Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Piątek, 12 września
Imieniny: Marii, Radzimira
Czytających: 8206
Zalogowanych: 63
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Poldery przeciw podtopieniom

Czwartek, 7 września 2023, 21:05
Autor: WAC
Jelenia Góra: Poldery przeciw podtopieniom
Fot. WAC
Zapewnieniu bezpieczeństwa przeciwpowodziowego mieszkańcom Maciejowej, poświęcona była wczorajsza (7 września) konferencja prasowa prezydenta Jeleniej Góry Jerzego Łużniaka.

Jak poinformował Jerzy Łużniak podczas spotkania z mediami miasto wystąpiło do spółki Wody Polskie z wnioskiem, aby ta w kolejnych latach zarezerwowała w swoim budżecie pieniądze na budowę suchych zbiorników przeciwpowodzowych i retencyjnych. Mają oni chronić mieszkańców Maciejowej przed zalewaniem ich domów i posesji przez potok Radomierka. Poldery miałyby powstać na obszarze gminy Janowice Wielkie, między innymi w Radomierzu, jeszcze przed granicami Jeleniej Góry. Aby tak się stało konieczne będzie wcześniejsze wykupienie gruntów prywatnych pod tą inwestycję. Pieniądze na ten cel miałyby pochodzić z budżetu państwa lub funduszy unijnych.

Wraz ze zmianami klimatycznymi Radomierka co kilka lat cyklicznie lokalnie zalewa Maciejową - mówi Jerzy Łużniak. - Co gorsze koryto potoku jest tak wąskie, że nic nie da jego poszerzenie lub też pogłębienie. Po gwałtownych i obfitych opadach deszczu, podobnych do tych, które miały miejsce 17 sierpnia nigdy nie będzie ono w stanie pomieścić masy spływających wód. Dlatego budowa zbiorników retencyjnych jest jedynym sensownym rozwiązaniem problemu zabezpieczenia przed zalaniem tej części miasta.

Twoja reakcja na artykuł?

9
60%
Cieszy
2
13%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
7%
Smuci
3
20%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy obserwowałeś zaćmienie Księżyca?

Oddanych
głosów
359
Tak
29%
Nie, przegapiłem sprawę
52%
Nie, nie interesują mnie takie tematy
19%
 
Głos ulicy
Góry czy morze?
 
Warto wiedzieć
Rosyjskie drony nad Polską. Co się wydarzyło? Co chce osiągnąć Rosja?
Rozmowy Jelonki
Smog latem nie znika
 
Aktualności
Zbiornik Sosnówka już po naprawach
 
Kilometry
Dolnośląskie koleje najlepsze w kraju?
 
Aktualności
Jarek i Daniel najlepsi podczas festiwalu górskiego
 
Aktualności
Profesor przyznał staroście rację
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group