– Co miało wzrosnąć, to wzrosło, a co spaść – spadło – tak skwitował ubiegłoroczne wyniki policji jeleniogórskiej insp. Zbigniew Maciejewski, komendant wojewódzki policji podczas dzisiejszej odprawy rocznej, która miała miejsce w Komendzie Miejskiej Policji w Jeleniej Górze.
reklamy
Prawie godzinne sprawozdanie inspektora Zbigniewa Ciosmaka, komendanta miejskiego policji, w którym przedstawił wskaźniki pracy policji w ubiegłym roku, można streścić krótko: jest lepiej.
Zwiększyła się wykrywalność przestępstw przy jednoczesnym niewielkim wzroście liczby przestępstw stwierdzonych w ubiegłym roku w stosunku do 2008 (5619 – 5544, ale w roku 2003 – aż 7654!). Policjanci pracowali częściej w służbach patrolowych, a średni czas dojazdu na miejsce interwencji to sześć minut. Dzięki działaniom policji sąd zamknął w areszcie tymczasowym 238 osób. 1565 przestępców złapano na gorącym uczynku.
Poprawiły się też statystyki policji drogowej. Po rekordowym – jeśli chodzi o ofiary śmiertelne – roku 2008 (18 zabitych w wypadkach), rok ubiegły przyniósł spadek (dziewięciu zabitych). Było nieco więcej rannych (135, rok temu – 126). – W stosunku do 2008 roku ilość wypadków drogowych zmalała z 108 do 102. W 2009 r. ujawniliśmy na naszych drogach 901 pijanych kierowców, czyli o 97 więcej niż rok temu. Każdy z nich to potencjalny sprawca poważnych zdarzeń drogowych – mówił inspektor Ciosmak. Solą w oku policji są nieletni: stanowili 12, 2 procent ogółu sprawców czynów zabronionych, a przestępstwa przez nich popełnione są wyjątkowo dokuczliwe dla ludzi.
Komendant mówił też o przyszłości. O tym, że planowane jest odsunięcie możliwie jak największej liczby funkcjonariuszy od spraw administracyjnych i przekazanie ich kompetencji pracownikom cywilnym. Cel? Jak najwięcej mundurowych ma pilnować porządku na ulicach. Zbigniew Ciosmak wspomniał też o współpracy z samorządowcami i o monitoringu wizyjnym miasta, który ma zostać uruchomiony jesienią. Będzie się opierał w dużej mierze na współpracy policji, straży miejskiej i sztabu kryzysowego.
Zaproszeni goście dziękowali policjantom za pracę i poświęcenie. – Dziękuję za bezpieczeństwo – krótko rzekł Jerzy Pokój, przewodniczący sejmiku wojewódzkiego, w imieniu swoim i starosty jeleniogórskiego Jacka Włodygi. – W moim spisie skarg mieszkańców na różne instytucje liczba tycząca policji to zero – pochwalił poseł Marcin Zawiła. Prezydent Marek Obrębalski zapewnił, że na wsparcie policji zarezerwowano w budżecie kwotę 500 tysięcy złotych. Dziękowali też przedstawiciele sądu i prokuratury. Przedstawiciel Związku Emerytowanych Pracowników Policji powiedział, że trwają prace nad powołaniem międzynarodowej organizacji emerytowanych stróżów prawa. Pochwalił też jedną z wyróżnionych, Klaudię Grzywnę. – Kontynuuje tradycje rodzinne! – usłyszeli zebrani.
Na koniec całość podsumował szef policji wojewódzkiej inspektor Zbigniew Maciejewski. Zaznaczył, że nowej taktyki będzie wymagała sytuacja, w której w Czechach są dozwolone pewne środki odurzające. Zapowiedział, że zwiększy się ilość etatów w garnizonie jeleniogórskim. – A na koniec nieco uszczypliwości. Nie popadajcie w samozachwyt – uśmiechnął się inspektor Maciejewski.
Tradycyjnie wyróżniono najlepszych policjantów w różnych kategoriach. W konkursie dla służb patrolowo-interwencyjnych wygrał sierż. Dawid Brodziński. Najlepszym dzielnicowym został asp. sztab. Rafał Gieres (II miejsce sierż. Paweł Wódkiewicz z Kowar, III – Justyna Filipczuk ze Szklarskiej Poręby). Wśród dyżurnych triumfował mł. asp. Adam Kubala (kom. Wojciech Kazimierczuk z Kowar był drugi, a asp. sztab. Roman Kozar z Cieplic – trzeci). Asp. Marek Palczak okazał się najlepszy wśród policjantów ruchu drogowego. Radosław Poddębniak tryumfował w pionie ochronnym, zaś w operacyjnym – zwyciężył nadkom. Jacek Łaborewicz. Wśród dochodzeniowców konkurs wygrał asp. sztab. Jacek Krupa, zaś asp. sztab. Jerzy Kukiełka został najlepszym policjantem technikiem kryminalistyki. Komendant miejski wyróżnił także cywilnych pracowników: Mirosławę Hasek, Alinę Kossak, Annę Płochę, Maję Filipską, Andrzeja Bielana i Grzegorza Pawlaka.
Pamiątkowe statuetki i dyplomy wręczali inspektorzy Zbigniewowie: Ciosmak i Maciejewski w obecności około 150 osób: policjantów i zaproszonych gości: księdza Jerzego Gniatczyka, kapelana policji, przedstawicieli samorządów gmin ościennych, służb mundurowych, kolegów z czeskiej policji z Liberca.
Osoby w artykule
Profile osób publicznych powiązanych z tym tekstem.
Używamy niezbędnych cookies do działania serwisu oraz opcjonalnych cookies preferencji, analityki, treści zewnętrznych i pomiaru reklam. Można zaakceptować wszystko, odrzucić opcjonalne albo dostosować ustawienia.
Polityka prywatności i cookies
Ustawienia cookies
Zarządzaj zgodami
Niezbędne cookies są wymagane do działania serwisu. Opcjonalnie można włączyć preferencje, analitykę Google, osadzone treści zewnętrzne oraz pomiar reklam.
Niezbędne
Logowanie, bezpieczeństwo, sesja oraz zapis decyzji o cookies.
Zawsze aktywne
Preferencje
Zapamiętanie ustawień interfejsu itp.
Analityka
Pomiar ruchu w Google Analytics po uzyskaniu zgody.
Treści zewnętrzne
Osadzone mapy Google, filmy YouTube i materiały Facebook.
Reklamy i pomiar
Google AdSense, ograniczanie ponownego wyświetlenia oraz pomiar skuteczności reklam.
Skomentuj
Komentarze są dostępne dla zalogowanych użytkowników.
Nie ma jeszcze komentarzy.