Środa, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 9390
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Podatki i opłaty wyższe od stycznia

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 2 grudnia 2009, 15:15
Aktualizacja: 15:20
Autor: Mar
Mieszkańców czeka podwyżka opłat MZK.
Fot. TEJO
Od Nowego Roku wielu mieszkańców zapłaci wyższe stawki lokalnych opłat. Dotyczy to podatku od nieruchomości, opłaty targowej. Wkrótce zdrożeją też ceny biletów na przejazdy autobusami MZK.

Podatek i opłata targowa zwiększą się o 3,5 procenta. Jak twierdzi zastępca prezydenta Jeleniej Góry, Jerzy Lenard, to bardzo umiarkowany wzrost, w dodatku po kilku latach obowiązywania niezmienionych stawek. W latach poprzednich opozycyjna większość w radzie odrzucała propozycje prezydenta, aby podnosić lokalne opłaty.

- Ten trzy i pół procentowy wzrost to tyle ile wynosi indeks wzrostu cen i usług w tym roku – wyjaśnia Jerzy Lenard, zastępca prezydenta miasta. – Uważam, że te zmiany konieczne dla miasta, ale też dolegliwe dla mieszkańców, lepiej robić małymi kroczkami, a nie jedną, dotkliwą podwyżką. Na przykład podatek od nieruchomości o wielkości 60 metrów kwadratowych, wzrośnie o 1,20 zł rocznie. W MZK podwyżek nie było od 7 lat i miasto musiało coraz więcej dopłacać do tej firmy. Teraz zastanawiamy się, jak i w jakim zakresie ponieść ich ceny.

Jak zapewnia zastępca prezydenta, na początek będzie to wyrównanie ceny, która dzisiaj wynosi za bilet normalny 2,24 i 1,27 za bilet ulgowy. – Z tymi końcówkami mają kłopot i podróżni i sprzedawcy. Chcemy wyrównać od równych dziesiątek groszy, tak jak jest w większości miast Polski – mówi J. Lenard.

Największy wzrost podatku od nieruchomości odczują prowadzący działalność gospodarczą, płacący podatek od nieruchomości. W ich przypadku wyniesie od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych rocznie.
- Wiem, że to nie będzie duża kwota, ale teraz, kiedy nasze obroty spadają, każda podwyżka może być tą kroplą, która zmusi przedsiębiorcę do zamknięcia działalności – twierdzi handlująca na targowisku Zabobrze Danuta Wójcik.

- Najwięcej zapłacą właściciele dużych sklepów i marketów, ale i w ich przypadku nie będzie to podwyżka większa niż o jeden, dwa tysiące złotych – zapewnia zastępca prezydenta.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (28) Dodaj komentarz

~Gala 2-12-2009 15:40
tak niech otwierają duże sklepy Biedronka itp. podwyższą podatki i co jeszcze? wszystko żeby zaszkodzić małym sklepom itd.
~Maciej Jelenia 2-12-2009 15:45
Co roku wszystko drozeje z miesiaca na miesiac inne ceny w sklepach wyplaty w miejscu lub zanizaja na kryzys, ktorego nie ma!!! lub pracodawcy daja umowy o dzieło a nie o prace... a my szarzy ludzie co mozemy zrobic nic plakac i placic jesli chcemy godnie zyc :-( - ale trzeba podziekowac to rzadzacym mimo, ze sie nie przyjmuja, miala byc irlandia... heh. Już nawet Policja strajkuje. Jest to juz na marginesie obojetnosci polskiego rzadu co wyprawia! A rzadzacy daja sobie same podwyzki itp. powinien narod w koncu sam zadzialac... bo jesli bedziemy sie godzic na podwyzki to bedzie coraz gorzej, a przyszly rok nie zapowiada sie do najlepszych... i NFZ juz nie chce leczyc ludzi. PZU - ZUS Pada a buduja biurowce ehhh - kogo oni sciemniaja... dobrze kiedys w latach 60 mowili, ze beda jedni mieli tyle ze bedzie wychodzilo bokiem, a drudzy nie bede mieli nawet na chleb... i to sie juz sprawdza...pozdrawiam
~no bez przesady 2-12-2009 16:05
taka podwyżka nie spowoduje nagle upadku przedsiębiorcy, a jeśli się tak stanie, to oznacza że ktoś taki wogóle nie powinien istnieć na rynku, bo tylko (jak znam życie, a znam je bardzo dobrze) wyzyskują pracowników, więc baj baj takim. A co do MZK, dopłata miasta ?? jaka dopłata, wypie... takiego dyrektora, niech zoptymalizują trasy, usuną te nierentowne (lub ograniczą kursy), bo wciąż niestety mają niezły bajzel. I co ważne, gdzie była dyrekcja MZK, kiedy były pieniądze na zmianę taboru ?? zaspała ?? nie po prostu kasa poszła w kadrę, a nie w tabor, teraz obudzili się z ręką w nocniku i krzyczą, że to wina czasów i w ogóle! owszem jest ogólnie trochę drożej, ale nie na tyle, żeby wciskać takie głupoty ludziom. Jak zwykle dyrektor jest tam od tego żeby być dyrektorem i brać kasę, a nie dbać o firmę ! to wszystko wina niekompetencji dyrekcji.
~ks 2-12-2009 17:13
A pensje w miejscu stoją, przykład markety, w których jest praca dla dziesięciu a wykonują ją dwie osoby a pensja ta sama od paru lat i za co tu żyć .
~xxx 2-12-2009 17:25
BY ZYLO SIE LEPIEJ!!!!!!!!!!! i bardzo dobrze
~aborygen 2-12-2009 17:47
Pan Lenard zachowuje się jak standardowy komuch. Będą równać ceny? pewnie w górę. Na razie NBP nie zlikwidował groszówek i takie bzdety to gadka do Władka panie Lenard. Jeszcze kilka lat i znów nas czekają obroty w codziennym użytku milionowymi kwotami. I co? znowu denominacja? czy przygotowanie a może euro wejdzie to zedrzemy z motłochu jak najwięcrj.
~ 2-12-2009 17:53
molochy przezyja a reszta nadal w du.....
~Małą7362 2-12-2009 18:29
mam nadzieję , że normalny będzie kosztował 2,25 zł - tak będzie lepiej wyrównać
~taka prawda 2-12-2009 20:49
Bilety w Jeleniej Góze są za drogie dla tych, co nie jeżdżą. Trzeba ostro podnieść ceny dla tych, którzy ich potrzebują, a zdjąć rekompenstaę z wydatków budżetowych. Liberałowie, do dzieła!
~rudera2 2-12-2009 20:50
Czy to jest czkawka w zwiazku z zadłużeniem budowy obwodnicy ?
Cień 2-12-2009 21:51
Obniżyć o głowę tych rządzących sku.wysynów! Pier....ne ku..sy, robią z ludzi niewolników, mam nadzieję, że niedługo ludzie ruszą du.y i rozpi...lą to f...rskie towarzystwo.
~T-tryk 2-12-2009 22:08
Przez wiele lat mieliśmy najdroższe bilety na dolnym śląsku. Po podwyżce znowu będziemy na czele.
KochaS8307 2-12-2009 22:16
Jak to nie było podwyżek cen w MZK? A bilety kasowania to nie były czasem podwyższane? Same od tak się podwyższyły ceny biletów kasowania? Nie wiem, kto nawciskał takie kity TEJO, ale ceny biletów kasowania są podwyższane co roku, więc niech ktoś nie wprowadza ludzi w błąd!!! Najlepiej to wymienić wszystkich na innych...
rymcycymcy 2-12-2009 22:30
A może tak zróbmy żeby nie trzeba było pracować, a wszystko było za darmola ...kto jest ZA ? ;)
*piipi* 2-12-2009 23:41
...zapytaj o to samo *kurę,..czy będzie za darmo *gda--*gda --*kała,gdy koguta zobaczy !
ebee 2-12-2009 23:46
Pięćdziesiąt lat żyję w Polsce i co roku w tym kraju noworocznym prezentem są ............podwyżki cen. Co 20 lat Polacy się buntują ( 68 rok, 70 rok, 80 ty ) I nic z tego nie wynika. Banda drani rządzi tym pięknym krajem. Dobrze, że jesteśmy w Unii Europejskiej, bo inaczej bylibyśmy już w....gaciach. Przepraszam za ostre słowa. EBEE
~wróżka 3-12-2009 5:37
Cieszę się, że nie będę musiała korzystać z linii autobusowych i lecznictwa. Powrócę do starych dobrych czasów mojej młodości to jest do życia jak za PRL-u. Do miasta daleko to piechotką. Do lekarza daleko ale przyjęty w dniu zgłoszenia się pacjenta. Kolejka i tak dwu godzinna jak obecnie np. w Centrum na Bankowej. Podateczek od nieruchomości - PROSZĘ BARDZO szczególnie dla właścicieli domków budowanych za Gierka / solidnych i z krwawicą własnych rąk i poświecenia całej rodziny. Obecne nowo budowane domki powinny mieć ulgi w opłacaniu podatku co najmniej na 10 lat .bo zanim spłacą kredyty to styropian z domku dzięcioły rozdziobią i zostanie "sprzątanie świata" - za niewiedzę i głupotę trzeba płacić./ Miasto WPROWADZI PODATEK KLIMATYCZNY DLA WSZYSTKICH MIESZKAŃCÓW szczególnie w okresie zimowym i ustawia sprzęt do pomiaru czystości powietrza przy domkach opalanych ekologicznie / butelki plastikowe, / Wprowadzić sprzedaż woreczków do zbieraniu ludzkich biogazów dla każdego mieszkańca i otworzyć działalność gospodarczą - skup bąków, cichaczy fotelowych, śmierdzieli biurowych, tójbąkowców grochówkowych, biogazów fasolowych, bączków pospolitych .To dopiero będzie interes dla zwiększenia kasy budżetu miasta. Ceny wody i ścieków podwyższyć w okresie zimowym i przedświątecznym - regulowane ceny zmniejszające w okresie mniejszego zużycia a zwiększające cenę w okresie dużego zużycia wody jeszcze .Woda i ścieki powinny przyjąć ceny zapożyczone z ABU - Dhabi - raju na ziemi. Zostaną nam tylko komórki i ZUPY "KURONIÓWKI" ROZDAWNE RAZ DZIENNIE NA PLACU POD RATUSZEM z zalecaną zupą grochowo-fasolową. bÓG ZAPŁAĆ. Dziękukuję serdecznie za wspaniałe podwyżki .Dzięki nim dożyję jeszcze powyżej setki ,bo ruch to zdrowie właśnie pojawiły się „starocie – starzy ludzie” na ulicach w większych ilościach a służba zdrowia niech pada, pada jak wczorajsza mgła .Jak to dobrze podcinać gałąź na której się siedzi nad jeziorem niewiedzy i z matematyką na bakier.Cha,Cha,cha,…..itd.
~m 3-12-2009 6:19
Jelenia Góra jest najdroższym miastem w Polsce ! I najgorzej rządzonym !
~ 3-12-2009 7:46
ludzie przecież Obrębalskiemu kupują nowe auto i ktoś musi za to zapłacić a kto zapłaci ? głosujcie na PO-rąbanych
~ninka 3-12-2009 8:13
Pewnie miasto nigdy nie ma kasy na nic!!!a w miescie nic tylko nowe markety pochodza przez 3 latka i beda stały takie baraki;p mieszkancy zawsze cierpią nie kazdy ma prace,albo prace z której by mozna wyzyic całą rodzine.Połowa ponad jeleniogórzan wyjeżdza z tąd lub sie tworząś patologie przez brak pracy i biedy w rodzinie!!!zróbcie cos w tym kierunku by pomóc mieszkancom a nie dołowac reszte co rocznymi podwyzkami! Wogóle by podwyższyc czynsze njpierw podwyzcie pensje pracownikom by mieli z czego spłacac!Bo przez takie podwyrzszanie nie jedna rodzina sie rozpije,wyladuje na bruku...Miasto zawsze bedzie żerowało na biednych ale im nikt nie pomoże!!!;pp
~djKasza 3-12-2009 9:38
Kpina z obywateli! Nie da sie żyć w tym chorym kraju! W anglii z byle jakiej pracy mając minimala można spokojnie się utrzymać, tutaj to juz nei mozna nazwac tego wegetacją!Kpina ! Robicie sobie jaja z starego pokolenia , ktore charowalo by coś mieć i nam przekazać. Nie tak nas uczono, nie taknas wychowywano. Pokolenie JP też to nie jest, więc kim jesteśmy???
~pinokio 3-12-2009 10:39
ciekawy jestem jak długo rządzący będą nas ludzi robić w ciula ? Kiedyś ich obiecanki i kłamstwa mnie nawet bawiły , ale teraz po prostu - wkur....ą Jak wy to sobie wyobrażacie , że robole będą wiecznie siedzieć cicho ? uważajcie , bo się pomylicie i będziecie spieprzać na wasz zaszambiony zachód , a POLSKA wreszcie będzie POLSKĄ wolną od wyzysku , obłudy , afer itp. Może będzie praca i przyzwoite wynagrodzenie? . przepraszam - rozmarzyłem się
~ 3-12-2009 10:50
Szanowni Jeleniogórzanie! Smutno mi, kiedy czytam wpisy ludzi zdesperowanych i zawiedzionych miernymi efektami, Ekipy aktualnie rzadzacej ... Jak już wielokrotnie pisałem, sam uczestniczyłem aktywnie w kampanii wyborczej na rzecz Platformy Obywatelskiej / chociaz do niej nie należę/, i obecnego Prezydenta Pana Marka Obrębalskiego. Tak jak wielu z Was, byłem przekonany, że w Jeleniej Górze - BĘDZIE SIĘ ŻYŁO LEPIEJ - WSZYSTKIM !!! Któtko mówiąc , chcieliśmy dobrze, a wyszło jak zawsze. Przez trzy lata /jak wiemy/, nie działo sie nic !!! A teraz /przed wyborami/, ruch w interesie !!! Nasza wspaniała Rada i Prezydent, proponują nam OBWODNICĘ za 125 mln. AKUAPARK za 46 mln. Ka...lIZOWANIE połowy miasta za ponad 100 mln. Rewitalizacje Parku Zdrojowego, Zespołu Pocysterskiego i budowę Parkingów w Cieplicach za prawie 13 mln. et cet. et cet...... Kiedy byłem ostatnio na spotkaniu Miłosników Cieplic z Panem Prezydentem , jego entuzjazm nie miał końca. Czulem sie tak, jak kiedyś w czasach studenckich, na wykładzie z Polityki Ekonomicznej Socjalizmu !!! Dążymy do .... Wykonamy w najblizszym czasie .... Nasze wysilki zmierzają do .... Przygotowaliśmy ...... Jestesmy na etapie uzgodnien .... Będziemy realizować .... !!!!!! Bla - Bla - Bla . Ech łza się w oku kręci ! To były czasy !!!! Wszystko miało być , a jak było ???? No dajmy spokój - wiemy, wiemy .... Pozostały do dzisiaj MILIARDY DŁUGU !!!! No i oto teraz nasz wspaniały " Ekonomista ", przypomniał sobie , że można ludziom wcisnąć szczęście na kredyt i dać im IGRZYSKA !!! Bo z chlebem trudniej !!!! Tak oto zrodził sie najwspanialszy Projekt Budzetu na rok 2010 !!! Co w nim czytamy ???? 1 - Dochody budzetowe - 334.269.955 zł. 2 - Wydatki budżetowe - 424.104.285 zł. 3 - Deficyt budżetu - 90.834.330 zł. 4 - Prognozowana kwota długu na dzień 31.12.2010 roku - 204.742.234 zł. Szanowni Państwo !! Uczestniczyłem w tworzeniu osmiu budzetów tego Miasta. W czasach przyzwoitej koniunktury rynkowej i rozwoju gospodarczego. Ale /jak pamietam/, nigdy nie udalo nam sie dopiąć budżetu wiekszego niż 300,- mln.!!!!!! A tu proszę !!!! Wydatki 425.104.285 zł. !!!! Wspaniale, wspaniale !!! Tylko mały problem z tą prognozą długu - 204.742.234 zł. No ale czy Gierek spłacał swoje długi ??? No przecież NIE !!! No więc możemy iśc tą drogą, mydląc przy okazji ludziom oczy, że to wszystko zwróci nam UNIA EUROPEJSKA !!! Zwróci ??? Napewno ???? Otóż NIE Prosze Państwa !!! Klasycznym przykładem jest tu tzw. OBWODNICA !!! Gdy podliczymy UDZIAŁ WŁASNY + KOSZTY NADZORU + KREDYTÓW KOMERCYJNYCH + KOSZTY WYKUPU GRUNTÓW I NIERUCHOMOŚCI pod tą inwestycję, oraz WARTOŚĆ GRUNTÓW PRZEKAZANYCH - To dofinansowanie w wys. 38% tej inwestycji, stanowi zaledwie pokrycie odsetek od kredytów komercyjnych !!!!! Tak więc , to MY SAMI sfinansujemy ten kwiatek do kożucha, a ZAROBIĄ BANKI !!!!!!!!!! Gdy przyjrzeć się bliżej tym wszystkim zadaniom inwestycyjnym na rok 2010 , to ONE " bedą " podobnie realizowane !!! A wszędzie dopisana jest literka " K " czyli KREDYT !!! Kto zatem bedzie to wszystko spłacał ????? Martwcie sie młodzi, bo cos mi sie wydaje, że jeszcze jedna kadencja takiego " EKONOMISTY " i wszyscy z torbami pójdziemy !!!!! Pozdrawiam- Józef Gajewski ....
ebee 3-12-2009 13:04
Panie Józefie Gajewski ! W całym cywilizowanym świecie buduje się drogi , akwaparki, baseny , hotele restauracje. Wszędzie się to robi na kredyt. Dotąd ceniłem Pana wypowiedzi, ale od dziś zmieniam zdanie. To czego wy byli i obecni decydenci w końcu chcecie ? Rozwoju, czy zastoju ? Jelenia Góra pada, bo nie ma tu dróg, połączeń kolejowych, porządnych restauracji, a na ulicach korki i brud. A wy wbijacie sobie szpilki i wzajemnie się oskarżacie. A tak naprawdę to macie ZEROWĄ wartość. Głosowanie na was, bez względu na to z jakiego obozu jesteście- to-- STRATA CZASU. Dlatego też pierwszy raz w życiu- nie pójdę na wybory- bez żalu ! Pozdrawiam: EBEE
~Jano 3-12-2009 13:50
to skandal w tym kraju tylko sie podnosi podatki a ludziom nic pensje , oplaty na targowiskach to pezesada bo przeciez tam nawet nie ma pozadnych warunkow do chandlu, miejska komunikacja tez daje wiele do zyczenia , a na pensje dla tych nierobow z ratusza ja robil nie bede i chore ich obchody 900 lecia po ktorych zostal tylko rozwalony klab na trasie Jelenia gora maciejowa na ul. Jana Pawla , albo za tego sylwestra ktory to nam szykuja na rynku a swita bawic sie bedzie za nasze pieniadze p.Obrebalski pensji nie bedzie bral za nic nierobienie
~pl 3-12-2009 19:18
Większe podatki aby lepiej się żyło , PASOŻYTOM , z urzędów miejskich bo mają za mało
~xxx 3-12-2009 21:58
same cuda!!!!! dobrze. narod wybral elity to teraz ma co se wybral. zle bylo wczesniej toscie se POprawili.
~Mark David 1-08-2010 14:43
KREDYT BARCLAY PLC inwestycji. (Motto: aktualizującym swoje finansowe marzenia w prędkości) E-mail: barclayloaninvestment@gmail.com Sir dobry dzień / Pani, Witamy na BARCLAY kredytu inwestycyjnego PLC. Oferujemy pożyczki do tych "złych" kredytów, student szuka pomocy finansowej i celu kredytu, takich jak 1: Kredyt House, 2: kredyt samochodowy, 3: Kredyt School, 4: Business and Personal Loan. Z 1-20 lat okresu spłaty, czas trwania każdej części świata. Tutaj każdy zostanie przyjęty, złych kredytów OK, a nawet niskie ok kredytowej. Dajemy pożyczki z zakresu od $ 1.000 do 90.000.000 dolarów USD. Nasze kredyty są ubezpieczone oraz maksymalne bezpieczeństwo jest naszym priorytetem Czy utrata snu w nocy, martwiąc się, jak uzyskać Legit pożyczki pożyczkodawcy? Czy jesteś bitting paznokcie do żywego? Zamiast bicia się w górę, zadzwoń KREDYT BARCLAY INVESTMENT SA. teraz, pożyczki specjalistów, którzy mogą pomóc zatrzymać swój z

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group