Sobota, 26 listopada
Imieniny: Konrada, Sylwestra
Czytających: 7156
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Policjanci! Nie popadajcie w samozachwyt!

Wtorek, 26 stycznia 2010, 15:17
Aktualizacja: Środa, 27 stycznia 2010, 9:55
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Policjanci! Nie popadajcie w samozachwyt!
Fot. TEJO
– Co miało wzrosnąć, to wzrosło, a co spaść – spadło – tak skwitował ubiegłoroczne wyniki policji jeleniogórskiej insp. Zbigniew Maciejewski, komendant wojewódzki policji podczas dzisiejszej odprawy rocznej, która miała miejsce w Komendzie Miejskiej Policji w Jeleniej Górze.

Prawie godzinne sprawozdanie inspektora Zbigniewa Ciosmaka, komendanta miejskiego policji, w którym przedstawił wskaźniki pracy policji w ubiegłym roku, można streścić krótko: jest lepiej.

Zwiększyła się wykrywalność przestępstw przy jednoczesnym niewielkim wzroście liczby przestępstw stwierdzonych w ubiegłym roku w stosunku do 2008 (5619 – 5544, ale w roku 2003 – aż 7654!). Policjanci pracowali częściej w służbach patrolowych, a średni czas dojazdu na miejsce interwencji to sześć minut. Dzięki działaniom policji sąd zamknął w areszcie tymczasowym 238 osób. 1565 przestępców złapano na gorącym uczynku.

Poprawiły się też statystyki policji drogowej. Po rekordowym – jeśli chodzi o ofiary śmiertelne – roku 2008 (18 zabitych w wypadkach), rok ubiegły przyniósł spadek (dziewięciu zabitych). Było nieco więcej rannych (135, rok temu – 126). – W stosunku do 2008 roku ilość wypadków drogowych zmalała z 108 do 102. W 2009 r. ujawniliśmy na naszych drogach 901 pijanych kierowców, czyli o 97 więcej niż rok temu. Każdy z nich to potencjalny sprawca poważnych zdarzeń drogowych – mówił inspektor Ciosmak. Solą w oku policji są nieletni: stanowili 12, 2 procent ogółu sprawców czynów zabronionych, a przestępstwa przez nich popełnione są wyjątkowo dokuczliwe dla ludzi.

Komendant mówił też o przyszłości. O tym, że planowane jest odsunięcie możliwie jak największej liczby funkcjonariuszy od spraw administracyjnych i przekazanie ich kompetencji pracownikom cywilnym. Cel? Jak najwięcej mundurowych ma pilnować porządku na ulicach. Zbigniew Ciosmak wspomniał też o współpracy z samorządowcami i o monitoringu wizyjnym miasta, który ma zostać uruchomiony jesienią. Będzie się opierał w dużej mierze na współpracy policji, straży miejskiej i sztabu kryzysowego.

Zaproszeni goście dziękowali policjantom za pracę i poświęcenie. – Dziękuję za bezpieczeństwo – krótko rzekł Jerzy Pokój, przewodniczący sejmiku wojewódzkiego, w imieniu swoim i starosty jeleniogórskiego Jacka Włodygi. – W moim spisie skarg mieszkańców na różne instytucje liczba tycząca policji to zero – pochwalił poseł Marcin Zawiła. Prezydent Marek Obrębalski zapewnił, że na wsparcie policji zarezerwowano w budżecie kwotę 500 tysięcy złotych. Dziękowali też przedstawiciele sądu i prokuratury. Przedstawiciel Związku Emerytowanych Pracowników Policji powiedział, że trwają prace nad powołaniem międzynarodowej organizacji emerytowanych stróżów prawa. Pochwalił też jedną z wyróżnionych, Klaudię Grzywnę. – Kontynuuje tradycje rodzinne! – usłyszeli zebrani.

Na koniec całość podsumował szef policji wojewódzkiej inspektor Zbigniew Maciejewski. Zaznaczył, że nowej taktyki będzie wymagała sytuacja, w której w Czechach są dozwolone pewne środki odurzające. Zapowiedział, że zwiększy się ilość etatów w garnizonie jeleniogórskim. – A na koniec nieco uszczypliwości. Nie popadajcie w samozachwyt – uśmiechnął się inspektor Maciejewski.

Tradycyjnie wyróżniono najlepszych policjantów w różnych kategoriach. W konkursie dla służb patrolowo-interwencyjnych wygrał sierż. Dawid Brodziński. Najlepszym dzielnicowym został asp. sztab. Rafał Gieres (II miejsce sierż. Paweł Wódkiewicz z Kowar, III – Justyna Filipczuk ze Szklarskiej Poręby). Wśród dyżurnych triumfował mł. asp. Adam Kubala (kom. Wojciech Kazimierczuk z Kowar był drugi, a asp. sztab. Roman Kozar z Cieplic – trzeci). Asp. Marek Palczak okazał się najlepszy wśród policjantów ruchu drogowego. Radosław Poddębniak tryumfował w pionie ochronnym, zaś w operacyjnym – zwyciężył nadkom. Jacek Łaborewicz. Wśród dochodzeniowców konkurs wygrał asp. sztab. Jacek Krupa, zaś asp. sztab. Jerzy Kukiełka został najlepszym policjantem technikiem kryminalistyki. Komendant miejski wyróżnił także cywilnych pracowników: Mirosławę Hasek, Alinę Kossak, Annę Płochę, Maję Filipską, Andrzeja Bielana i Grzegorza Pawlaka.

Pamiątkowe statuetki i dyplomy wręczali inspektorzy Zbigniewowie: Ciosmak i Maciejewski w obecności około 150 osób: policjantów i zaproszonych gości: księdza Jerzego Gniatczyka, kapelana policji, przedstawicieli samorządów gmin ościennych, służb mundurowych, kolegów z czeskiej policji z Liberca.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (38)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group