Poniedziałek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 1886
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Ponad połowa klientów MZK z biletem elektronicznym

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 25 stycznia 2016, 8:55
Aktualizacja: 10:58
Autor: Z–R
Fot. Archiwum MZK
– Już około 60 proc. naszych klientów korzysta z Seby, czyli biletu elektronicznego – mówi pracownica Biura Obsługi Klienta jeleniogórskiego MZK. – Dziennie sprzedajemy około 15 nowych biletów. Ludzie je chwalą, ponieważ są poręczne.

Elektroniczny bilet wprowadzono rok temu. Dziś można więc powiedzieć, że z dużym sukcesem. Nie dość, że jest wygodny, to do tego bardziej ekonomiczny od biletów tradycyjnych, papierowych - zwłaszcza dla tych osób, które jeżdżą autobusami na krótkich trasach. SeB@ przypomina kartę do bankomatu. Jego działanie jest proste: Po wejściu do autobusu zbliżamy go do kasownika, drugi raz czynimy to przy wyjściu z autobusu.
System ściąga wtedy należność za przejazd. Obsługa nie wymaga więc żadnych dodatkowych umiejętności.

Również opłaty za bilet, czyli jego doładowanie, to czynności banalnie proste. Można uczynić to na dwa sposoby: przez stronę internetową - ze swojego konta, albo w jednym z czterech „okienek” kasowych, należących do MZK: przy ul. Wolności - w siedzibie firmy, przy ul. Sygietyńskiego - na poczcie, obok przystanku „Pod koroną” oraz w dawnym klubie Związku Nauczycielstwa Polskiego - przy ul. Bankowej. -

Wyrobienie biletu jest łatwe - mówi pani z Biura Obsługi Klienta MZK. - Trwa zazwyczaj nie więcej, niż pięć minut. Na miejscu można też przetrenować jego działanie. Bilet elektroniczny pozwala obniżyć koszty przejazdu. Na trasie do trzech przystanków, posługując się nim, zapłacimy 80 groszy mniej. - Seb@ zastępuje także bilety miesięczne dla uczniów czy dla rencistów - dodaje Jerzy Wrona, Członek Zarządu MZK. - Zapisane w nim informacje sprawiają, że nie trzeba wozić ze sobą ani legitymacji szkolnych, ani dokumentów potwierdzających uprawnienia do innych ulg.

Dokładne informacje na temat biletu elektronicznego można znaleźć na stronie internetowej MZK: www.mzk.jgora.pl w zakładce: SeB@

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (17) Dodaj komentarz

~ 25-01-2016 10:06
"...Zapisane w nim informacje sprawiają, że nie trzeba wozić ze sobą ani legitymacji szkolnych,..." To dlaczego kanarzyca żąda od dziecka(10lat) legitymacji szkolnej ??? A przy braku wlepia mandat???
~Doro 25-01-2016 10:39
SeB@ działa świetnie. Aż szkoda, że dopiero teraz o tym napisaliście. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy jakie to udogodnienie. Nagłaśniajcie to!
~kobieta lalalaala 25-01-2016 10:43
a jak to się dzieje że płatność kartą w autobusie mzk nie działa?
~ 25-01-2016 10:52
"Na trasie do trzech przystanków, posługując się nim, zapłacimy 80 gr." Czy aby na pewno? W cenniku na stronie MZK są inne kwoty: 2,20 zł bilet normalny itp. To zdanie powinno chyba brzmieć: "Na trasie do trzech przystanków, posługując się nim, zapłacimy 80 gr. mniej"
~koń 25-01-2016 11:27
MZK to porażka w największe mrozy puszczała autobusy z zepsutym ogrzewaniem,chodzi dokładnie o linię 2.Ludzie dojeżdżający do Radomierza do pracy zamieniali się w kostki lodu.Proszę wiec by te nasze MZK tak się nie szczyciło bo nie ma czym.Wstyd drogie bilety ,kary za brak biletu,ale żeby autobusy były sprawne to mają gdzieś.Zresztą zawsze oberwie kierowca,a dyrektor ma to gdzieś czyli pasażerów.
~this is schneider 25-01-2016 16:29
potwierdzam i gratuluje działania motywacyjnego, wiadomo słabsze jednostki pochorują się i będzie komu obcinać premię. Reszta, żeby się rozgrzać zapitalają i norma o 10 zrobiona :) a tak na marginesie. to skoro ta firma wykupuje bilety elektroniczne, bo chyba im należą się lepsze warunki, niźli zamarźnięty spóźniony autobus.
~do 10:06 25-01-2016 16:37
Ta kanarzyca to jakaś porażka jest. Parę razy widziałam ją w akcji. Szczerze mówiąc nawet napisałam na nia skargę, ale widać z miernym skutkiem. Ta kobieta w ogóle nie nadaje się do tej pracy.
~ 25-01-2016 17:03
"ta kanarzyca" jak jeszcze raz bd ciągnąć przy mnie dziecko za kurtkę albo zrobi inna dziwne akcje to o mnie artykuł jelonka napisze !!! Cale to mzk to bagno. Autobusy opoznione kierowcy to w większości stare nie sympatyczne chamiska ciągnące do emerytury mające problem poczekać aż spokojnie wejdzie się do autobusu (Malo razy kogoś drzwi przycisnely ???). Mzk to temat rzeka.... Nie kupuje i nie będę kupować biletów póki nie będzie chociaż trochę lepiej z komunikacja miejska !
~ 25-01-2016 17:03
"ta kanarzyca" jak jeszcze raz bd ciągnąć przy mnie dziecko za kurtkę albo zrobi inna dziwne akcje to o mnie artykuł jelonka napisze !!! Cale to mzk to bagno. Autobusy opoznione kierowcy to w większości stare nie sympatyczne chamiska ciągnące do emerytury mające problem poczekać aż spokojnie wejdzie się do autobusu (Malo razy kogoś drzwi przycisnely ???). Mzk to temat rzeka.... Nie kupuje i nie będę kupować biletów póki nie będzie chociaż trochę lepiej z komunikacja miejska !
~ 25-01-2016 18:13
Poproszę o dane o ile procent spadły wpływy z biletów po wprowadzeniu biletomatów i tego elektronicznego wynalazku. Coś mi się wydaje, że z 40% będzie. Brak kontroli z prawdziwego zdarzenia, a po południu i w dni wolne całkowity brak rozzuchwala gapowiczów. Nawet jak się trafi dziadek kontroler to każe kupić bilet lub wysiąść. Czyli kupowanie biletu to d...lizm.
~ 25-01-2016 19:15
jak można oszukiwać? wchodząc zawierasz umowę z mzk to i trzeba qpić bilet i zapłacić
~ 25-01-2016 21:59
papierowy miesięczny był lepszy bo się po prostu wsiada niczym się nie przejmując a elektroniczny trzeba odbijać co w zatłoczonym autobusie nie jest fajne, no i ta konieczność "pamiętania" jeszcze 1 upierdliwa sprawa na głowie jakby każdy obywatel miał ich jeszcze za mało
~polo 65 26-01-2016 5:18
Idziemy do przodu, bilet elektroniczny jest super! W końcu płacimy znacznie mniej za bilet na któtkich trasach.
~Do 21:59 26-01-2016 7:29
Nie trzeba odbijać miesięcznego. Ja odbijam tylko raz przy aktywacji po zasileniu
~ 26-01-2016 10:37
Dokładnie , nie trzeba za kazdym razem odbijac miesieznego tylko raz po doladowaniu kwota on sie loguje na dany miesiac i dla kanara jest wszystko wodoczne nie trzeba legitymacji nawet miec ze soba tam jest wszystko zapisane, co do kanarzycy trzeba tyle razy skladac skarge az ja zwolnia z pracy! nie dosc ze nie douczona rzada od dzieci legitymacji to chamica jedna.
~BRAWO dla MZK 27-01-2016 9:04
Brawa i podziękowania dla miłej pani z punktu obsługi klienta na Zabobrzu {{POCZTA )) za miłą obsługę.
~ 27-01-2016 18:16
Wsiadasz - wpikujesz kartę, wysiadasz - wypikujesz kartę. Toż to prawdziwa karta PIK POK

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group