Niedziela, 20 września
Imieniny: Eustachego, Filipiny
Czytających: 1653
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Porozumienia Sierpniowe – trwają obchody

Wiadomości: Polska
Sobota, 2 września 2017, 14:07
Aktualizacja: Niedziela, 3 września 2017, 7:00
Autor: MK/Jel
Fot. Użyczone
W tym roku centralne obchody rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych odbyły się w Lubinie. Jutro (3.09) okolicznościowe uroczystości w Jeleniej Górze.

W obchodach w Lublinie uczestniczyły najwyższe władze państwowe na czele z prezydentem RP Andrzejem Dudą, premierem polskiego rządu Beatą Szydło, ministrem Obrony Narodowej Antonim Macierewiczem, ministrami w Kancelarii Premiera Elżbietą Witek oraz Adamem Lipińskim. Obecny był prezesem IPN-u dr Jarosław Szarek.

Do Lubina zjechała Komisja Krajowa NSZZ Solidarność na czele z jej przewodniczącym Andrzejem Dudą. Region jeleniogórski reprezentował senator Krzysztof Mróz oraz szef Solidarności Franciszek Kopeć.

Uroczystości rozpoczęły się mszą w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. bp Zbigniew Kiernikowwski. Po mszy licznie zgromadzeni przedstawiciele rządu i „Solidarności” oraz mieszkańcy przeszli pod Pomnik Pamięci Ofiar Lubina ’82 przy Wzgórzu Zamkowym.

Prezydent RP Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce oraz za osiągniecia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy duszpasterskiej i społecznej. Z regionu jeleniogórskiego odznaczony został ks. Marian Kopko - kustosz sanktuarium Matki Boskiej Łaskawej w Krzeszowie, który przez wiele lat był kapelanem ‘Solidarności”. W swoim przemówieniu prezydent Andrzej Duda powiedział, że są tylko dwa miejsca w Polsce, gdzie można obchodzić rocznicę powstania „Solidarności”. Są to Gdańsk i właśnie Lubin, gdzie robotnicy własna krwią podpisali Porozumienia Sierpniowe. Na koniec prezydent, premier, ministrowie, parlamentarzyści rodziny ofiar złożyły kwiaty pod krzyżem stojącym w miejscu tragicznych wydarzeń.

Przypomnijmy, że w 31 sierpnia 1982 roku w Lubinie pokojowo demonstrowali robotnicy przeciwko władzy komunistycznej, którzy zostali ostrzelani z ostrej amunicji przez ZOMO. Zginęły trzy osoby, rannych zostało kilkadziesiąt osób także przypadkowych przechodniów.

Jeleniogórskie obchody powstania Solidarności odbędą się jutro tj. 3 września. O godz. 10.30 odprawiona zostanie uroczysta msza w Bazylice św. Erazma i Pankracego, podczas której zostanie poświęcony sztandar Regionu Jeleniogórskiego NSZZ Solidarność. Następnie złożone zostaną kwiaty pod tablicą poświęconą „Solidarności” oraz odbędzie się okolicznościowe spotkanie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (35) Dodaj komentarz

~soclib 2-09-2017 14:22
Kiedy nastąpi rozdział ambony od tronu ,kiedy związki zawodowe będą niezależne od pracodawcy?Wyprowadzić związki z zakładów pracy do miasta tak aby każdy mógł się zapisać nie narażając się na szykany .
~Dzielmy się 2-09-2017 14:36
Dzielmy się, dzielmy... trafimy w łapy Putina. Już blisko. Nie chcemy z Unią, no to mamy - białe niedźwiedzie.
~KLM 2-09-2017 14:47
Odchody ,msza, kropidło,Duda,Matka Boska,IPN,pokropek ,biskup ,taca,ksiądz,zakonnica,pielgrzymka...kiedy ja doczekam tego aby w tym kraju było normalnie bez kurateli i ciężkich butów Kleru który zniewala okrada Naród i wpierdalla się we wszystko.........
~do KLM 2-09-2017 17:47
Raczej żle zadane pytanie. Raczej , czy doczekam... I tu cięzko , bo pincet, pincet szanowny pincet. Pincet plus tu,pincet plus tam,ale robić nie ma komu ! To i dziesięcina musi się powiększyć. Naród bogaty się zrobił ... Acha, kupiłam okazyjnie kostkę masła za jedyne 9,90 . Wystawiam ją na aukcję, kto da wincej ?
~Piotr nie Andrzej 2-09-2017 18:42
"Do Lubina zjechała Komisja Krajowa NSZZ Solidarność na czele z jej przewodniczącym Andrzejem Dudą."
~PO-ludzie bestie 2-09-2017 19:27
Ale tutaj gnojstwa i szczyli wszelkiego drobnego płazu !!!!!!!!!!!!!!!!!!! Zmieńcie pampersy gnojki !!!!!!!!!!!
~roko 2-09-2017 20:26
czekajcie gnojki jak POmyleni da wam po d..ie tez spieprzycie do kosciola a wówczas jusz bedziecie super g..wno
~ 2-09-2017 20:54
Aś ty ..upia ! Kostka za 9, 999 ? A czego ??? Ojro, US Dollar, ceskich korun ? A może lokata PO Amber Gold gwarantowana przez Józefa ... Bąka ???Dam ci wincej , dwie kostki , tej, no tej, no tej co ty już ją masz ... no tak ... Palmy. Po 7. 999 PLN . Jesteś " zarobiona " 5 ;- SŁOWNIE : PIĘC PLN . Nie dziękuj !!!
~ 2-09-2017 20:59
Aha , jakbyś jednak nie wiedziała , dlaczego jesteś zarobiona 5 PLN a nie sześć, to 1 zł to na niezbędne ci leki !!! Resztę dołoży EU i Thusk osobiście !
~ 2-09-2017 21:23
Układowi postkomunistycznemu wywodzącemu się z Okrągłego Stołu – czyli komuniści razem z POagenturą i ludźmi / agentami w solidarności/, którzy oparli swoje kariery na współrządzeniu z komunistami – jak najbardziej zależy na zakłamaniu historii. Podstawą tej zakrojonej na ogromną skalę manipulacji jest np. próba wytworzenia mitu Wałęsy /agenta bolka /.
~do Vektrusia 2-09-2017 21:47
Aleś ty upi prokarionto,aleś .upi. Gong. Oj Dana,Dana łoj !Polskich zeta. 9.90 cytać nie umis,ze 9.90 ? A palmę to za dopłatą nawet nie jadam.Ale jak masz dwie to ci się przyda, do włażenia w różne otwory tym z umysłem Postkomunisty i Sługusa. Albo posmarować kólka maciorze jak w blocko się wtapla. Albo cuś takiego. A leki bierz, nie bądż taki hojny, nie dziel się, bo cuś taki niewyrażny jesteś. Taki śmieszny jak łysy co pierdyknął grzywką w kant koła. Ja cię gdzieś widziałam. A, w rowerowym. na pólce z p...łami...
~soclib 2-09-2017 21:50
Zapomniałeś gówniarzu o klerze biskupach przy stole i pilnowali swoich interesow.Trzeba zerwać Konkordat zamknąć zakony ,kler do kościołów,
~ 2-09-2017 22:03
*.dynamic-zab-05. spróbuję być tak " dowcipny " jak ty . Oto próbka : Pi(e)S cie ..." trącał" 1 Dobre ,, co nie ??? No, chociaż jednak, że ... chociaż pies cie ...trącał! Chociaż i tak się temu psu dziwię i ... współczuję mu, temu ...psu. Musiał być w wielkiej ... potrzebie i desperacji, skoro nawet ciebie ... trącał !!! A jednak jesteś tak żałośnie głupia, że to się nawet " fizjologom" nie śniło .... PS. Rozwijaj' dowcipy ' o " półce z p...łami " . Będziesz tak " lotna " , jak pff z grzybem na ścianach ... Aha , w związku z tobą, nie będę rozwijał " dowcipów " o p ...glizdach . Głupią się urodziłaś i mądrą już nie umrzesz !!!
~Vektrusiu, złotogłupcowy 2-09-2017 22:22
Mnie,pies ? To ciebie Pi/e/S trącał. Ja takich Parszywych i Skundlonych konotacji i zażyłości nie mam. Aleś ty upi , niżej ,żałuję,że nie możesz być jak Prokarionta. Nie da się. Jeśli głupia umrę, to trudno. Ale zawsze mądzrejsza niż Prokarionta, co nawet własnych jąder nie ma.Loj dana,dana łoj ! Gong ! Zonk! Gong się rozp sypał! Zonk! Nowa twarz niektórych ;Psychole i Sodomici ? Zastrzegam sobie,że wszelkie skojarzenia w związku z dużymi literami , czytający robią na własną odpowiedzialność. Vektruś uwielbia takie łamigłowki. Inni też A ja... Poddałam się tylko temu trendowi.
~ 2-09-2017 22:25
*.dynamic-zab-05. POnieważ jesteś tak tępa, że Konstytucja takich nie przewiduje i nawet Rzepliński by nie znalazł uzasadnienia dla twojej tępoty, to dla wyjaśnienia ; JA mam 2 margaryny o nazwie Palma w lodówce, ty masz całą partię produkcyjną , roczną , w głowie . Masz tzw. palmę . Bo głowę masz może wielką, ale dzięki margarynie Palma , nie masz pustej. Wypełnia ją Palma !!!
~ 2-09-2017 22:33
Aś ty głupia. Uparłaś się z tym Prokariontom. Dobra , niech ci będzie. Ale nawet, jak nie mam jąder, to mam mózg Wolę to, niż twoje dwie macice. Nie wiem do czego ci POtrzebna ta druga, bo ta pierwsza zastępuje ci mózg !!!
~ 2-09-2017 22:42
Aś ty głupia. Uparłaś się z tym ProkariontEm. Literówka, jak pi ... i glizda ...
~czy czy 3-09-2017 6:53
Czy jesteście sobie w stanie wyobrazić, jak byśmy przeszli do wolnej polski bez Okrągłego Stołu i bez ELIT, które to przejście przeprowadziły. Całe szczęście, że tak długo udawało się bronić Polskę przed Kaczorem. Ale on szybko się skończy jak skończą się pieniądze (wypracowane przez ostatnie lata wolnej jeszcze Polski)
~Real 3-09-2017 8:40
6:53 jestem to sobie w stanie wyobrazić. Przykładem są Czechy. Przeprowadzono tam dekomunizację i lustrację. Wszelkiej maści agenci i współpracownicy komunistycznych specsłużb, oraz wyżsi działacze partii zostali odsunięci na 10 lat od funkcji publicznych. Jak to ładnie napisałeś, spora część właśnie tych elit została odsunięta od... koryta, pseudo elit. Choćby na przykładzie kotliny porównaj która strona Karkonoszy jest teraz wyżej cywilizacyjnie.
~Widzę. 3-09-2017 8:51
Bo w Czechach wśród kleru nie było TW ,w Polsce od 10-40 % było konfidentami,dlatego KCEpiskopatu nie zgodził się na powszechną lustrację . Już dziś biskupi powoli przestają popierać pislakow bo wiedzą /doniesiono/ im że koniec jest bliski .
~Real 3-09-2017 9:08
OK, ale w 1992 r. za rządów Olszewskiego chodziło już tylko o polityków. I to zostało zablokowane. W 2007 r. kolejna próba dekomunizacji i lustracji została zablokowana przez słynny TK. Nigdy nie chodziło o lustrowanie kleru, chociaż jestem za, ale o osoby sprawujące funkcje publiczne. W 2007 r. np. miało to dotyczyć także wyższych uczelni. Niestety, ale nigdy nie było do tego woli politycznej i szerzej woli społeczeństwa. Wniosek, widocznie większość narodu woli... no taki szaro-bury konglomerat pzpr-sb-wsw-kasa misiu kasa ;)
~ada 3-09-2017 11:29
W czasie obrad okrągłego stołu ustalono, iż komuniści nie zostaną rozliczeni ze swojej działalności, a ich wpływy polityczne w państwie nie zostaną naruszone. Jednocześnie przyjęto, że w systemie postkomunistycznym podstawową klasą właścicieli w Polsce będzie środowisko komunistyczne oraz ludzie wywodzący się ze służb specjalnych. Dzięki temu czołowi politycy komunistyczni stali się na następne lata gwiazdami demokracji i autorytetami mo...lnymi. Sprawa TW Bolka, którym był Lech Wałęsa, miejmy nadzieję, jest definitywnym końcem tego okresu.
~do : ada 3-09-2017 11:46
ada : na temat, krótko i celnie, 10/10 !
~kumak 3-09-2017 14:18
Tysiące samobójstw z przyczyn bytowych. Setki zamarzniętych bezdomnych każdej zimy. Prawie cała młodzież parobkami całego świata. Unicestwianie narodu poprzez spowodowanie niespotykanej w jego historii bezpowrotnej emigracji zarobkowej. Stworzenie państwa bezprawia. Większość narodu wdeptana w socjalne bagno, bez szans na lepsze jutro. Bezdenna pauperyzacja środowisk robotniczych. Już dziedziczna bieda. Kult śmietnika i żebraka. To są sukcesy styropianowych bohaterów, za które płaci dzisiaj reszta narodu. Symbolem ich postawy były zawsze dwie lewe ręce i gęby pełne niedorzecznych frazesów. Należałoby ich najpierw pozbawić wysługi emerytalnej za lata PRLu, gdyż wówczas nie pracowali a jedynie za judaszowe dolary, w/g zasady „im gorzej, tym lepiej”rozwalali gospodarkę i państwo.
~Real 3-09-2017 15:56
14:18 W 1989-91 r. rozpadły się wszystkie kraje tzw. demokracji ludowej. W Rumunii czy Bułgarii nie było praktycznie opozycji typu Solidarność, a ustrój socjalistyczny upadł. Upadł ponieważ Związek Radziecki zbankrutował z powodów ekonomicznych. Jak chcesz już mieć do kogoś pretensje, to nawet nie do sprawcy upadku komuny R. Regana, ale do Stalina i Moskwy, że wprowadzili w Polsce system polityczny i ekonomiczny oparty na absurdzie. A potem... już wyżej o tym napisałem.
~pff 3-09-2017 17:08
Oj vectruś, coraz gorzej z tobą.... Smętne coś te obchody, mało przekonujące. I prezesa słabo widać ,pewne myśli, co by tu jeszcze z..bać :)
~ 3-09-2017 17:31
Oj pff- uś coraz gorzej z tobą.... Smętne coś te twoje głupoty, mało przekonujące. I krula Europy słabo widać ,pewne myśli, co by tu jeszcze z..bać :)
~pff 3-09-2017 18:32
Brniesz dziadku w tak idiotyczne klimaty, ze aż głupio je czytać. Zdaj sobie sprawę, że starasz się reprezentować stronę sporu o twardym kręgosłupie mo...lnym, wymagającą , o szeregu ograniczeń mo...lnych, religijnych, kulturowych. Ja wchodząc dla lol contentu i powodowany chęcią poniżenia półgłówka, służącego w mojej ocenie złu, mogę sobie pozwolić na pewne zachowania.Bo reprezentuję siebie. I tylko z siebie ewentualnie zrobię Idiotę. Ty robisz idiotę z Boga, kompromitujesz Kościół katolicki, cala prawicę, wzniosłe hasła o honorze, tradycję i czort wie, co jeszcze. Słaba polszczyzna i wiedza ogólna, brak obycia i nieznajomość świata to w zasadzie nie grzech, a jedynie swego rodzaju kaleczacy osobowość niedobór, chamstwo i skłonność do obrażania innych kompromituje cię dziadku :)
~ 3-09-2017 18:42
pff, lewatywo ty nasza , ty nie zrobisz z siebie Idioty. IDIOTĄ to ty zawsze byłeś , jesteś i będziesz !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Buhahaha Oj dana , oj dana :)
~ 3-09-2017 18:47
pff, meduzo ty nasza... to że jesteś licencjonowanym idiotą, to udowadniasz każdym swoim wpisem. Ale wpis z 03-09-2017 18:32 | ~pff |, to swoiste " miszczostwo świata " w d...liżmie !!!
~ 3-09-2017 18:57
I jeszcze jedno matole pff. Gdybyś ty, absolwent być może aż gimnazjum, nie miał tak kompromitująco niskiej wiedzy, to gimnazja dalej by trwały ...
~heruheu 4-09-2017 6:30
W wyniku stanu wojennego zginęło lub zmarło ok 100 osób. W wyniku przewrotu majowego Piłsudskiego ok 1000.
~do : heruheu 4-09-2017 12:47
100 kontra tysiąc powiadasz ? Nie wiem skąd wziąłeś tysiąc, jak to POliczyłeś , bo ja sprawdzam i czytam : W czasie walk w Warszawie doszło do wielu krwawych starć.Zginęło w nich dwustu piętnastu żołnierzy i stu sześćdziesięciu czterech cywilów, głównie gapiów, których między walkami wielu wychodziło na ulice, często ginąc przez pomyłkę albo od rykoszetów. Ofiarami także zostawali ludzie obserwujący walki ze swoich okien. Niecały tysiąc został ranny. Ilu w stanie wojennym zginęło w walkach zbrojnych sił wiernych Jaruzelskiemu przeciwko siłom zbrojnym Solidarności ? Ta „ setka „ to kilku uzbrojonych w łomy górników Kopalni „ Wujek „ a reszta bezbronnych manifestantów / Lubin / lub skrytobójczo pomordowanych przez bezpiekę ! Porównaj, o ile to jest możliwe.
~Real 5-09-2017 10:44
12:47 nie szukaj logiki, tak im podawał oficer polityczny, a to co politruk powiedział było/jest/będzie dla nich... święte ;)
~ 5-09-2017 10:48
Real, masz rację . Tak na 110 % :). Dla nich najważniejszy ... był Bóg. Ale za Bugiem był jeszcze ważniejszy ... CCCP.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group