Czwartek, 30 marca
Imieniny: Amelii, Leonarda
Czytających: 7327
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Podwyżka za wodę i ścieki zablokowana [AKTUALIZACJA]

Czwartek, 8 kwietnia 2021, 12:09
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Podwyżka za wodę i ścieki zablokowana [AKTUALIZACJA]
Fot. MT
Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej PGW „Wody Polskie” we Wrocławiu wydał negatywną decyzję odnośnie przedłożonej przez PWiK „Wodnik” taryfy opłat za ceny wody i ścieków w Jeleniej Górze na najbliższe 3 lata. Tym samym zablokował podwyżki cen za wodę i ścieki w mieście - informuje senator Krzysztof Mróz.

W dniu 25 stycznia br. spółka Wodnik przedłożyła „Wodom Polskim” do zatwierdzenia nową taryfę opłat za dostarczanie wody i odbiór ścieków. Zakładała ona stopniowe podwyżki cen w ciągu 3 kolejnych lat. W pierwszym roku cena za 1 m3 wody wzrosnąć miała z obecnie obowiązującej stawki 6,81 zł do 7,84 zł, czyli o blisko 15%. W drugim roku miał nastąpić wzrost cen do kwoty 8,67 zł (podwyżka o kolejne 10%), by za 3 lata sięgnąć kwoty 9,20 zł. Łącznie, w przeciągu 3 lat, ceny za wodę w Jeleniej Górze wzrosnąć miały o 35%. Jeszcze większa skala podwyżek miała dotyczyć ścieków, których odbiór miałby wzrosnąć z obecnej kwoty 6,97 zł do 10,05 zł za 1 m3 w przeciągu 3 lat, co byłoby wzrostem o blisko 45% - powiedział senator.

Prezes PWiK „Wodnik” Katarzyna Wierska-Kuberka, mówiła publicznie, podczas konferencji prasowej, że wzrost cen nie powinien być większy niż kilka złotych miesięcznie od osoby. Także rzecznik spółki Zbigniew Rzońca w lokalnych mediach zapewniał, że podwyżki będą niewielkie. Okazało się jednak, że w przeciągu 3 lat ceny za 1 m3 wody wzrosnąć miały o 35% a za ścieki o blisko 45%. Jako jedną z przyczyn planowanych podwyżek podawano także zamknięcie zbiornika wody pitnej w Sosnówce i związaną z tym konieczność inwestycji we własne ujęcie wody w Grabarowie. Wody Polskie zdementowały jednak informacje o planowanym zamknięciu zbiornika - kontynuuje K. Mróz.

Na posiedzeniu Komisji Gospodarki Komunalnej Rady Miejskiej przedstawiciele spółki Wodnik nie ujawnili radnym szczegółów wniosku złożonego do Wód Polskich.

Mimo że, jako radni, nie otrzymaliśmy propozycji nowej taryfy, to zwróciliśmy uwagę na inne - budzące wątpliwości - zapisy w przedstawionym planie rozwoju spółki. W latach 2021-2022 władze Wodnika zaplanowały w budżecie 5 mln zł na budowę nowej siedziby spółki za co, w sposób oczywisty, musieliby zapłacić odbiorcy wody – powiedział radny klubu PiS Mariusz Gierus.

Taryfy przedstawiane do zaopiniowania przez „Wody Polski” powinny uwzględniać m.in. koszty stałe, inflację, wzrost kosztów za energię i wynagrodzenia. Rolą urzędowego regulatora, którym są „Wody Polskie” jest sprawdzanie, czy podmioty dostarczające mieszkańcom wodę opierają się na powyższych przesłankach i nie windują nadmiernie cen.

Prawdziwym skandalem jest, że powołana niespełna rok temu nowa prezes Wodnika, już w tym roku zamierza rozpocząć budowę nowego biurowca. Dzięki decyzji Wód Polskich udało się zablokować horrendalnie wysokie podwyżki cen wody i ścieków dla jeleniogórzan. Po wysokich podwyżkach opłat za śmieci szykowano mieszkańcom jeszcze większe podwyżki opłat za wodę. Pod rządami prezydenta Jerzego Łużniaka niemal wszystkie opłaty komunalne w mieście drastycznie rosną. Należy zapytać Pana prezydenta czy ma inne pomysły na zarządzanie miastem niż drenowanie kieszeni mieszkańców Jeleniej Góry – dodał Krzysztof Mróz.

Nowe taryfy cen wody i ścieków w Jeleniej Górze miały obowiązywać od 26 maja br. Po zablokowaniu przez „Wody Polskie” przedstawionej przez Wodnik taryfy, spółka może dokonać jej korekty lub odwołać się od wydanej decyzji w ciągu 14 dni od jej otrzymania.

Jak się dowiedzieliśmy od rzecznika spółek miejskich, do wczoraj (7.05) nie dotarła do spółki decyzja Wód Polskich, więc dopiero po jej otrzymaniu Wodnik zdecyduje o dalszych krokach.

[AKTUALIZACJA] - do słów senatora odniósł się rzecznik spółek miejskich Zbigniew Rzońca:

Z przykrością stwierdzam, że dane podane przez Pana Senatora Krzysztofa Mrozą są nieprawdziwe.

Budowa i składanie taryfy to proces. Ostateczną jej wersję, która ponoć została odrzucona - do dziś nie otrzymaliśmy na ten temat z Wód Polskich informacji - złożyliśmy 18 marca. Taryfa nie zakładała drastycznych podwyżek cen wody i ścieków o jakich pisze Pan Senator. W ciągu trzech lat cena miała wzrosnąć o 9,47 proc.

Pan Senator pisze, iż: "Taryfy przedstawiane do zaopiniowania przez „Wody Polski” powinny uwzględniać m.in. koszty stałe, inflację, wzrost kosztów za energię i wynagrodzenia.” Jeszcze raz informuję go, że tak właśnie było. W tym roku inflacja w Polsce wynosi 3,7 proc. i jest najwyższa w Unii Europejskiej. Jeśli rząd jej nie obniży, w ciągu trzech lat wyniesie ponad 11 proc. Przypominam, że proponowany przez nas wzrost cen wynosiłby 9,47 proc. Odrzucenie taryfy może skutkować ograniczeniem zatrudnienia w Wodniku. Czy na pewno o to chodzi Panu Senatorowi?

Budynek przy Pl. Piastowskim 12 jest w złym stanie. Z tego powodu musi być remontowany. Jego rozbudowa, planowana jest od kilku lat. Pozwoliłaby na sprzedanie przez Wodnik nieruchomości przy Pl. Piastowskim 12. Koszt operacji byłby więc ostatecznie dużo niższy niż zatwierdzone przez Radę Miasta - nie była temu przeciwna nawet radna PiS - na ten cel 5 mln zł. Nie wykluczone, że cała operacja zbilansowałaby się.

Wody Polskie nigdy i w żadnym dokumencie nie poinformowały nas, że nie dojdzie do spuszczenia wody ze zbiornika „Sosnówka”. Panu Senatorowi polecam rzeczywistą troskę o mieszkańców naszego miasta i zajęcie się inflacją, olbrzymim wzrostem cen gazu i usług. Cena energii elektrycznej w ciągu trzech lat wzrosła o 37 proc., a w tym roku wzrośnie o ponad 14 proc.

Twoja reakcja na artykuł?

19
29%
Cieszy
26
40%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
2%
Smuci
2
3%
Złości
17
26%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (112)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy pensje prezydentów miast, burmistrzów i wójtów są adekwatne do wykonywanej przez nich pracy?

Oddanych
głosów
122
Tak, to odpowiedzialna praca
16%
Dostają trochę za dużo
18%
Dostają o wiele za dużo
33%
To oburzające ile zarabiają
33%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group