Sobota, 26 września
Imieniny: Łucji, Justyny
Czytających: 5910
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska prapremiera opery „Faust” w Dolinie Pałaców i Ogrodów

Wiadomości: Region
Środa, 8 sierpnia 2012, 7:09
Aktualizacja: 7:10
Autor: Angela
Pałac Wojanów zaprasza na prapremierę opery „Faust”, która odbędzie się 15 sierpnia br. Będzie to wielki powrót opery do źródła bowiem twórca muzyki książę Radziwiłł to właśnie w Kotlinie Jeleniogórskiej, w swojej letniej rezydencji, skomponował część muzyki do „Fausta”. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Dzieło Radziwiłła jest pierwszą muzyczną adaptacją utworu Goethego w historii opery. W Polsce nie doczekała się jeszcze wykonania pełnej wersji w języku niemieckim, dlatego prapremiera w Wojanowie będzie znaczącym wydarzeniem artystycznym.

Prapremierze będą towarzyszyć inne atrakcje. W dniu poprzedzającym wielkie wydarzenie muzyczne zostanie otwarta wystawa malarska Krystyny Radziwiłł-Milewskiej i zaprezentowany rękopis partytury „Fausta”. Oprócz tego, odwiedzający Pałac w Wojanowie będą mogli obejrzeć film z 1939 roku „Pruska miłość”, który opowiada o nieszczęśliwej miłości córki Antoniego Radziwiłła, Elizy i księcia Wilhelma, późniejszego króla Prus i Rzeszy Niemieckiej. Tragiczna historia miłosna jest związana z Doliną Pałaców i Ogrodów, rozgrywała się w Ciszycy.

Podczas prapremiery wystąpią sławy muzyki operowej Mark Adler (tenor) z Berlina i urodzona w Lipsku Tatiana Hempel-Gierlach (sopran). Na scenie pojawią się artyści związani z regionem Dolnego Śląska, Agnieszka Rehlis oraz Michalina Bienkiewicz. Nie zabraknie męskich głosów. Do Doliny Pałaców i Ogrodów przyjadą Robert Gierlach, laureat międzynarodowych konkursów wokalnych w Vercelli i w Las Palmas, oraz tenor Tomasz Krzysica, posiadający szeroki repertuar oratoryjno-kantatowy. Wydarzenie uświetnią Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej oraz Chór z Darmstadt pod batutą znanego dyrygenta Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego. Dyrektorem artystycznym wydarzenia jest Wojciech Czemplik, a spektakl wyreżyserowała Beata Redo-Dobber.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~Rre 8-08-2012 9:55
Akurat największą gwiazdą w tej obsadzie jest Pani Agnieszka Rehlis. Ma w swoim dorobku wybitniejsze osiągnięcia niż ktokolwiek z pozostałych. Wkurza mnie wasz laicyzm! Wiecznie umniejszacie swoim artystom, a gdy już cokolwiek napiszecie to często bzdury i bez wiedzy podmiotu-artysty! Pani Michalinie gratulujemy...cioci w Fundacji Doliny Pałaców itd. Nawet w kulturze w tym regionie nie obejdzie się bez familiady!
~mariola71 8-08-2012 11:52
A w Polsce jak zwykle ludzie już zaczynają narzekać, że ktoś coś robi. Klasyka. Od razu, że niby kumoterstwo. Ja myślę, że Pani Michalina jest dobrą śpiewaczką operową, bo występuje w operze weimarskiej. Dwa, że jest z Jeleniej Góry to chyba powód do dumy.
~faustman 8-08-2012 12:33
faust jak sama nazwa wskazuje był "kobietą"....mogą się pjawić komentarze antygejowskie......:)
~&&& 8-08-2012 20:07
mam nadzieję ze impreza sie nie przeciągnie jak to zwykle bywa w tym zamczysku bo znów na policje trzeba będzie dryndać za zakłucanie ciszy nocnej mieszkańcy pobliscy chcą sie wyspać po ciężkiej pracy
~Goethe 8-08-2012 21:52
podobno tradycyjnie zagra tez pokojowa Asia na flecie dla Wiesława...
~aaa 9-08-2012 10:49
wszystko fajnie, ale o której godzinie?
~Ramst 11-08-2012 11:37
Wreszcie ktoś,coś zrobił a reszta jak to w polskiej mentalności narzeka. Mam nadzieję, że pogoda im dopisze.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group