Sobota, 15 sierpnia
Imieniny: Marii, Napoleona
Czytających: 6443
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

“Poruszające ciało” Eugeniusza Józefowskiego w Galerii Skene

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 17 września 2014, 8:18
Aktualizacja: 8:20
Autor: Manu
Fot. Organizator
W nadchodzący piątek (19 września) o godz. 17.00 w Galerii Skene w foyer Teatru im. Cypriana Kamila Norwida rozpocznie się wernisaż wystawy fotografii Eugeniusza Józefowskiego pt. “Poruszające ciało – performance do kamery fotograficznej”. Współorganizatorem wystawy jest Stowarzyszenie Jeleniogórska Strefa Fotografii. Ekspozycję będzie można zwiedzać do 30 października. Wstęp wolny.

- Cieszy mnie fakt, że tym razem moje fotografie zaprezentuje galeria mieszcząca się w jeleniogórskim Teatrze im. Norwida. To zdaje się najwłaściwsza scena dla zaprezentowanego w fotografiach “teatru życia” – „teatru Ciała”. Zresztą nieprzypadkowo premierowy pokaz moich fotografii ma miejsce w Jeleniej Górze. W miejscu, w którym spotkałem tak wielu wspaniałych ludzi, których cenię i szanuję, w miejscu gdzie narodziła się moja kolejna fascynacja fotografią – mówi o swojej wystawie Eugeniusz Józefowski. - Fotografia aranżowana interesuje mnie od lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku głównie dlatego, że moment kreacji zaczyna się w niej dużo wcześniej niż fotografowanie, które jest czynnością zamykającą fazę koncepcji – dodaje autor.

Eugeniusz Józefowski (ur. 6 września 1956 r.) w roku 2004 otrzymał tytuł profesora sztuk plastycznych. Aktualnie pracuje w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Uprawia malarstwo, grafikę, fotografię, ponadto jest Autorem książek artystycznych oraz warsztatów twórczych. Uzyskał dyplom w pracowni grafiki u prof. Danuty Kołwzan-Nowickiej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (1981), zrealizował przewód kwalifikacyjny I stopnia z malarstwa (1996) oraz II stopnia z grafiki (2000). Jest autorem kilkudziesięciu wystaw indywidualnych w Polsce i za granicą oraz uczestnikiem kilkuset wystaw zbiorowych – ogólnopolskich i międzynarodowych.

- W zaprezentowanych na wystawie trzech cyklach prac motywem organizującym fizyczną i mentalną przestrzeń jest CIAŁO – wyjaśnia Eugeniusz Józefowski. - Nie chodzi tu o jego eksponowanie, bo pięćdziesięciosiedmioletni mężczyzna nie jest najlepszym obiektem kontemplacji estetycznej. Ciało jest tu symbolem pełni podmiotowego doświadczania siebie i życia, doświadczania siebie w przestrzeni upływających lat. Nagość ujawnia zmiany ciała, lecz jednocześnie wyraża pełnię doświadczania siebie w czasie, autentyczności życia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~ 18-09-2014 1:20
Kolejny słoik z Wrocławia przyjeżdża za pracą. Widać fotografie denne, skoro nigdzie indziej nie chcą ich oglądać. Co jakoś nie dziwi, biorąc pod uwagę miejsce wystawiania - Teatr Norwida. Ci co ostatnio mieli wątpliwą "przyjemność" spotkania się z repertuarem tego teatru, wiedzą o czym mowa.
~cóż 18-09-2014 2:21
we wrocławiu bida,długi na 4 miliardy to słoiki ewakuują się z tego miasta.i tak wrocławska patologia rozlewa się na cały dolny sląsk..

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group