Czwartek, 8 grudnia
Imieniny: Marii, Makarego
Czytających: 8384
Zalogowanych: 21
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Podatki i opłaty wyższe od stycznia

Środa, 2 grudnia 2009, 15:15
Aktualizacja: 15:20
Autor: Mar
Jelenia Góra: Podatki i opłaty wyższe od stycznia
Mieszkańców czeka podwyżka opłat MZK.
Fot. TEJO
Od Nowego Roku wielu mieszkańców zapłaci wyższe stawki lokalnych opłat. Dotyczy to podatku od nieruchomości, opłaty targowej. Wkrótce zdrożeją też ceny biletów na przejazdy autobusami MZK.

Podatek i opłata targowa zwiększą się o 3,5 procenta. Jak twierdzi zastępca prezydenta Jeleniej Góry, Jerzy Lenard, to bardzo umiarkowany wzrost, w dodatku po kilku latach obowiązywania niezmienionych stawek. W latach poprzednich opozycyjna większość w radzie odrzucała propozycje prezydenta, aby podnosić lokalne opłaty.

- Ten trzy i pół procentowy wzrost to tyle ile wynosi indeks wzrostu cen i usług w tym roku – wyjaśnia Jerzy Lenard, zastępca prezydenta miasta. – Uważam, że te zmiany konieczne dla miasta, ale też dolegliwe dla mieszkańców, lepiej robić małymi kroczkami, a nie jedną, dotkliwą podwyżką. Na przykład podatek od nieruchomości o wielkości 60 metrów kwadratowych, wzrośnie o 1,20 zł rocznie. W MZK podwyżek nie było od 7 lat i miasto musiało coraz więcej dopłacać do tej firmy. Teraz zastanawiamy się, jak i w jakim zakresie ponieść ich ceny.

Jak zapewnia zastępca prezydenta, na początek będzie to wyrównanie ceny, która dzisiaj wynosi za bilet normalny 2,24 i 1,27 za bilet ulgowy. – Z tymi końcówkami mają kłopot i podróżni i sprzedawcy. Chcemy wyrównać od równych dziesiątek groszy, tak jak jest w większości miast Polski – mówi J. Lenard.

Największy wzrost podatku od nieruchomości odczują prowadzący działalność gospodarczą, płacący podatek od nieruchomości. W ich przypadku wyniesie od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych rocznie.
- Wiem, że to nie będzie duża kwota, ale teraz, kiedy nasze obroty spadają, każda podwyżka może być tą kroplą, która zmusi przedsiębiorcę do zamknięcia działalności – twierdzi handlująca na targowisku Zabobrze Danuta Wójcik.

- Najwięcej zapłacą właściciele dużych sklepów i marketów, ale i w ich przypadku nie będzie to podwyżka większa niż o jeden, dwa tysiące złotych – zapewnia zastępca prezydenta.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (28)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group