Wtorek, 28 czerwca
Imieniny: Ireneusza, Leona
Czytających: 4241
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Podwójna dawka sztuki w BWA

Czwartek, 15 listopada 2007, 10:11
Aktualizacja: 11:24
Autor: AGA
Jelenia Góra: Podwójna dawka sztuki w BWA
Fot. Agnieszka Gierus
Tradycyjne, czarno–białe fotografie dzieci z artystycznej rodziny Paszkiewiczów w wykonaniu Jakuba Pajewskiego i malarskie cykle z podróży po Karkonoszach Krzysztofa Figielskiego można od środy oglądać w galerii Biura Wystaw Artystycznych przy ulicy Długiej 1.

Na wystawie „W Górach Izerskich jest zawsze pięknie” Jakub Pajewski prezentuje cykl fotografii dzieci warszawian, którzy uciekli ze stolicy do małej izerskiej wioski. Pajewski przyjechał do nich na początku lat i przez pół dekady towarzyszył tej trzynastoosobowej rodzinie w sielskim życiu z dala od cywilizacji. Udało mu się stworzyć artystyczną dokumentację dzieciństwa, fascynującego procesu sposobienia się do życia, poznawania świata. Dziewczynki przebierające się w ubrania dorosłych kobiet, chłopców bawiących się w szkołę i malujących sobie wąsy. Na wystawie w jeleniogórskim BWA Jakub Pajewski prezentuje 80 czarno–białych, analogowych fotografii.

„Wokół ilustracji” Krzysztofa Figielskiego to wizualny stenogram z imaginacyjnych podróży po Karkonoszach – górach w jego malarstwie żywych i bardzo niespokojnych. Z jednej strony artysta odmalowuje ich ulotne piękno, śnieżną zawieruchę, zadymkę, a z drugiej całkowicie je odrealnia tworząc fantastyczne, prawie abstrakcyjne kompozycje na pograniczu malarstwa i grafiki.

Na wystawie prezentowany jest również cykl grafik na podstawie „Góry Analogii” Rene Daumala. Figielski stawia się w pozycji podróżnika, jednego z poszukiwaczy owego szczytu. Jak sam pisze: „jestem przekonany, że taka wędrówka do naszego prawdziwego ja jest równocześnie najprawdziwszą drogą do innych, oraz że świat rozciąga się na zewnątrz i wewnątrz nas.” W BWA Krzysztof Figielski prezentuje malarskie cykle: „Z Mitologii”, „Podwodność”, „O poranku” a także cykl grafik „Góra Analogii”.

Jakub Pajewski ukończył Wydział Grafiki ASP w Warszawie. Dyplom uzyskał w 1986r. w pracowni prof. Haliny Chrostowskiej. Aneks z malarstwa – w pracowni prof. Teresy Pągowskiej. Wystawiał w kraju i za granicą, jest współzałożycielem grupy „Międzynarodowa Familia Radio Varsawa”.

Krzysztof Figielski studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie; dyplom w pracowniach prof. Macieja Urbańca oraz prof. Teresy Pągowskiej (aneks) 1982 r. Zajmuje się rysunkiem, grafiką wydawniczą, maluje ilustracje, projektuje znaki i logotypy, eksperymentuje z innymi mediami i sposobami tworzenia obrazu (relief, druk wypukły, fotografia cyfrowa). Od 1994 mieszka w Szklarskiej Porębie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group