• Sobota, 7 grudnia 2019
  • Godz. 15:42
  • Imieniny: Ambrożego, Marcina, Teodora
  • Czytających: 6215
  • Zalogowanych: 8
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Podsumowali rok „modernizacji kształcenia zawodowego”

Wiadomości: JELENIA GÓRA/ region
Wtorek, 26 października 2010, 10:19
Aktualizacja: 10:22
Autor: Angela
Fot. Angela
Ponad pięćdziesięciu przedstawicieli pięciu powiatów spotkało się wczoraj w Zespole Szkół Przyrodniczo – Żywieniowych w Sobieszowie by podsumować pierwszy rok realizowanego programu ”Modernizacja kształcenia zawodowego”. Zajęcia w nietypowej formie prowadzili nauczyciele z poszczególnych szkół. Z Jeleniej Góry udział w programie wzięło aż siedem placówek.

Udział we wczorajszej konferencji podsumowującej realizację programu wzięli liderzy programu z powiatów: bolesławieckiego, lwóweckiego, lubańskiego, zgorzeleckiego, jeleniogórskiego oraz z Miasta Jelenia Góra. Wśród uczestników spotkania pojawili się m.in. prezydent Jeleniej Góry Marek Obrębalski wraz z zastępcą Miłoszem Sajnogiem, naczelnik Wydziału Oświaty i Wychowania urzędu miasta w Jeleniej Górze Waldemar Woźniak, przedstawiciele urzędu, dyrektorzy szkół i wielu innych. Organizatorem spotkania było Centrum Informacji Zawodowej z Wałbrzycha, które prowadzi cały program.

- Spotkaliśmy się by podsumować rok szkolny 2009/2010 w kontekście realizacji projektu „Modernizacja Kształcenia Zawodowego na Dolnym Śląsku” współfinansowanego z programu operacyjnego Kapitał Ludzki. Najważniejszymi zadaniami w ramach programu były dodatkowe i wyrównawcze zajęcia dla uczniów z przedmiotów zawodowych, języków obcych czy matematyki. Były to zajęcia kształtujące kompetencje kluczowe, językowe, postawy obywatelskie czy uczące przedsiębiorczości. Realizowaliśmy i realizujemy również wycieczki zawodoznawcze, fora zawodowe oraz spotkania z pracodawcami. Wartość realizowanego projektu na Dolnym Śląsku to na chwilę obecną ponad 30 mln zł, a do 2014 roku to będzie to ponad 120 mln zł – mówi Katarzyna Kiek, zastępca dyrektora Dolnośląskiego Centrum Informacji Zawodowej i Doskonalenia Nauczycieli z Wałbrzycha.

W Zespole Szkół Przyrodniczo - Żywieniowych w Sobieszowie w ramach programu realizowane były m.in. „matematyka w kuchni”, na której uczniowie dowiedzieli się m.in. jak obliczać kaloryczność posiłków, układali diety czy dzienne racje żywnościowe. Były też zajęcia „Z komputerem na talerzu” prowadzone przez informatyka, „Dla każdego coś dietetycznego”, czyli zabawa warzywami oraz „Wyruszam w świat bez tłumacza” czyli przyjemna nauka języków obcych. Uczniowie korzystali również z zajęć pedagogiczno – psychologicznych, podczas których dokonywali samooceny, uczyli się rozmawiać z trudnym przeciwnikiem jak nauczycielem czy rodzicem oraz poznawali swoje słabe i mocne strony.

- W naszej szkole te zajęcia prowadzi siedmiu nauczycieli, którzy mają po 41 godzin lekcyjnych miesięcznie. Łącznie odbywa się więc ponad 280 godzin w miesiącu, co w zupełności wystarcza by uatrakcyjnić kształcenie zawodowe. Do tych zajęć można wprowadzić elementy zabawy czy debaty. Uczniowie chętnie uczestniczą w tych zajęciach i są z nich bardzo zadowoleni. Ja też prowadzę część z tych zajęć i widzę, jak ogromne przynoszą one efekty – mówi Helena Kasperczyk, dyrektor Zespołu Szkół Przyrodniczo – Żywieniowych w Jeleniej Górze.

W Zespole Szkół Technicznych „Mechanik” w Jeleniej Górze uczniowie mieli w tym roku około 1100 godzin zajęć pozalekcyjnych. Dodatkowo otrzymali podręczniki i materiały do kształcenia zawodowego, a w tym miesiącu wyjadą na trzy wycieczki zawodoznawcze do Poznania i na Politechnikę Wrocławską.
W Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych nr 2 w Jeleniej Górze prowadzone były zarówno zajęcia dodatkowe, które przygotowywały uczniów do matury, jak i zajęcia wyrównawcze. Łącznie w tym roku odbędzie się ich 1200 godzin, z czego 80 procent już zostało zrealizowanych.

Miłosz Sajnog, zastępca prezydenta Jeleniej Góry podkreśla, że realizowany program zarówno dla uczniów, jak i dla miasta ma ogromne znaczenie.

- Projekt przewiduje zarówno rozwój kompetencji uczniów, jak i baz dydaktycznych. Z Jeleniej Góry udział w projekcie wzięło siedem placówek. W ramach programu wybudowane zostaną też dwa centra kształcenia zawodowego przy „Mechaniku” oraz przy „Handlówce”. Kwota przeznaczona na realizację projektu na Dolnym Śląsku w tym roku wynosi 14 mln zł, z czego kilkaset tys. zł zostanie wydane na terenie Jeleniej Góry. Obecnie do szkół dotarły pakiety edukacyjne. Na terenie całego województwa zrealizowano ponad 60 tys. godzin lekcyjnych, kilkadziesiąt tysięcy konsultacji z psychologami. Jest to o tyle wygodny program, że jako miasto nie musieliśmy składać dodatkowych wniosków i czekać na ich rozstrzygnięcie. Wszystkie szkoły, które zgłosiły się do udziału w programie, otrzymały pieniądze na jego realizację od jednostki prowadzącej program czyli CIZ z Wałbrzycha – mówi Miłosz Sajnog, zastępca prezydenta Jeleniej Góry.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~gość21 26-10-2010 15:07
Takie wszystko piękne.....? Może ktoś w końcu porozmawia z nauczycielami, na temat tego, jak wygląda projekt od \"drugiej strony\". Wszystko tak super wygląda dla tych, którzy nie są bezpośrednio zaangażowani w pracę przy projekcie. Pomysł może i fajny, dla uczniów na pewno przydatny, ale może by tak zacząć poważnie traktować ludzi, którzy są bezpośrednio zaangażowani w \"świadczenie\" usług dla uczniów.
mi87 27-10-2010 10:11
"Uczniowie chętnie uczestniczą w tych zajęciach i są z nich bardzo zadowoleni. Ja też prowadzę część z tych zajęć i widzę, jak ogromne przynoszą one efekty" Ciekawe, że takich efektów nauczania owej pani dyrektor nie było po jej lekcjach (jak się nie mylę ok 4 lata temu) kiedy stwierdziła, że "wszyscy w dzienniku, z góry do dołu macie ADHD!" taką wypowiedź tej pani zapamiętam do końca życia, jako WYPOWIEDŹ DYREKTORSKĄ :/ nienawidzę jej za to!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group