Czwartek, 30 maja
Imieniny: Jana, Karola
Czytających: 4054
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Początek marca niestety ze smogiem

Czwartek, 8 marca 2018, 7:45
Aktualizacja: Piątek, 9 marca 2018, 7:22
Autor: WAC
Na fatalną jakość powietrza skarżą się od kilku dni mieszkańcy Jeleniej Góry i okolic. Co zrobić, aby zminimalizować skutki oddziaływania smogu dla naszego organizmu?

Według informacji Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska we Wrocławiu od początku marca już trzy razy na stacji pomiarowej w Jeleniej Górze odnotowano przekroczenie poziomu dopuszczalnego pyłu zawieszonego PM10 dla czasu uśredniania 24 godziny. Było to 1, 5 i 6 marca, jednak obecnie panujące warunki atmosferyczne (bezwietrzna i mglista pogoda) powodują, że w dalszym ciągu mieszkańcy Kotliny Jeleniogórskiej będą narażeni na działanie zanieczyszczonego powietrza.

W takie dni ze smogiem powinny zwłaszcza uważać osoby z grup szczególnie wrażliwych czyli cierpiące na przewlekłe choroby układu oddechowego, choroby układu krążenia oraz alergiczne choroby skóry i oczu; osoby starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci i jeśli to możliwe powstrzymać się od wychodzenia na zewnątrz. Wszystkim zaś zaleca się zrezygnowanie z wietrzenia mieszkań, aby nie wpuszczać zanieczyszczonego powietrza do ich wnętrza.

Należy też powstrzymać się od palenia w kominkach i ograniczyć korzystanie z samochodów. Dzieci w żłobkach, szkołach i przedszkolach nie powinny bawić się na dworze, a tym bardziej chodzić na spacery. Po powrocie z dworu najlepiej umyć skórę i włosy oraz przepłukać śluzówki (np. za pomocą wody morskiej aplikowanej do nosa) co pomoże usunąć szkodliwe substancje.

W zneutralizowaniu nadmiaru wolnych rodników w organizmie, które powstają na skutek oddychania zanieczyszczonym powietrzem może pomóc też odpowiednia dieta, wartościowa w witaminy A, C i E oraz selen.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (29)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
602
Puzyńska Katarzyna
33%
Twardoch Szczepan
32%
Żulczyk Jakub
35%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Wodne perypetie w Jeżowie
 
Aktualności
Warsztaty kosmetyczne w Muflonie
 
Kościół i wiara
Bierzmowanie w Jeleniej Górze
 
Kultura
Wędrowcy Karkonoszy
 
Aktualności
Zagrali dla Michała
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group