Poniedziałek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 7107
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Pomogą zerwać trujący azbest

Wiadomości: Karpacz
Środa, 12 grudnia 2007, 7:40
Aktualizacja: Czwartek, 13 grudnia 2007, 7:24
Autor: JEN
Fot. ROB
Władze Karpacza po raz kolejny chcą wesprzeć mieszkańców w pozbyciu się śmiertelnego zagrożenia z dachów wbrew decyzji Regionalnej Izby Obrachunkowej, która storpedowała pomysł.

Władze miasta chciały dopłacać połowę kosztów do remontów dachów budynków wspólnot mieszkaniowych pokrytych eternitem lub azbestem. Jest to drogie przedsięwzięcie i nie wszystkich na to stać. Na przykład wymiana i utylizacja eternitu to koszt około 50 tysięcy złotych. Niestety, Kolegium RIO unieważniło stosowną uchwałę rady w tej sprawie.

KRIO dopatrzyło się we wspomnianej uchwale naruszenia ustawy o samorządzie gmin i finansach publicznych. Wynika z niego, że gmina może dotować takie przedsięwzięcia tylko wtedy, gdy odbywa się to w interesie całej społeczności gminy w ramach zadań własnych (budowy dróg, wodociągów, kanalizacji itp.), a nie tylko grupy mieszkańców, jak wspólnoty.

Zdziwiło to samorząd kurortu pod Śnieżką, bo taka sama uchwała w Świdnicy nie została uchylona przez KRIO. Władze miasta odwołały się od tej decyzji do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA), który jednak podtrzymał stanowisko KRIO.

Jak powiedział wiceburmistrz Karpacza Ryszard Rzepczyński, trudno pogodzić się z przepisami, które nie pozwalają samorządom pomagać ludziom. Urzędnicy KRIO miast poszukać wyjścia z tego nieżyciowego galimatiasu prawnego, zachowali się jak pies ogrodnika.

Dlatego władze kurortu pod Śnieżką złożyły skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego na decyzję WSA. Ponadto na wszelki wypadek już przygotowują nową uchwałę, która obejmie wszystkich mieszkańców Karpacza, zameldowanych na stałe w budynkach pokrytych azbestem lub eternitem.

– Na razie robimy inwentaryzację, szacujemy że takich obiektów jest około 40. W ciągu kilku lat uporamy się z wymianą dachów. Mieliśmy na to w budżecie 200 tysięcy złotych, ale oczywiście zwielokrotnimy tę sumę – powiedział wiceburmistrz Karpacza.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~jg24 12-12-2007 7:52
Nie rozumiem to wcześniejsza uchwała dotyczyła tylko wybranych? Jak wybranych? Oczywiście że taka pomoc powinna objąć wszystkich mieszkańców Karpacza. Nie wiem dlaczego samorząd Karpacza się dziwi.
kazimierzp 12-12-2007 7:58
Nie muszą dopłacać bezpośrednio do wspólnot! Największymi kosztami w tym wszystkim to koszty utylizacji. Wystarczy, że w skali miasta całość tych spraw weźmie samorząd na siebie czyli bez opłat będzie przyjmować do utylizacji materiały azbestopochodne. Wspólnotom zostanie tylko zdjęcie i położenie nowego pokrycia dachu.
ebee 12-12-2007 11:48
EBEE Niestety większość urzędników tzw. Skarbówki to nawiedzeni fanatycy, mający na celu zaszkodzić, zniszczyć , a nie pomóc. Myślę, że są to jeszcze pozostałości minionej epoki, gdzie kazdy podmiot z inicjatywa był traktowany jak potencjalny złodziej. A azbest na dachu szkodzi nie tylko tym , co mieszkaja w budynku, ale całemu środowisku. Ni każdy fanatyk ( czytaj urzędnik skarbowy ) jednak o tym wie ! A dla władz Karpacza BRAWA!!!
~SENDZINA DRET 12-12-2007 16:06
i jak widać znów są równi i RÓWNIEJSI !!! po prostu ręce opadają
~Ciekawski II 12-12-2007 17:36
Kazik ! Nie wprowadzaj ludzi w błąd!! Sam mozesz zapoznać sie jak to tu w Jeleniej zrobiono - jest przecierz stsowny przepis Zarządzenie nr 0515-270V/07 Prezydebnta Miasta Jeleniej Góry z dnia 4lipca 2007 r. w sprawie zasad i warunków dofinansowania kosztów usuwania.... wyrobów zawierająych azbest opublikowwane w tut. B.I.P. zawierające na 5 stroach 10 paragrafów szczegółowo opisujących procedury - nawet dosyć skomplkowane. M.In. wymagana jest opinia biegłego d/s budowlanych wzl posiadającego uprawnienia budowlna , któtu opracowuje stosowna ankiete i podpisem potwierdza jej wiarygodność. Jest to refundacja juz poniesionych kosztów. Łatwo wpaść w płapke prawna bo z refundacji wyłączono Rodzinne Ogrody Działkowe - gfdzie przecież zgodnie z preferencjami rądowymi i wręcz naciskami na zagospodarowanie masowej produkcji azbestu m,.in. w Gryfowie masowo pokrywano danchy, ściany, ba nawet wykonywano ogrodzenia z azbestu . Teraz po latach wszystko, albo prawie wszystki zwietrzało i strach wejść na Ogród by nie złapać raka. No ale ad re, Na jednym z Ogrodów na podstawie decyzji władz Urzedu Miasta częściowo zlikwidowałismy azbest. Akle z refundacji nic, bo to zrobiono ( pod zagrozeniem karami grzywny) prze dniem 1 li[pca br ( dokładnie e dniu 26 czerwca ) i poniewaz dotyczy to działkowców, na refundacje możn sobie pogwizdać... A orzeciez na Ogrodach 95 % uzytkowników to emeryci, renciści i bezriobotn za zatem sama hołota nie śmierdząca grioszem a groszek i marchewka nawet ta z azbestem to pra,tycznie jedyne zaopatrzenie na ten ubożuchny stół. To nic, ze te działki wypraclowali najczęściej z nieużytków!!! Jest okazja do zdarcia skór ze " skór" to dlaczego nie skorzystać. Nie stać tego, co to ledwo i tak łazi na PANA Mecenasa , aby wystapił w ich obronie, a włascwie obronie tych kilkudiesięciu, czy nawet kilkuset złotych, jakie musi sobie odjąć od ust, po to , aby spełnić nakaz zawrty w decyzji
~Ciekawski II 12-12-2007 18:21
Do Kazika ( p) Nie prowadzaj przyjacielu ludzi w błąd!!!. Poczytaj sobie ( w B.I.P.) Zarządzenie Prezydenta Miasta Jeleniej Góry z dnia 6 lipca 2007 r. nr 0151-270 /V/O7 w sprawie zasad i warnków dofinansowania kosztów usuwania... wyrobów zawierających azbest. W 10 paragrafach szczegółowo opisano całą procedurę. Trudna do przeskoczenia dla przeciętnego człeka , nie mówiac o tych, którym PAńsTWO POLSKIE - PRL W LATACH 80 I 90 zafundowało taki prezent. Przypomnij sobie jakie były preferencje, zachety, propoagana, aby wszystko co sie da pokryc azbestem. Nawet w Gryfowie była taka Fabryka, której załago dziś wącha kwiatki pod trawnikiem!!! Dziś nakaz Unii Europejskiej - AZBEST MA ZNIKNĄĆ CAŁKOWICIE DO 2030 rr. Tym razem zachęta to - częściowa refundacja KOSZTÓW TRANSPORTU I UTYLIZACJI!!! - wysokie kary dla oporych nakładane kolejnymi decyzjami Ochrony Środowiska. Pan Prezydent ( a własciwie autorzy) nie zauważyli, że to własnie demoontaż jest najbardziej niebezpiecznym zabiegiem> Azbest skorodowany PYLI śmiercionośnym RAKIEM w formie nitek osadzających sie w płucach!!!PRZECIEŻ EKIPY, KTÓRE DOKONUJA DEMONTAŻU WYGLĄDAJA JAK KOSMICI !!!!! Specjalne maski pyłoszczelne na całą głowe, rękawice, szczelne specjale kombinezony, specjalne buty szczelnie osznurowane itp zabezpieczenia!!! I co Zgodnie w wolą Pan Prezydenta te prace maja wykonać starsi ludzie (bo przeważnie to takich dotyczy) bez żadnej osłony poza chustka na głowie?!? zwykłe zniszczone - pełne dziur ubranie bo na inne nie stać stanowi ich dalsza osłone. W nagrode szybkie zachorowanie na raka, męcząca bolesna choroba, gdy człowiek zazdrośći bydlęciu tego, o ono nie pamięta poprzednich cierpień, u pare złociszy" REFuNDACJI" A i druga nagroda białe prześcieradło, kompas i miotełka . Po co Kompas? aby ustalić azymut na cmentarz? Psześcieradło" Aby się okryć, gdy juz upadnie w drodze.. Miotłka? Zamieść za soba ślady? Jjak to w praktycze wygąda juz sie przekonalismy dokonując utylizcji azbestu na jednym z ogrodów. Była decyzja, wyanie tych krwawo wypracowanych pieniędzy ze składek emerytów i rencistów oraz bezrobotnych z jakich rekrutują sie działkowcy!!! I co??!! POKAZANO GEST KOZAKIEWICZA !!! Dlaczego Bo działkowcom takie prawo nie przysługuje!!! POczytaj Sprawdź. Występujemy o usunięcię naruszenie prawa - wszak podobo wszyscy sa wobec niego równi!!! A że na działkach to pracuje sama hołota ( śłowo pochodzi od ukraińskiego " goły" inaczej biedny...) to inna inkszość. Przeciez to są emeryci, rencści, chorzy, którzy zdrowie stracili pracująć.. I ot wdzięczność!!! Gest Kozakiewicza!? Ps przepraszam za literówki
~Ciekawski II 12-12-2007 18:25
W czasie przekazywania tekstu wypadły dwa istotne zapiski: 1."Hołota " pochodzi od ukraińskiego "hołyj" czyli biedny - bo i czy w istocie z tej ubżuchnej renty można byc bodgatym? 2. Przepraszam za literówki.
~xxx 12-12-2007 19:21
Cieszymy się na te miłe wieści!!! Proszę nie zapominać o ul. Ogrodniczej 3 i budynku ZGM-u,który jak już kiedyś pisałam szpeci!!! Fe!! Zapewne nie on jeden. Ale nowo powstały - piękny pensjonat nie ma przyjemnego towarzystwa. Ludzie zamieszkujący w tym budynku mają dość walki o poprawę warunków bytu. We własnym zakresie zrobili remont klatki schodoweji, dachu (ADM UDOSTĘPNIŁ FARBĘ I TROCHĘ MATERIAŁÓW) - dzięki ale "dobrymi chęciami piekło jest wybrukowane". I długo nie trzeba było czekać, czyściutkie , ładniutkie wnętrze znów ZALEWA. A GRZYB ROŚNIE I ROŚNIE! PZU znów wypłaci kasę - a końca kłopotów nie widać. Lokatorzy proszą o fachową pomoc. Pomocy!!! Może na litość Władze Karpacza wreszcie wezmą? Dziwię się bardzo lokatorom, którzy mają już wykupione tam mieszkania, i swoje oszczędności lokują w tą ruderę a i dla pozostałych najemców czynsz nie jest malutki. Noc cóż liczymy wreszcie na" cud " i zajęcie się tym p r o b l e m przedsiębiorczych Władz tego pięknego kurortu. Pozdrowienia dla Burmistsza Karpacza - zasłużonego dla swojego miasta i chcielibyśmy aby i dla Wszyskich jego mieszkańców - bez wyjątków. Liczymy na zrozumienie słów rozgoryczonych lokatorów ul. Ogrodniczej 3. P O M O C Y !!!
kazimierzp 12-12-2007 19:31
Do Ciekawskiego II! Pozwolisz, że nie będę komentował sposobu załatwiania tego problemu w Jeleniej Górze! Co nie przeszkadza aby można byłoby w innych gminach (i nie tylko) zastosować sposób który na tym forum wcześniej podałem na rozwiązanie problemu dofinansowania utylizacji azbestopochodnych - taki który nie pozwala zarzucać gminom łamania ustawy o fianasach gmin! Kierunek w którym można iść określa Rada Miejska wspólnie z Prezydentem, burmistrzem, czy wójtem gminy! Na terenie Kotliny Jeleniogórskiej wraz z samą Jelenią Górą jest jeszcze wiele obiektów z azbestem na elewacjach, czy dachach! Część to pozostałości po Niemcach, ale większość to już "nasza" Polaków działalność - ale o rakotwórczych właściwościach tych włókien kiedyś nie wiedziano!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group