W tym roku w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Jeleniej Górze do matury podejdzie 194 uczniów oraz maturzyści z innych szkół również lat poprzednich skierowani do „Żeroma” przez okręgową komisję egzaminacyjną, a także ci, absolwenci, których wynik ubiegłoroczny nie zadowolił i w tym roku chcą go poprawić.
Dotychczas to uczniowie decydowali czy maturę z przedmiotów obowiązkowych będą zdawali na poziomie podstawowym czy rozszerzonym. W tym roku każdy z maturzystów musi obowiązkowo podejść do testu podstawowego, i jeśli ma taką potrzebę może zdawać poziom rozszerzony.
- Tegoroczna formuła egzaminów maturalnych wprowadza istotne zmiany. Cała część obowiązkowa egzaminu maturalnego to trzy przedmioty wybrane realizowane tylko na poziomie podstawowym czyli język polski, język obcy nowożytny i matematyka. Maturzyści mogą sobie wybierać dodatkowe przedmioty oraz ich poziomy, ale już w części dodatkowej – mówi Eulalia Włodawska-Szwajcer, wicedyrektor w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Jeleniej Górze.
Jeśli ktoś zdecyduje się na pisanie części rozszerzonej z języka polskiego czy matematyki oraz każdego innego przedmiotu, znajdzie się to w przedmiotach dodatkowych. W związku z tym ilość egzaminów dla pojedynczego maturzysty znacznie się zwiększyła i obowiązki szkoły organizowania tych egzaminów również się zwiększyły.
Centralna komisja egzaminacyjna za powód tych zmian podała konieczność porównywania egzaminów maturalnych pomiędzy różnymi typami szkół. Dotychczas były one nieporównywalne, bo uczniowie w liceach wybierali przedmioty na poziomie rozszerzonym, w liceach uzupełniających, technikach i liceach zawodowych większość uczniów decydowała się na poziom podstawowy.
Piszący na salę nie mogą wnosić telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych, dużych maskotek czy własnego jedzenia. – Ławka piszącego musi być widoczna i musi być widać, że maturzysta pracuje z arkuszem egzaminacyjnym zdając się na własną wiedzę, a nie na inne dodatkowe pomoce.
W tym roku wychodzimy też do maturzystów z nową propozycją – posiłkami, które będą wydawane w barku na parterze naszej szkoły przez pierwsze trzy dni zdawania egzaminów pisemnych. Większość naszych absolwentów zdaje w tym roku poziom podstawowy, który kończy się w okolicach 11.30 – 12.00 oraz rozszerzony, przed którym będą mieli niewiele czasu na zjedzenie posiłku, bo egzamin rozszerzony rozpoczyna się o godzinie 14.00, a do sal będą wpuszczani o godzinie 13.30 – mówi Eulalia Włodawska-Szwajcer.
Relację z przebiegu egzaminów zamieścimy w popołudniowych doniesieniach Jelonki.com