• Środa, 23 października 2019
  • Godz. 22:35
  • Imieniny: Marleny, Seweryna, Teodora, Igi
  • Czytających: 7394
  • Zalogowanych: 11
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Pod Śnieżką stacja muzeum!

Wiadomości: REGION
Wtorek, 3 listopada 2009, 7:47
Aktualizacja: 7:48
Autor: Ania
Fot. Ania/Archiwum
Na dworcu kolejowym w Karpaczu powstanie muzeum zabawek. Planowana jest także budowa skansenu kolejnictwa. Co z koleją lokalną? Na pewno nie do Jeleniej Góry: być może do Miłkowa.

Samorządowcy z Karpacza pozyskali pieniądze na remont i przebudowę budynku dworca, wokół którego od dłuższego czasu toczą się spory dotyczące kolei lokalnych i ich przyszłości

Z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego Karpacz dostał ponad trzy miliony złotych. Docelowo dworzec ma się stać centrum kulturalno-rozrywkowym. Wiadomo także, że Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa z Jaworzyny Śląskiej jest zainteresowane urządzeniem w tym miejscu swojej filii. Być może znajdą się na peronach stare parowozy i wagony. Zniszczony i zaniedbany dworzec pod Śnieżką zostanie wyremontowany do 2011 roku.

Czy – jak tego chce Stowarzyszenie Karkonoskie Drezyny Ręczne – zostaną powtórnie uruchomione połączenia lokalne w ramach tzw. Kolei Karkonoskiej? Mało prawdopodobne jest, aby pociąg zaczął znów jeździć na linii Karpacz – Jelenia Góra. Ale w najbliższym czasie odbędą się spotkania dotyczące kursów spod Śnieżki do Miłkowa, które miałyby być nie tyle alternatywą komunikacyjną dla mieszkańców, ile atrakcją dla turystów.

Dziś zastępca burmistrza, Ryszard Rzepczyński będzie rozmawiał na ten temat w Urzędzie Marszałkowskim. Największy problem stanowi fakt, że PKP w maju odmówiło przekazania miastu należących do niej terenów i nie wiadomo, na jakiej zasadzie dokonałaby się ewentualna rewitalizacja. Mogą pojawić się także kłopoty związane z ogromnymi kosztami tego typu inwestycji.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14) Dodaj komentarz

~jarząbek 3-11-2009 8:57
1) cały artykuł to odgrzewany kotlet, o którym mówiono już w tym roku 2) jak już to odgrzewacie to przedstawilibyście nowy projekt przebudowy dworca, bo ponoć poprzedni został zakwestionowany przez konserwatora zabytków 3) nie piszcie, że połączenie Karpacz - Miłków będzie alternatywą komunikacyjną bo to brednie.
~kotletka 3-11-2009 9:04
jarzabek, odgrzej swoje umiejetnosci czytania: oni pisza ze to polaczenie nie bedzie alternywa komunikacyjna a tylko atrakcją, a poza tym ja wczesniej o tym nie slyszalem bo pisali tylko o sporach pana Gerstena z panem Malinowskim
~pkp 3-11-2009 9:45
dokladnie... przeciez to lipa burmistrz juz to obiecywal z tym ze mowilo sie o pkp do jeleniej gory a nie do milkowa w pozniejszym czasie aleoto znow mamy myd;lenie oczu
~olo 3-11-2009 10:43
Do kotletka spokojnie ja zakładam że jarząbek to Gersten
~jarząbek 3-11-2009 10:59
fakt, przepraszam za pomyłkę, bo odczytałem błędnie, przyznaje się... a tu a propos kotleta: http://www.polskatimes.pl/gazetawroclawska/fakty24/119130,karpacz-zazdrosci-kolei-szklarskiej-porebie,id,t.html
~ 3-11-2009 11:46
DOLNOŚLĄZAK. Kolejny pozytywnie zakręcony facet ma jednak jakąś szansę na swoje drezyny. Podoba mi się słowo \"rewitalizacja\", które odmieniane jest przez wszystkie przypadki w jeleniogórskich mediach. Cieszy fakt, że Kotlinie Jeleniogórskiej mówi się o zabawkach, muzeach, drezynach, wodach termalnych, obwodnicach, pałacach i ogrodach, ski-arenach, parkach krajobrazowych i miniaturowych. Zagrożenie jądrowe, tarcza, Afganistan, Iran, wyrzutnie rakiet to mit, który naszej społeczności nie dotyczy. Jest pokój i jest spokój. I o to chodzi. Problemem jest tylko kopalnia \"POL-SKAL\" w Rudawskim Parku Krajobrazowym. Cieplutkie pozdrowienia dla Wójta \"aby do emerytury\" Gminy Mysłakowice.
Cień 3-11-2009 16:31
Zabrać im tory, drogi i Śnieżkę.
~konol 3-11-2009 19:21
Przypominam do znudzenia: w 1936r z Berlina o godz. 07:02, w Karpaczu o 11:46 trasa 303km, a dzisiaj w zbliżonym czasie jedziemy z Jeleniej G. do Wrocka, trasa 126km czyli tak jakby bliżej, ale pekape jak zwykle pod górkę. O ile dobrze widziałem to ichnie naczalstwo kolejš nie jeŸdzi, lecz służbowymi furkami. A Czechom czy Niemcom się opłaca czego przykładem sš bilety ZVON na trzy kraje, tylko u nas nie ma gdzie jeŸdzić.
~abc 3-11-2009 21:15
Faktycznie atrakcja po byku jeżeli chodzi o połączenie na trasie Karpacz Miłków.Zobaczyć to "dziadostwo" po drodze niezapomniane.A w Miłkowie to chyba tylko Cyrkland do " zaliczenia " szkoda że trochę daleko od stacji PKP .Z kolei ilu turystów np mieszkajacych " chyba na kwaterach prywatnych w Miłkowie bo raczej ośrodkow wczasowych i hoteli w Miłkowie brak - oczekuje takiej atrakcji jak przejażdżka do Karpacza i to na jego peryferie.Polączenie chociaż z Jelenią Górą może miałoby jakiś sens w sezonie , rozładowałoby przynajmniej ruch samochodowy na wąskich ulicach Karpacza
~KDR 3-11-2009 21:26
Przykro mi DOLNOŚLĄZAKU ale szanse mam marne. Nie jestem wystarczająco politycznie ustosunkowany. Teraz mój projekt będzie zawłaszczany, deformowany i w karykaturalnej formie realizowany przez chlopców z ferajny. Do niedawna byłem tym, co się tu dzieje zażenowany. Teraz jestem zniesmaczony. Linię do Karpacza PKP zgodziło się przekazać samorządom ponad dwa lata temu. Trzeba bylo wielkiego wysiłku żeby przeciągnąć ten proces do wyborów. ;D
~Red Like 3-11-2009 21:30
Może znalazło by się i miejsce dla pasjonatów modelarstwa kolejowego, makiety, dioramy! Janusz Wais w swojej audycji znalazł konstruktora domowej lokomotywy napędzanej parą na której facet zapieprza okrakiem! Pan Janusz ,,sprzedał" ten pomysł prezydentowi Gdańska. Gdy kocioł parowy przejdzie badania dozoru technicznego może ruszy maszyna po szynach. Super sprawa! A na dolnym śląsku? W Wałbrzychu na Głównym stoi fajnie odmalowany parowóz! Jest muzeum kolejnictwa w Jaworzynie Miodzio! I tam miał projekt paść na pysk ale się rozkręciło! Jest najdłuższy w Polsce tunel w drodze na Kłodzko. Nie znam dobrze tej trasy ale pociąg retro z jaworzyny przez Jelenią lub nazad to byłby chicior na cały świat! No tylko ten Wałbrzych, smuta straszna!
~? 4-11-2009 3:26
Moze to bedzie polaczenie Karpacz -western city i Pokoj Bedzie wkoncu Swiety-m w swietnym nastroju .biznes jaki jest kazdy widzi ,ale ile z tego kasiory to juz nie.
~ 4-11-2009 16:52
Regularna linia kolejowa PKP na trasie Karpacz .....gdzieś tam, to gospodarcze nieporozumienie. Natomiast weekendowy pociąg osobowy na trasie Jelenia Góra - Łomnica - Mysłakowice - Kowary - Miłków - Karpacz, jak najbardziej tak. Lokomotywa /wg wiersza Tuwima/ i wagony z lat 30 ubiegłego wieku wraz z salonem restauracyjnym /jak z orient-expresu/. Na trasie podnoszone semafory i elegancko odnowione stacyjki obsługiwane przez ludzi ubranych w stroje z epoki. Dla KDR też powinno znaleźć się miejsce na torach dla jego drezyn. Super atrakcja dla odwiedzających Kotlinę Jeleniogórską. Ciekawsza, aniżeli traktor /lokomotywa/ w zatłoczonym Karpaczu. Nie wiem czy jest to możliwe, gdyż do tego przedsięwzięcia potrzebna jest jednomyślność samorządowców Karpacza, Kowar, Mysłakowic, Podgórzyna i Jeleniej Góry oraz DYREKCJI PKP. Kotlina Jeleniogórska jest jedna, niepowtarzalna, przepiękna.Rewitalizacja tego szlaku komunikacyjnego jest możliwa tak jak rewitalizacja Kopalni POL-SKAL w Rudawskim Parku Krajobrazowym .
~c.d do postu z 16.52 5-11-2009 8:41
DOLNOŚLĄZAK.W pomieszczeniach dworcowych, prezentacja historyczna oraz walorów gospodarczych, turystycznych poszczególnych miejscowości i gmin. W pociąu przewodnik-konduktor. Na każdej stacji obowiązkowy postój i zwiedzanie galerii , wystaw, archiwaliów-esponatów odnoszących się do konkretnych miejsc. Sprzedaż produktów, spożywczych i rzemieślniczcyh wytwarzanych przez miejscowych producentów. Kotlina Jeleniogórska - to nie tylko Karpacz i Szklarska Poręba. W sezonie turystycznym kolejka mogłaby funkcjonować na okrągło. To naprawdę byłby hicior na skalę europejską. Pozytywnie zakreceni, białe kołnierzyki, urzędasy, samorządowcy, prywaciarze, businessmani - do roboty. Życie mija czas ucieka. Pierwszą naradę powinniście mieć już za sobą. A ja powinienem już pić słynną historyczną nalewkę ze Staniszowa, piwo z Lwówka, ciacho od pani Marii z Karpacza,sprzedawane na którejś ze stacyjek lub serwowane w restaurant-saloncne niezwykłego pociągu. Mógłby on jechać nawet 4 godziny.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group