Środa, 29 czerwca
Imieniny: Piotra, Pawła
Czytających: 6401
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Początek maturalnego maratonu

Wtorek, 4 maja 2010, 8:38
Aktualizacja: Sobota, 8 maja 2010, 13:33
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Początek maturalnego maratonu
Fot. .....
Tegoroczni maturzyści, których dzisiaj czeka pisemna matura z języka polskiego, w tym roku przejdą prawdziwy maraton. Ministerstwo zafundowało im bowiem obowiązek zdawania egzaminów z przedmiotów obowiązkowych również na poziomie podstawowym. Wyniki mają służyć do porównywania wiedzy uczniów poszczególnych szkół. Niektórych czeka nawet 15 egzaminów. Nowość to powrót obowiązkowej matematyki, której nie trzeba było zdawać od 25 lat.

W tym roku w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Jeleniej Górze do matury podejdzie 194 uczniów oraz maturzyści z innych szkół również lat poprzednich skierowani do „Żeroma” przez okręgową komisję egzaminacyjną, a także ci, absolwenci, których wynik ubiegłoroczny nie zadowolił i w tym roku chcą go poprawić.

Dotychczas to uczniowie decydowali czy maturę z przedmiotów obowiązkowych będą zdawali na poziomie podstawowym czy rozszerzonym. W tym roku każdy z maturzystów musi obowiązkowo podejść do testu podstawowego, i jeśli ma taką potrzebę może zdawać poziom rozszerzony.

- Tegoroczna formuła egzaminów maturalnych wprowadza istotne zmiany. Cała część obowiązkowa egzaminu maturalnego to trzy przedmioty wybrane realizowane tylko na poziomie podstawowym czyli język polski, język obcy nowożytny i matematyka. Maturzyści mogą sobie wybierać dodatkowe przedmioty oraz ich poziomy, ale już w części dodatkowej – mówi Eulalia Włodawska-Szwajcer, wicedyrektor w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Jeleniej Górze.

Jeśli ktoś zdecyduje się na pisanie części rozszerzonej z języka polskiego czy matematyki oraz każdego innego przedmiotu, znajdzie się to w przedmiotach dodatkowych. W związku z tym ilość egzaminów dla pojedynczego maturzysty znacznie się zwiększyła i obowiązki szkoły organizowania tych egzaminów również się zwiększyły.

Centralna komisja egzaminacyjna za powód tych zmian podała konieczność porównywania egzaminów maturalnych pomiędzy różnymi typami szkół. Dotychczas były one nieporównywalne, bo uczniowie w liceach wybierali przedmioty na poziomie rozszerzonym, w liceach uzupełniających, technikach i liceach zawodowych większość uczniów decydowała się na poziom podstawowy.

Piszący na salę nie mogą wnosić telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych, dużych maskotek czy własnego jedzenia. – Ławka piszącego musi być widoczna i musi być widać, że maturzysta pracuje z arkuszem egzaminacyjnym zdając się na własną wiedzę, a nie na inne dodatkowe pomoce.

W tym roku wychodzimy też do maturzystów z nową propozycją – posiłkami, które będą wydawane w barku na parterze naszej szkoły przez pierwsze trzy dni zdawania egzaminów pisemnych. Większość naszych absolwentów zdaje w tym roku poziom podstawowy, który kończy się w okolicach 11.30 – 12.00 oraz rozszerzony, przed którym będą mieli niewiele czasu na zjedzenie posiłku, bo egzamin rozszerzony rozpoczyna się o godzinie 14.00, a do sal będą wpuszczani o godzinie 13.30 – mówi Eulalia Włodawska-Szwajcer.

Relację z przebiegu egzaminów zamieścimy w popołudniowych doniesieniach Jelonki.com

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group