Czwartek, 11 sierpnia
Imieniny: Lecha, Zuzanny
Czytających: 2495
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Powiat: Polsko–czeska współpraca młodych sportowców

Środa, 12 grudnia 2012, 8:30
Aktualizacja: 8:37
Autor: Mea
Powiat: Polsko–czeska współpraca młodych sportowców
Fot. Starostwo Jelenia Góra
Czeska delegacja z Jablonca nad Nysą odwiedziła Karpacz, gdzie wraz ze starostą powiatu jeleniogórskiego Jackiem Włodygą dyskutowano o współpracy szkół sportowych obu miast. Dzisiaj (12.12.) z rewizytą pojechali przedstawiciele starostwa oraz Zespołu Szkół Licealnych i Mistrzostwa Sportowego w Karpaczu. – Chcemy wkrótce podpisać porozumienie o wymianie uczniów szkół, którą wspiera powiat jeleniogórski – powiedział Wiesław Dzierzba, dyrektor Wydziału Promocji, Turystyki i Sportu Starostwa Powiatowego w Jeleniej Górze.

Do Szkoły Zespołu Szkół Licealnych i Mistrzostwa Sportowego w Karpaczu przyjechali: Petr Tulpa - wiceprezydent Jablonca oraz Tomas Hofrichter – dyrektor szkoły sportowej w Jabloncu. Goście zapoznali się z wyposażeniem i działalnością szkoły. Czesi zwiedzili również internat i nową halę sportową, w której odbywały się targi hotelarko-gastronomiczne Gastro-Hotel.

Współpraca ma polegać na wymianie uczniów, kadry nauczycielskiej, wspólnych treningach oraz spotkaniach integracyjnych, dzięki którym zawodnicy będą mogli wspólnie trenować i uczyć się obcego języka. Rozmawiano o profilach szkół i dyscyplinach sportów letnich oraz zimowych, w których placówki szkolą swoich uczniów i zawodników.

- Chcielibyśmy, żeby wymiana uczniów miała charakter nie tylko sportowy, ale również gastronomiczno-turystyczny – podkreślił Wiesław Dzierzba.
Placówka w Karpaczu szkoli zawodników w saneczkarstwie lodowym, narciarstwie biegowym i alpejskim, a w przyszłości ma uczyć także snowboardu, tenisa stołowego i kolarstwa górskiego. Uczniowie kończąc szkołę otrzymują uprawnienia instruktora w danej dyscyplinie. Warto podkreślić, że szkoła w Karpaczu przyjmuje uczniów z całej Polski, nawet z Zakopanego, gdyż posiada wysoki profil nauczania, co wpływa na jej atrakcyjność. W szkole młodzież uczy się też w klasach o profilu gastronomicznym, stąd pomysł na połączenie tematyki wymian.

Strona czeska również przedstawiła walory swojej szkoły, w której uczy się 100 sportowców. Posiada halę sportową i lodowisko. Uczniowie trenują nie tylko w Jabloncu, ale też w Harrachovie oraz Jakuszycach. Szkoła trenuje sportowców w siedmiu dyscyplinach, dużą rolę odgrywa biathlon.

Dzisiaj delegacja ze starostwa powiatowego wraz z dyrektorką ZSLiMS Bogusławą Kozłowską oraz trenerką Dorotą Dziadkowiec-Michoń pojechali na rewizytę do Jablonca, by obejrzeć szkołę i dopracować warunku współpracy. – Po wizycie Czechów w Karpaczu wiemy, że chcą współpracować, dlatego dzisiaj będziemy dopracowywać porozumienie, by móc je niedługo podpisać – dodał Wiesław Dzierzba.

Ogłoszenia

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group