Piątek, 27 maja
Imieniny: Jana, Juliusza
Czytających: 7896
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Podglądanie magnatów

Sobota, 12 kwietnia 2008, 8:00
Aktualizacja: 8:57
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Podglądanie magnatów
Fot. TEJO
Jak żyło się w rezydencjach bogaczy w XIX–wiecznej Kotlinie Jeleniogórskiej? Tego, oraz innych wcześniej nieznanych i niezwykle ciekawych faktów, można dowiedzieć się z najnowszej książki Romualda M. Łuczyńskiego.

„Rezydencje Magnackie w Kotlinie Jeleniogórskiej XIX wieku” to tytuł dzieła, które autor przedstawił w piątek korzystając z gościnności Galerii Małych Obrazów na placu Ratuszowym.
– To już kolejna pozycja Romualda M. Łuczyńskiego, znanego regionalisty i historyka – mówił Ivo Łaborewicz, kierownik jeleniogórskiego oddziału Archiwum Państwowego.

Autor nie przedstawia jednak historycznej wizji w klasycznym ujęciu. Dociera do życia codziennego w XIX wieku na podstawie różnych źródeł, między innymi ówczesnej prasy i „rysuje” swoisty zbiorowy, ale pełen szczegółów, portret bogatych rodów oraz ich rzeczywistości w dworach i pałacach w pobliżu Jeleniej Góry.

Czytelnik przenosi się w wieki świat możnych, poznaje detale ich życia, wchodzi do zajmowanych przez nich pokojów, uczestniczy w ich życiu. Przewija się wśród koronowanych głów, ważnych wydarzeń i wizyt czy to w Cieplicach, Mysłakowicach, Wojanowie, czy innych miejscowościach, gdzie do dziś wznoszą się imponujące pałace. Wszystko to ilustrowane mało znanymi zdjęciami i rycinami.

Romuald M. Łuczyński, podczas prezentacji książki, dziękował za wsparcie Ivo Łaborewiczowi, który udostępnił mu źródła archiwalne. – Nieraz przesiadywałem tam nad starymi gazetami, i po wyjściu stwierdzałem, że spędziłem kilka godzin w zupełnie innym świecie – dodał autor.

Prezentowana pozycja, do której powinien zajrzeć każdy miłośnik historii, jest uzupełnieniem pracy doktorskiej Łuczyńskiego, którą ten obronił w 2003 roku w Uniwersytecie Wrocławskim. Sam autor pochodzi z Wrocławia, pracuje w Wyższej Szkole Zawodowej im. Witelona w Legnicy, jest adiunktem w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu oraz redaktorem naczelnym miesięcznika „Sudety”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group