Poniedziałek, 15 sierpnia
Imieniny: Marii, Napoleona
Czytających: 2602
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Podwyżka cen wody i ścieków od marca

Wtorek, 5 stycznia 2016, 17:29
Aktualizacja: Czwartek, 7 stycznia 2016, 8:01
Autor: Angelika Grzywacz–Dudek
Jelenia Góra: Podwyżka cen wody i ścieków od marca
Fot. Angelika Grzywacz–Dudek
O 76 groszy za metr sześcienny ma wzrosnąć cena wody dla gospodarstw domowych, a o 1,04 zł cena ścieków – taki projekt zmian taryfy za wodę i ścieki w Jeleniej Górze złożyła prezydentowi spółka Wodnik. Po weryfikacji taryfa trafi pod głosowanie Rady Miejskiej. Nowe ceny mają wejść w życie od 1 marca br. – Jest to pierwsza podwyżka cen wody i ścieków od czterech lat – mówi prezes spółki Wodnik Wojciech Jastrzębski.

W tym roku spółka Wodnik podzieliła odbiorców wody na 25 grup, a odprowadzających ścieki na 24 grupy taryfowe. Największą grupą są tzw. gospodarstwa domowe, dla których ceny mają wzrosnąć „nieznacznie”. Konkretnie z 5,47 zł do 6,23 zł za metr sześcienny wody oraz z 5,21 zł do 6,25 zł za metr sześcienny ścieków (tyle samo zapłacą tzw. inni odbiorcy).

- Jednak dla tej samej grupy odbiorców, których mamy ponad 20 tysięcy osób, obniżamy drugi z elementów faktury czyli abonament (z 5,25 zł na 3,82 zł za wodę oraz z 5,55 zł na 3,82 zł za ścieki), dzięki czemu podwyżki całej usługi dla gospodarstw domowych wzrosną nieznacznie – mówi prezes spółki Wodnik Wojciech Jastrzębski. – Ponadto od marca br. wprowadzimy dodatkowe obniżki abonamentowe dla tych, którzy będą korzystać z e-faktury czy Internetowego Biura Obsługi Klienta. Dzięki skorzystaniu z tej formy rozliczenia odbiorcy z gospodarstw domowych mogą zaoszczędzić około 4 zł miesięcznie – dodaje prezes spółki Wodnik.

By otrzymywać e-fakturę, wystarczy wejść na stronę internetową Wodnika i wypełnić wniosek. Obecnie zrobiło to już 1,5 tysiąca odbiorców wody.

Czym dyktowane są podwyżki cen wody i ścieków? Pracownicy spółki Wodnik wyjaśniają, że inwestycjami, które mają się przekładać na wzrost jakości świadczonych usług, a także wzrostem wydatków spółki i kosztów amortyzacji.

– Z końcem minionego roku zakończyliśmy największy w historii spółki projekt inwestycyjny pod nazwą „Porządkowanie gospodarki wodno-ściekowej aglomeracji Jelenia Góra”, który kosztował 100 mln zł, a ponadto szereg innych mniejszych inwestycji m.in. na Wincentego Pola, Wzgórzu Wandy, obszar Orkana oraz inne za łączną kwotę około 150 mln zł – wyjaśnia Arkadiusz Gerono, kierownik działu kontrolingu i budżetowania spółki Wodnik w Jeleniej Górze.

I na tym spółka Wodnik inwestycji nie kończy. W tym roku za główne zadania postawiła sobie: kolejne etapy prac modernizacyjnych w Miejskiej Oczyszczalni Ścieków, przebudowe sieci i przyłączy wodociągowych w ul. Wesołej i Skowronków oraz budowe sieci kanalizacji sanitarnej w ul. Skowronków i Dziecinnej, uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej w ul. Karola Miarki, a także budowe sieci kanalizacji sanitarnej i przebudowę sieci wodociągowej wraz z przyłączami w ul. Przeskok.

Projekt nowej taryfy spółka Wodnik złożyła prezydentowi 22 grudnia br. Od tego czasu prezydent ma 45 dni na weryfikację taryfy pod kątem jej zgodności z obowiązującym prawem. Do 4 lutego natomiast radni muszą zagłosować nad uchwałą i nawet jeśli nie przyjmą nowej taryfy (a będzie ona pozytywnie zweryfikowana przez prezydenta), podwyżki wejdą w życie od 1 marca br.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (135) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group