Sobota, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 9062
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Pogotowie ratunkowe dla załamanych nastolatków

Czwartek, 19 listopada 2009, 9:03
Aktualizacja: 9:04
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Pogotowie ratunkowe dla załamanych nastolatków
Fot. Angela
16 listopada w Gimnazjum nr 4 ruszył nowy, dwuletni projekt „Pomocna Dłoń”. Będzie to punkt pomocy psychologiczno–pedagogicznej dla uczniów jeleniogórskich szkół podstawowych, gimnazjów czy liceów ogólnokształcących, którzy mają problem związany związany z dojrzewaniem. W sumie z pomocy specjalistów będzie mogło skorzystać 220 osób.

Uczniowie do punktu pomocy mogą zgłaszać się ze wszystkimi problemami, które dotyczą okresu dojrzewania, z kłopotami własnej tożsamości, rodzinnymi, domowymi, dotyczącymi uzależnień, nauki czy stanu zdrowia.
– Pomysł stworzenia takiego punktu zrodził się na bazie naszej pracy. Pedagodzy z Gimnazjum nr 4 dwa lata temu prowadzili punkt pomocy w ramach programu „Zero Tolerancji” przy współpracy z poradnią psychologiczno-pedagogiczną – mówi Beata Toczek, dyrektor Gimnazjum nr 4 w Jeleniej Górze.

Współpracujemy też sądem, bo w szkole mamy ośrodek kuratorski dla dzieci z problemami, z policją, Monarem. Pracując z różnymi instytucjami oddzielnie stwierdziliśmy, że tych potrzeb jest bardzo dużo i warto byłoby połączyć te różne instytucje w kompleksową pomoc. I jak pomyśleli, tak zrobili. Szkoła w sierpniu 2008 roku złożyła wniosek o dofinansowanie projektu i kwietniu 2009 roku otrzymała decyzję o jego pozytywnym rozpatrzeniu.

Dzięki temu punkt pomocy i specjaliści w nim zatrudnieni będą mogli pomóc ponad dwustu uczniom. Dominika Borodziuk, pedagog Gimnazjum nr 4 w Jeleniej Górze, wyjaśnia jak w praktyce będzie wyglądała ta pomoc.
– Jest czterech pedagogów, których zadaniem od poniedziałku do piątku będzie rozeznanie się w problemie osoby, która zgłasza się do punktu. Na podstawie tej pierwszej wizyty pedagog określi drogę postępowania z dzieckiem wybierając danego specjalistę spośród pracujących w punkcie – usłyszeliśmy.

Od złożoności problemu będzie zależał czas, w jakim ta pomoc będzie udzielana. Natomiast podczas weekendów czyli od godziny 20.00 w piątek do 6.00 rano w poniedziałek będzie dział telefon zaufania o numerze 661 331 33. Pod ten numer będą mogły dzwonić osoby, które znalazły się w sytuacji kryzysowej, bezpośrednio zagrażającej zdrowiu bądź życiu i takiemu dziecku pomoc będzie udzielana natychmiast, łącznie z dojazdem do niego. – Automatycznie to dziecko będzie poza kolejnością przyjmowane do pedagoga i specjalistów w poniedziałek – zapowiadają organizatorzy.

Przed udzieleniem pomocy przez specjalistów uczniowie będą musieli przynieść pisemną zgodę rodziców. W projekcie pomocy będą udzielać pedagodzy, psycholog, lekarz psychiatra, lekarz neurolog, policjant do spraw nieletnich, kurator sądowy oraz terapeuta do spraw uzależnień.

Zajęcia będą się odbywały od poniedziałku do piątku w godzinach od 16.00 do 20.00 w biurze projektu, które mieści się na pierwszym piętrze Gimnazjum nr 4 przy ulicy Karłowicza 33 w Jeleniej Górze, na przeciwko sekretariatu. Sam punkt, mieści się na parterze szkoły. Pomoc będzie udzielana nie tylko w roku szkolnym, ale również w okresie wakacyjnym. Projekt jest współfinansowany ze środków UE, społecznego funduszu wojewódzkiego i będzie realizowany przez kolejne dwa lata. Kwota,jaką udało się szkole pozyskać na ten cel, to ponad 1,5 mln zł.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group