Sobota, 19 czerwca
Imieniny: Gerwazego, Protazego
Czytających: 4932
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Polak zdobył Grand Prix 15. ZOOM–FESTIWALU

Poniedziałek, 27 lutego 2012, 8:18
Aktualizacja: 8:19
Autor: Agrafka
JELENIA GÓRA: Polak zdobył Grand Prix 15. ZOOM–FESTIWALU
Fot. Agrafka
95 filmów z 500 nadesłanych do konkursu można było obejrzeć podczas 15 Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „ZOOM–ZBLIŻENIA”, którego finał odbył się w niedzielę. Grand Prix i nagrodę w wysokości 5 tys. zł. otrzymał Paweł Wysoczański z Polski za film „Kiedyś będziemy szczęśliwi”.

Jury oceniało temat przewodni filmu, pomysł i technikę, tak więc wiele produkcji poruszało tematykę społeczną, co ma duże znaczenie dla współczesnego widza.

- Z roku na rok frekwencja rośnie, gdyż w ubiegłym roku zgłoszono 300 filmów, a w tym aż 500, także widać rosnące zainteresowanie festiwalem. Jest coraz więcej filmów nie tylko z Polski i Europy, ale przede wszystkim z tych krajów bardziej oddalonych, jak np. Iran, Izrael, Chorwacja. Łącznie przysłano produkcje z 48 krajów całego świata - powiedziała Magda Wesołowska, współorganizatorska festiwalu z ODK.
Po koncercie Grupy Semplice i prezentacji produkcji, które powstały podczas filmowych warsztatów w ramach festiwalu ogłoszono wyniki. Publiczność za najlepszy film uznała produkcję “Kiedyś będziemy szczęśliwi” w reż. Pawła Wysoczańskiego (PL). Nagrodę w kategorii „Made in Karkonosze” za film „Ponad nami” otrzymał Paweł Jeleński (PL).

Nagrodę za najlepszy film fabularny przyznano Maxowi “Zähle (D) za film „Raju”. Za najlepszy film animowany nagrodę otrzymała Veronika Szemlová (CZ) za film „Nesejdeš Z Cesty!”. Najlepszym filmem eksperymentalnym został „US” w reż. Álex Lora (ESP/USA). Najlepszym filmem dokumentalnym okazał się „Agnieszki tu nie ma” w reż. Pawła Jóźwiaka-Rodana (PL). Nagrodę za najlepszy film studencki wywalczyła Agata Prętka (PL) za film „Porozmawiaj z nim”. Najlepszym filmem amatorskim okazał się “Gamba Trista” w reż. Francesco Filippi (ITA). Laureaci oprócz statuetek otrzymali nagrody pieniężne w wysokości 2 tys. zł.

Wyróżnienia otrzymali: Jarosław Piskozub i Maciej Jasiński (PL) za film „List z rzeki”, Michael Haas za film „Durchgebrannt”, Enrique García and Rubén Salazar (ESP) za film „Daisy Cutter“, - Erik Rosenlund (SWE) „Sudd”, Mashaallah Mohammadi (IRN) „Human Beings”, Gregorio Muro (ESP) „Zeinek Gehiago Iraun”, David Buob (D) „Das Haus”, Iwo Kondefer (PL) „Wszystko”, Robin Lipo (CZ/PL) „Sonata Of Silence”, a także Dario José Ferrer &Carlos Sánchez Arévalo (ESP) “El Punto Rojo, Tomatina Origenes”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group