los nie był dla Andrzeja Dziedziula łaskawy. Zmarł przedwcześnie w Szwecji. Niewiele brakowało, a zlikwidowanoby nawet jego grób. Bogdan Nauka wyraził nadzieję, że uda się sprowadzić doczesne szczątki A. Dziedziula do Polski, do Jeleniej Góry, gdzie znalazłby miejsce godnego spoczynku.

Po uroczystościach była okazja, aby zobaczyć, teatr w praktyce. Oklaskiwano premierę: sztukę “Hagazussa” (w reżyserii Steffi Sembdner przy współpracy z Bogdanem Nauką). To metaforyczna opowieść teatru ruchu nawiązująca do konfliktu wiary i przesądów, którego skutkiem w XVII wieku były prześladowania kobiet zajmujących się magią i czarami. Fala “polowań na czarownice” przetoczyła się również przez Śląsk, co realizatorom dało podstawę do pracy nad sztuką w ramach międzynarodowego projektu „Poszukiwanie legendarnych śladów”.

Teatralne święto zostało zwieńczone toastem oraz degustacją ogromnego urodzinowego tortu. Zdrojowemu Teatrowi Animacji gratulujemy i życzymy dalszych scenicznych sukcesów!

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (22) Dodaj komentarz

~Człowiek Koń 28-03-2012 9:35
Uwielbiam teatr dlatego mam żonę, dzieci i teściową!
~A wszystko 28-03-2012 9:51
A wszystko to odbyło się kosztem ruiny Teatru Norwida za wieloletniej dyrektury pana Nauki dlaczego nikt o tym nie wspomina?
~*** 28-03-2012 10:20
oraz gołębi rąbiących na ten dach... lekka przesada. Sam napisz jak było i postaraj się o publikację.
~ 28-03-2012 11:35
Pan Nauka ma wiele talentow,udalu mu sie nawet doprowadzic do upadku Festiwalu Teatrow Ulicznych podczas swoich rzadow w teatrze Norwida.
~wi 28-03-2012 11:54
ależ wy p...licie. Norwid padł po pierdołach wykonywanych za czasów niejakiego Klema.
~ 28-03-2012 12:59
znakomity pokaz tańca; piękne przedstawienie; polecam wszystkim
~kibic 28-03-2012 13:01
wyrazy uznania dla Obrębalskiego! Facet znając realia funduszy unijnych, przygotował w budżecie miasta pulę pieniędzy na wkład własny dla inwestycji w placówkach kultury. Wystarczy teraz spojrzeć jak wygląda Kwadrat na Bankowej, Muflon w Sobieszowie, Zdrojowy Teatr Animacji w Cieplicach. Ja zmienia się zespół pocysterski. A Zawiła pcha się naiwnie w Zameczek na Zabobrzu. Nic z tego nie będzie, a na pewno nie odpowiedni do potrzeb dom kultury.
~do wi 28-03-2012 14:19
nie było niczego takiego jak rządy Klemma, k.był ZASTĘPCĄ dyrektora naczelnego a tym był Nauka
~Justyś 28-03-2012 14:23
Gratulacje dla Pana Obrębalskiego za tą inwestycję...
~lenin 28-03-2012 14:41
Obrębalski wczoraj dostał 5 minutową 'standing ovation'! zważywszy na skład widowni było to przynajmniej dziwne
~ 28-03-2012 14:44
proszę nie żartować nt. zasług Obrębalskiego; żaden prezydent, nawet niezbyt rozgarnięty, nie mógł nie kontynuować inwestycji, która ma już "zaklepaną" niemałą dotację
~do~z 14:44 28-03-2012 14:55
modernizacja Teatru Zdrojowego nie miała "zaklepanej" dotacvji i rozpoczęta została dopiero w 2008 roku, jak dzięki decyzji Obrebalskiego można było sięgnąć po środki unijne. Wcześniej robiono jedynie zaplecze techniczne.
~fiki 28-03-2012 15:06
sądząc po komentarzach ,najwyrażniej widać, że SZTUKA jest tu w głębokim tle...
~norek 28-03-2012 15:26
Nauka ma wreszcie swój pałac w głębokim lesie, wierną świtę i niewolników co pracują za gówniane pieniądze - taka jest prawda. I ciekawe czy go teraz ktoś ruszy ???
~Co mnie to 28-03-2012 15:41
a co mnie obchodzi sztuka? co mnie za....na sztuka obchodzi??? co ja ze sztuki żyje? sztukę do miski mam włożyć? za czasów Obrębalskiego miałem pracę. teraz mam wysłane 100 ofert z cv i tyle.
~*** 28-03-2012 16:58
nie było 'standing ovation' przez 5min dla Pana Obrębalskiego (to wasz kumpel?) BZDURA! Nie fundusze unijne a fundusz norweski Miasto dało niewielki wkład (chociaż dobre i to więc się chwali) Pan Nauka nie jest odpowiedzialny za festiwal teatrów ulicznych Teatr Norwida nie upadł Niewolnictwo w Polsce jest nielegalne Do 'Co mnie to' - gratulacje! Ładny spektakl i sympatyczne przemówienie p. dyrektora ZTA
~muzyk 28-03-2012 17:38
Czy ktoś pamięta, że w Teatrze Zdrojowym działała Orkiestra Kameralna pod dyr Andrzeja Majchrowicza? W Teatrze i Muszli Koncertowej odbywały się koncerty dla kuracjuszy i mieszkańców Cieplic-Jeleniej? W Teatrze Zdrojowym były wystawiane operetki m in Księżniczka Czardasza....... Muzycy z Jeleniogórskiej Filharmonii i soliści-śpiewacy z Poznania umilali kuracjuszom i nie tylko kuracjuszom czas. Komu to przeszkadzało ?
~Człowiek Koń 28-03-2012 18:20
do 15:41 co mnie to; A ty przypadkiem nie byłeś bliskim kolegą Obrempalskiego? Kolegi na stołku nie ma i się miód skończył hehehe
~fiki 28-03-2012 22:42
chodzi o to ,że dzieci/teatr lalek jest chyba dla dzieci,jak się mylę to prostujcie/do teatru chodzą OBEJŻEĆ przedstawienie... starzy do teatru chodzą ROBIĆ przedstawienie/przeważnie nudzą się na spektaklu,jak z powyższego wynika mają w d...e sztukę/ lepiej dać kasę na teatr animacji niż na norwidzia... lepsza zabawa dla publiki i aktorów...
~*** 28-03-2012 23:02
Teatr lalek nie jest tylko dla dzieci, czego dowodem jest wczorajsza premiera.
~xyzII 29-03-2012 5:25
Panie MZ;na takie uroczystości trzeba się godnie ubrać! Potrzebny stylista w UM. Druga sprawa a gdzie "pokropek"
~piotref 29-03-2012 7:47
Super feta z dużym rozgłosem. Przekazuję, dla porównania, jak to było kiedyś. Na początku lat 70. ub.wieku pracowałem w PPU Cieplice.Teatr był po remoncie i bałaganu po budowlańcach nie miał kto posprzątać.W kawiarni Zdrojowa odbywało się ważne zebranie ZMS.Gdy podsłuchałem ich legend o dokonaniach i planach to zaproponowałem im posprzątanie teatru po remoncie. Temat podjęli wszyscy jednogłośnie. Umówiliśmy się na następny dzień i, oczywiście, nikt nie przyszedł. Zorganizowałem więc brygadę ze Zdroju i ,po godzinach, ponad miesiąc zasuwaliśmy. Na otwarciu był, m.in. red. Węgrzyn z Gazety Robotniczej, który póżniej , w tej gazecie napisał, że ja, NIE BĘDĄC ZMS-owcem,doprowadziłem sprawę do finału, którym był nie tort a wypowiedzenie z wilczym biletem. Mam wycinek prasowy z tamtego czasu.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group