Wtorek, 21 maja
Imieniny: Tymoteusza, Wiktora
Czytających: 7154
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Polskie Boże Narodzenie z czeskim gościem

Poniedziałek, 12 grudnia 2011, 8:18
Aktualizacja: 16:00
Autor: Organizator
JELENIA GÓRA: Polskie Boże Narodzenie z czeskim gościem
Fot. Organizator
To tytuł imprezy, która w miniony piątek odbyła się w Miejskim Domu Kultury „Muflon” w Sobieszowie. Był koncert kolęd i pastorałek, były czeskie tradycje świąteczne, jasełka, kiermasz świąteczny, a także rozstrzygnięto konkurs szopki bożonarodzeniowej, stroika oraz świątecznej kartki.

Bożonarodzeniowe spotkanie rozpoczęło się od uroczystego odsłonięcia figurek umieszczonych na zewnętrznych parapetach MDK "Muflon".
- Są to dobre duchy, skrzaty, które będą czuwały nad tym domem i nad ludźmi, którzy w nim pracują i spotykają się - mówi Aleksandra Jarocińska, dyrektor MDK "Muflon". Zebranych gości powitała Mirosława Dzika, prezydent miasta Jelenia Góra, Marta Procházková, dyrektor Eurocentrum z Jablonca nad Nisou oraz Janusz Wojtas, radny miasta Jelenia Góra, który podczas piątkowego wieczoru wręczył Aleksandrze Jarocińskiej, zaszczytny tytuł "Zasłużony dla Sobieszowa".

Koncert kolęd i pastorałek wykonali: Chór Dziecięcy ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Jeleniej Górze pod dyrekcją Moniki Frąckiewicz-Motyki oraz dzieci z oddziału przedszkolnego Szkoły Podstawowej nr 15 pod dyrekcją Zdzisławy Kościukiewicz-Pilarek. Zespół ludowy Šafrán z Jablonca nad Nysą zaprezentował natomiast wieczór prawdziwie czeskich tradycji świątecznych. Nie zabrakło też jasełek w wykonaniu uczniów z „Naszego Teatru” ze Szkoły Podstawowej nr 15 pod opieką Lucyny Górawskiej i Moniki Stradomskiej. Rozstrzygnięty został również bożonarodzeniowy konkurs plastyczny w kategoriach: szopka bożonarodzeniowa, stroik świąteczny oraz kartka świąteczna. Uczestnicy imprezy mogli również kupić ręcznie wykonane świąteczne cuda: bożonarodzeniowe ozdoby i świąteczne wypieki.

– Mieszkańcy obszarów przygranicznych nie znają się zbytnio i nieczęsto się spotykają. Dzielą ich góry i granica, jednak pewna granica jest również w świadomości ludzi. I to właśnie dzięki takim projektom jak ten, chcemy zmienić – zlikwidować tę granicę niewiedzy i wynikający z niej brak zaufania. Dowiadując się o sobie, spotykając się, poznajemy swoje tradycje, zwyczaje i kulturę – mówi Aleksandra Jarocińska, dyrektor Miejskiego Domu Kultury „Muflon”.

– Podczas Polskiego Bożego Narodzenia z Czeskim Gościem, staraliśmy stworzyć atmosferę, która pozwoli również zatrzymać się na chwilę i przypomnieć sobie, że czas nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia to nie tylko zakupy, sprzątanie, gotowanie czy drogie prezenty, ale przede wszystkim czas, w którym powinniśmy cieszyć się bliskością drugiego człowieka – dodaje Aleksandra Jarocińska.

Impreza odbyła się w ramach projektu: Spotkania – tradycja, kultura i codzienność na czesko-polskim pograniczu, który był współfinansowany jest przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska-Rzeczpospolita Polska 2007-2013.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
450
Puzyńska Katarzyna
34%
Twardoch Szczepan
32%
Żulczyk Jakub
34%
 
Głos ulicy
Złota rybka
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Jelenia Góra będzie miastem tańszym
 
Wiadomości z miasta
spotkanie online 20.05.2024
 
Karkonosze
Wiosna w górach na całego
 
112
Kolizje głównie... przed przejściem
 
Kultura
Ogień w Cieplicach
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group