Środa, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 8818
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Pobłogosław, Panie, ten pokarm i naucz nas dzielić się z potrzebującymi

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Sobota, 7 kwietnia 2012, 14:23
Aktualizacja: Niedziela, 8 kwietnia 2012, 8:21
Autor: RED/Agrafka
Fot. RED
Tradycyjnie w Wielką Sobotę w kościołach odbywa się święcenie pokarmów, które trafią na świąteczny stół. Księża – życzą wiernych radosnego przyżywania Wielkanocy i korzystając z tłumów odwiedzających świątynie – zapraszają na najważniejszą w roku liturgię Zmartwychwstania Pańskiego. Adorowany jest też Krzyż oraz Grób Pański.

Chleb, sól, pieprz, szynka, kiełbasa, kawałek ciasta, czasem chrzan i oczywiście – jaja – symbol życia: to z reguły zawartość świątecznego koszyczka. W jeleniogórskich parafiach pokarmy święcone są w Wielką Sobotę do godzin popołudniowych. W świątyniach jest tłoczno. - Oby to pragnienie święconej wody przerodziło się w pragnienie świętości – mówił uśmiechnięty ks. Krzysztof Lewicki z Parafii świętego Franciszka z Asyżu i Matki Bożej Królowej Polski.

Wielka Sobota to także okazja do podzielenia się datkami z uboższymi. W parafiach przygotowywane są paczki z darów wiernych: trafią do najbardziej potrzebujących.
- Święcenie pokarmów jest tradycją, jednak zachęcam szczególnie do pełni uczestnictwa w Triduum Paschalnym poprzez udział w wieczornych uroczystościach Wigilii Paschalnej i Mszy św. Zmartwychwstania Pańskiego – usłyszeli liczni wierni od ks. Bogdana Żygadły, proboszcza Parafii św. Erazma i Pankracego (w Bazylice Wigilia Paschalna zaczyna się o godz. 20. 30). Księża też przypominali o adoracji symbolicznych Grobów Pańskich, w których wczoraj – podczas Liturgii Męki Chrystusa – trafił Przenajświętszy Sakrament.

W kościele Łaski pod Krzyżem Chrystusa tegoroczny Grób Pański zajmuje całą jedną nawę świątyni. Mottem są słowa z Księgi Proroka Izajasza: “Miłość moja nie odstąpi od ciebie” Iz. 54. 10. Figurę Chrystusa otaczają krzyże, młoty i gwoździe. Jest też Pismo Święte. Akcenty współczesności to nawiązujący do Katastrofy Smoleńskiej model wraku samolotu, telewizor, moherowy beret i logo Telewizji Trwam. Centralnym miejscem Grobu Pańskiego jest Hostia, za którą umieszczono wizerunek Zbawiciela podtrzymującego upadającego człowieka. W Weilką Sobotę przy Ciele Chrystusa czuwają warty honorowe.

Wielka Sobota jest dniem żałoby po śmierci Jezusa Chrystusa. W kościele aż do zapadnięcia zmierzchu nie ma nabożeństw, wierni nie przyjmują też komunii świętej. Trwa jedynie czuwanie przy Grobie Pańskim, przy którym rano odprawiono liturgiczne Jutrznię i Godzinę Czytań. Dopiero po zachodzie słońca rozpoczną się niezwykle uroczyste obchody Wigilii Paschalnej połączone z obrzędem poświęcenia ognia i wody, oraz odnowienia sakramentu Chrztu świętego. Będą także procesje rezurekcyjne, choć nie wszędzie wieczorem. W kościele Łaski pod Krzyżem Chrystusa, na przykład, rezurekcja odbędzie się w Niedzielę Paschalną o godzinie 6.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (57) Dodaj komentarz

~............................. 7-04-2012 17:20
ksieza dzielcie wy sie z biednymi. kosciele katolicki skoncz okradac budzet panstwa, utrzymuj sie sam, a zaoszczedzone pieniadze niech zasila chociazby budzet szpitali. skonczcie z tym smolenskiem; nawracaniem do tematu.boicie sie utraty sponsorowania was przez panstwo stad groby zwiazane ze smolenskiem, wiecie, ze mlodzi was nie popra, tylko starsi ludzie...koscioly oszukuja budzet panstwa- nieopodatkowana taca, datki na msze, sluby i pogrzeby, a do tego kolenda...a wy naiwniacy tam idziecie, wy placacy podatki, wystawiajacy paragony za sprzedaz pudelka zapalek...wszystkiego najlepszego z okazji tych waszych swiat przede wszystkim rozumu i zdrowego myslenia.
~Mima 7-04-2012 17:32
do 17:20, Tobie również życzę tego samego, czyli ... "przede wszystkim rozumu i zdrowego myślenia". Pozdrawiam.
~ 7-04-2012 17:40
kościół i polityka
~ 7-04-2012 18:24
Wreszcie dzisiaj normalnie w kosciele, fajna atmosfera, ludzie swięcą jajka , zero politykowania.Nasz ksiądz składał zyczenia z ambony, i nie zbierał na tace.
~ 7-04-2012 18:25
Ewangelia wg św. Marka 17 Gdy wybierał się w drogę, przybiegł pewien człowiek i upadłszy przed Nim na kolana, pytał Go: "Nauczycielu dobry, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?" 18 Jezus mu rzekł: "Czemu nazywasz Mnie dobrym? Nikt nie jest dobry, tylko sam Bóg. 19 Znasz przykazania: Nie zabijaj, nie cudzołóż, nie kradnij, nie zeznawaj fałszywie, nie oszukuj, czcij swego ojca i matkę". 20 On Mu rzekł: "Nauczycielu, wszystkiego tego przestrzegałem od mojej młodości". 21 Wtedy Jezus spojrzał z miłością na niego i rzekł mu: "Jednego ci brakuje. Idź, sprzedaj wszystko, co masz, i rozdaj ubogim, a będziesz miał skarb w niebie. Potem przyjdź i chodź za Mną!" 22 Lecz on spochmurniał na te słowa i odszedł zasmucony, miał bowiem wiele posiadłości. Ksiondzom pod rozwagę..................
Kamila 7-04-2012 18:31
(17:20) Problem jest taki: Kościół katolicki to jakieś 90-parę procent społeczeństwa, tymczasem zawęża się go z jakiegoś powodu do wąskiej grupy ludzi. Co ciekawe - zwykle robią to ludzie, którzy formalnie do tego Kościoła należą, sami również go tworzą i jakoś nieszczególnie przejmują się tym, że za jego wizerunek również są odpowiedzialni. Mam prośbę - jeśli ktoś widzi, że w jakiejś parafii księża nie spełniają swoich obowiązków - nie dawać na tacę. Słyszy ktoś głupoty na kazaniu - no to iść, wytknąć to księdzu. Jakiś proboszcz jeździ super samochodem -czemu by mu prosto w twarz nie powiedzieć, co się o tym myśli? Tylko takim sposobem się coś zmieni! Ale nie, lepiej anonimowo narzakać, ciężar odpowiedzialność za NASZ Kościół zrzucając na innych. Ech, ech... kamila_lukasiewicz@vp.pl
~Zły 7-04-2012 18:44
Może ktoś w końcu z tych chętnych zniszczy Kościół Chrystusowy? Wtedy oczywiście będzie raj ziemski, czyli PIEKŁO. Niestety to jest niemożliwe. Jezus Chrystus powiedział do Piotra: "Ty jesteś Piotr (Petrus) czyli skała i na tej skale zbuduję KOŚCIÓŁ MÓJ, a bramy piekielne go nie przemogą". Na szczęście. A więc: ALLELUJA I POD PRĄD! Na przekór piekielnym czeluściom. W końcu jest nas, chrześcijan, jakieś 90 %.
~ 7-04-2012 19:36
To tylko tradycja!
~do Złego 7-04-2012 19:38
Kościół Chrystusowy to nie kościół katolicki. Jezus nigdy do niego się nie przyzna. Spojrzenie w Objawienie Jana mowi samo za siebie.
~ 7-04-2012 20:09
DOLNOŚLĄZAK. Lubię dialogi , jakie między sobą toczą różnego autoramentu chrześcijanie. Każdy podpiera się konkretną myślą, zaczerpniętą ze świętej księgi, która obowiązuje w ich ugrupowaniu/odlłamie: katolików, baptystów, ewangelików,, adwentystów, zielonoświątkowców, prawosławnych, jechowych, mariawitów, mormonów itp., itd/. Umiłowani w Chrystusie najpierw uporządkujcie swój chrystianizm miedzy sobą. A potem róbcie wodę z mózgów takim beztalenciom teologicznym - jak ja. "Wątpię - wiec jestem".
~pola 7-04-2012 20:29
naucz naucz... bo ąż sie wierzyć nie chce, że "zaczęli od stajenki"... jak sie na to wszystko patrzy...
~do~Zły 7-04-2012 21:37
"W końcu jest nas, chrześcijan, jakieś 90 %." < Poczekaj, aż zaczniecie sami utrzymywać ten kościelny disneyland z własnej kieszeni, a nie wozić się na "dobroci" państwa. Będzie jak nic 90% - tyle, że wbijających na te śmieszne bajki...
rymcycymcy 7-04-2012 21:51
Wszystkim Jelonkowym znajomym ...Wesołej Jajecznicy !! :))
~Ten prostak 7-04-2012 21:54
Czy Piotr jest skałą na której Pan Jezus Chrystus miał zbudować Swój Kościół? W kontraście do tego, co zacytowane zostało z Katechizmu, Kościół rzymskokatolicki mówi, że Skała nie może odnosić się do Pana Jezusa Chrystusa. Lecz jedynie do Piotra jest o wiele bardziej widoczne Aramejski, w którym samo słowo używane do "Piotr" i "skała". Problemem jest to, że tekst nie jest spisany w j.aramejskim lecz w greckim. Jezus jest Skałą na której jest budowany Kościół. Prawdą jest, że jedynym fundamentem wiary jest Jezus Chrystus. Jedyna Skała i jedyny, na którego powinny patrzeć nasze oczy.Powinniśmy patrzeć na Niego i nikogo innego. Fundamentem Kościoła jest Chrystus nie Piotr.
Piipi Jelonkowa 7-04-2012 23:04
..do - [~Autora postu z godz.19:38] ..*ale ! ~Dlaczego ? ..w Niedziele Wielkanocna .. odkryto na Ocenie Spokojnym /..przyp.1722 / ..Wyspe,gdzie kamienne twarze "mieszkancow" patrza oczekujaco na .. Niebo ??
Piipi Jelonkowa 7-04-2012 23:06
Radosnych Swiat ..dla moich jelonkowych ! ..aby poznali prawde,ktora jest bardziej fascynujaca od fikcji !
~oj cenzuro 7-04-2012 23:28
no widzę że cenzor nie śpi nawet w Wielką Sobotę, może teraz komentarz nie zostanie usunięty: Dlaczego w "garnizonowym" z Bożego grobu zrobiono targowisko? co ma mocher rydzykowa TV i skrzydło samolotu wspólnego z Bożym Grobem? Proszę nie mieszać Boga do polityki, od takich szopek odechciewa się chodzic do kościoła....
~Wywołany 7-04-2012 23:32
Apostoł Piotr nigdy nie uważał się za papieża. Nigdy nie był w Rzymie. Wiedział, że to nie on, lecz Jezus Chrystus jest skałą na której zbudowany jest Kościół Boży. Jest napisane: “Nikogo też na ziemi nie nazywajcie ojcem swoim; albowiem jeden jest Ojciec wasz, Ten w niebie.” Mat. 23:9.Niemożliwością jest być zarówno chrześcijaninem jak i prawdziwym rzymskokatolikiem. Jest napisane: “Lud ten czci mnie wargami, ale serce ich daleko jest ode mnie. Daremnie mi jednak cześć oddają, głosząc nauki, które są nakazami ludzkimi.” Mat. 15:8-9. “jakaż społeczność między światłością a ciemnością?...Dlatego wyjdźcie spośród nich i odłączcie się, mówi Pan” II Kor. 6:14-17.
~Zły 8-04-2012 9:28
Dobrze jest mądrych ludzi poczytać, a wiedząc choć trochę, wieść solidne spory aby przybliżyć się do PRAWDY, która nie leży pośrodku, ale leży tam, gdzie leży. Mądrości, także umiejętności przekonywania i dyskusji życzę przede wszystkim sobie, ale i Wam Wszystkim. Co do tego, że CHRYSTUS ZMARTWYCHWSTAŁ to zgadzają się, mam nadzieję, wszyscy chrześcijanie bez względu na odłam?
Kamila 8-04-2012 11:58
Wywołany: Racja! A najgorsze, że ta katolicka niebiblijność ulęgła się już i u Apostołów, którzy mieli siebie za ojców wobec podlegających im chrześcijan (np. 1Kor.4,14n). I nawet Abrahama potrafili nazwać ojcem wierzących (Rz.4,16). Bah!, nawet sama Biblia jest zarażona katolicką plagą poglądów niezgodnych z Biblią - czemu Izajasz nazywa Chrystusa "Odwiecznym Ojcem" (Iz.9,5)? Ech, tak to właśnie jest, jak nie rozumie się słów, że od Boga „bierze swe imię wszelkie ojcostwo na niebie i na ziemi” (Ef.3,14n). A co do Piotra: jak najbardziej: uważał się za papieża i był za niego uważany. Wprawdzie nie używa się tej nazwy, ale jak to ładnie napisał kiedyś Shakespeare „To, co zwiemy różą, pod inną nazwą nie mniej by pachniało” ;-) kamila_lukasiewicz@vp.pl
Kamila 8-04-2012 12:13
~Oj cenzuro: Niezły komentarz, ale proponuję jeszcze prócz niego działanie. Ot: powiedzieć to samo Proboszczowi prosto w oczy. Pan pójdzie, ja pójdę, dałby Bóg, żeby jeszcze parę osób - i na przyszłość Proboszcz wróci do "klasycznego" wystroju, żeby potem nie musieć się wstydzić. Co Pan na to? :-) //~Zły: Dzięki wielkie! :-) Świadkowie Jehowy niezupełnie się z tym zgadzają (uważają, że Chrystus "zmartwychwstał duchowo", nie cieleśnie), ale ich niekoniecznie można nazwać chrześcijanami... Wszystkiego dobrego! :-) Przede wszystkim świętości, która wcale nie jest nudnym "lukrowanym" zdziwaczeniem ;-) kamila_lukasiewicz@vp.pl
~ 8-04-2012 12:30
Targowica,ksieza zapominaja od czego sa,a wiec jeden z drugim jestescie od ,,uzdrawiania dusz"a nie od polityki.Czy uwazacie ze Polacy to ciemniota,moze tylko,,mochery"wieze w Boga,ale nie w tych obludnikow,dlanich tylko ,,kasa"sie liczy,nie wiem kto jest wiekszym grzesznikiem ci co zyja zgodnie ze swoim sumieniem,czy ci co modla sie,a potem pluja na innych.
~Tosia11 8-04-2012 16:30
I znowu to nie dyskusja. ale okładanie się wzajemne. Szkoda, bo przecież Kościół. jak mówią sami księża, jest święty,choć pełen grzesznych ludzi... Nawet ta inteligentna i intelektualnie wyrobiona pani Kamila, tak naprawdę nie prosi Boga o światło Prawdy. Nawet Ją rozumiem, bo sama taka kiedyś byłam. Proszę Pani niech się Pani pomodli, tak szczerze...
~Krakuska 8-04-2012 17:58
Wreszcie wczoraj normalnie w kosciele, fajna atmosfera, ludzie swięcą jajka , zero politykowania. Nasz ksiądz składał zyczenia z ambony, i ... niestety, ale zbierał na tace.
~szyper 8-04-2012 18:28
a ja nie swjęcilem i mi smakowalo
Kamila 8-04-2012 19:53
Pani Tosiu - dziękuję; będę się starać o większą szczerość. Proszę o modlitwę za mnie z Pani strony.
~oj cenzuro 8-04-2012 21:15
@kamila - bardzo chętnię wypomnę to Proboszczowi
~do 18:25 8-04-2012 22:39
"Pewien człowiek" w tej Ewangelii to na pewno "ksiondz?" - przeczytaj sobie jeszcze to kilka razy dla zrozumienia - a może to Ciebie dotyczy?
Kamila 8-04-2012 22:50
~ Oj cenzuro - ino spokojnie, grzecznie, mądrze i... dobitnie! :-) Powodzenia! :-)
~do-wywołany 8-04-2012 22:56
"Nikogo nie nazywajcie ojcem" - a swojego rodzica jak nazywasz? Do wszystkiego można się przyczepić, jakby tak się uprzeć.
~ 9-04-2012 9:08
Chyba jestem zbyt głupiutki na tak poważną dyskusję. Nie posiadam poukładanych ciągów cytatów z pism natchnionych...... :-(((( ale przecież nie wszyscy muszą być idealni. Wierzę w to że mam zapisany w swoim sercu kodeks mo...lny i jeśli będę go przestrzegać to nigdy nie zobaczę w lustrze w czasie porannego golenia świńskiego ryja aczkolwiek czasem spoglądam w to lustro z pewnym niepokojem. I bardzo chcę wierzyć w szczerość ,,znaku pokoju,, przekazywanego mi przez Ciebie Bracie mój który jesteś przy mnie. ,, Tylko tyle i aż tyle i tyle mi wystarczy.
~Zły 9-04-2012 10:08
Szanowna Kamilo! Czyżbyś miała dostęp do jakiegoś niekwestionowanego źródła PRAWDY? Toś szczęściara!. Wskażesz to źródło? Bo wierzę Ci, lecz zaradź memu niedowiarstwu! A za co mi dziękujesz bo mi rozumu nie starcza? Oczywiście wiem od świadków Jehowy, że Jezus to Anioł i Syn Boży, ale nie Bóg, więc nie są chrześcijanami... No i nie rozumiem Twoich życzeń "świętości nie będącej nudnym, lukrowanym zdziwaczeniem" O Boże! Czym dziwak? A napisać coś do Ciebie bo podajesz swój adres mailowy? Czy tylko tak sobie? Oj! Czuję się jak Kubuś Puchatek o małym rozumku...
Kamila 9-04-2012 15:57
~Zły. Noo, komentarz 'z pazurem', lubię takie :-) Za co dziękuję? Ano wystarczyłoby, gdybyś przeczytał swój własny komentarz, nim spytałeś. Życzysz w nim mądrości nam wszystkim. Ze swojej strony- podziękowałam. To chyba dość proste? Prawda - są pewniki, a gdy ich nie ma, to się ich poszukuje. Wykaż mi błąd, a przyznam Ci rację, albo odeprę argumenty: tak wygląda mój sposób na prawdę. Czyli: mogę się mylić i często się mylę. Świętość - nie lubię powielanych wyobrażeń o niej, jakoby święty to wiecznie wpatrzony w niebo człowiek zachowujący się dziwacznie. Stąd mój dodatek, który wszedł mi już w krew. Mail - a proszę bardzo, możesz napisać :-) Widzisz - staram się brać odpowiedzialność za to, co piszę, więc unikam anonimowości i podaję namiary. Czy teraz jaśniej? :-) kamila_lukasiewicz@vp.pl
~Zły 9-04-2012 16:58
W Wielką Sobotę zwiedziłem kościoły w JG. W "Eraźmie" świetna homilia ewangelizacyjna dla tych, którzy raz w roku z koszyczkiem, w "Garnizonowym" pełny kościół nie wydusił z siebie pieśni Ludu mój ludu, a po święceniu jaj gwar, jak na jarmarku... ciekawe. Kamilo. Tak, jaśniej! Bóg zapłać za pochwałę! Jesteś pierwsza. Nie przypuszczałem, że ktoś może zwrócić uwagę na moje komentarze bo należę do nacji krasnali niewidzialnych. To sprawdzone. Trochę o świętych czytałem: Loyola, Faustyna, Kolbe, Franciszek z Asyżu, toż to ludzie z krwi i kości co trochę mieli "za uszami", no, może nie Kolbe i na pewno nie Faustyna.
Kamila 9-04-2012 21:05
~Zły - Hehe, wiesz, tutaj w komentarzach jak widzę, raczej rzadko bywa jakiś "ciąg dyskusyjny", żeby jeden komentarz odnosił się do innego - i pewnie stąd ta Twoja "niewidzialność" ;-) Ale nie mogę się powstrzymać, żeby nie pochwalić Cię raz jeszcze - super, że tyle czytasz i to takie rzeczy! :-) A o. Kolbe jest autorem zdania, które lubię stosować do siebie, a które on z kolei stosował do siebie: "Pan Bóg się uniża, a ty gnoju się pysznisz!". Przepadam za tym cytatem - dla mnie w sam raz :-) Oj, z Kolbego był charakterny osobnik... ;-) A te Twoje obserwacje odnośnie tych dwóch kościołów - tak, też zauważyłam ten kontrast... Ech, cóż zrobić?... :-(
~Zły 10-04-2012 8:21
~Kamilo! - Piipi i rymcycymcy są obecni w krótkich formach, a Doktor i Dolnoślązak w dłuższych. Nie jest źle...chyba. A ja w realu też czuję się niewidzialny. Ale czy cenzura to puści ;-) ? Jak mnie chwalisz, że takie rzeczy czytam, to się cieszysz, czy mam poczuć "głask"? A poważnie, w odpowiedzi na cytat z Kolbego: "Po to Bóg dał nam wrogów aby ich bić!" To chyba Ojciec Joachim Badeni. Ale jak tu "bić" swoich? Śpiew kościelny umiera mi w JG duszony brakiem rytmu w organowym "akompaniamencie". "Chwalcie łąki umajone" pewnie niedługo usłyszymy w wykonaniu jakiegoś idola piosenkarskiego... No siąść i płakać. Ale. czyżbym, jako poszukiwacz prawdziwej rozmowy natknął się na Perłę? I co teraz będzie? Może na razie e-maila zostawmy w odwodzie?
Piipi Jelonkowa 10-04-2012 12:10
,..do - [~Kamila ] ~CIEKAWE ? ..czy Maksymilian Maria Kolbe ..oddalby zycia za czlowieka pochodzenia zydowskiego .. tam w obozie zaglady ?
~Zły 10-04-2012 13:38
Szanowna Piipi. Miałaś już wiele wpisów od różnych komentatorów z inwektywami różnego rodzaju. Mało Ci? Czy wiesz, co piszesz? Czy wiesz, co sugerujesz? Jakie Ty wypełniasz zadanie? i - czyje to zadanie? Żal.
Piipi Jelonkowa 10-04-2012 19:17
..do - [~Zly] .. WIEM ! .. bo najbardziej "czlowieczo-bozy" fragment z Ewangelii to slowa Tomasza,ktory .. krzyczy,gdy widzi Chrystusa idacego obudzic Lazarze ! - "Idzmy wiec i my umrzec razem z nim" ..za CZLOWIEKA ! .. nie szukajac jego pochodzenia !
~Zły 10-04-2012 19:40
Nie nadanżam za Tobą, Piipi. Nie moje poziomy mondrości. A może to Ci wyrzuca jakiś zaprogramowany specjalnie dla Ciebie automat?
Kamila 10-04-2012 20:37
Pani Piipi - o. Kolbe wiedział o człowieku, za którego umierał tyle, że ma on rodzinę. Kwestia narodowa była bez znaczenia. Ale odnośnie Żydów, to powiem Pani, że w pewnym sensie oddał on za nich swoje życie. Bardzo szczególnie się im poświęcał, żeby dzięki temu uwierzyli Chrystusowi. Kochał Żydów jak każdych innych ludzi :-).// Zły - Pani Piipi ma po prostu specyficzny styl, proszę o wyrozumiałość i rezygnację z przepychanek słownych; nie mają sensu. Bardzo ładnie proszę :-)
Kamila 10-04-2012 20:44
Zły: Tutejsza 'Cenzura' wcale nie jest taka zła ;-) Niewidzialność. Ona może mieć i dobre strony, moim zdaniem- ma ich wcale nie mało. Czy jak chwalę, to żebyś poczuł 'głask'? Hehe, sarkazm dopracowałeś do perfekcji ;-) I dobrze- umiejętnie użyty jest cenną bronią. Ale żebyś wiedział: cieszę się :-). Jak 'bić' swoich? Zależy co się przez to rozumie i jak interpretować Twój cytat. Bo można go zinterpretować na kilka sposobów. A śpiewy w kościele- umierają nie tylko w JG. Cóż - jaka wiara, taki śpiew. Niech z wiarą będzie lepiej, a i śpiew się poprawi. W niedzielę byłam wyjątkowo w parafii św. Franciszka na ul. Morcinka- śpiew był zarzynaniem liturgii. Cudne 'Zbliżam się w pokorze' śpiewane na pogrzebową nutę, organy wyją, organista... nie skomentuję. Ech! A rozmowa tutaj mi pasuje, spoko :)
~Zły 10-04-2012 21:07
Pani Kamilo. Czy Piipi Pani uwierzy? Jest tekst, a za tekstem kryje się jego DUCH. A i w tekście jest treść, którą niekoniecznie łatwo odczytać. Stąd pewnie spory i nieporozumienia. Nie znoszę przepychanek. Postaram się Pani prośbę spełnić... Czy jednak możliwe jest wyrównanie poziomów wiedzy na temat Ojca Kolbe u nas trojga? Pani Piipi jest ciekawa, czy, gdyby pan Gajowniczek był Żydem, to Ojciec Kolbe oddałby za niego życie tak samo, jak za "nieżyda". Nic Ona nie sugeruje? A wszak Piipi to przecież nie to samo, co brzęcząca muszka ;-) Jak mógłby powiedzieć Kohelet: Jest dobre spotkanie i jest złe spotkanie ;-) I choćby się nie chciało, to te złe zdarzają się zbyt często... Ale - jest Nadzieja! Można nią ogrzać serce.
~Zły 10-04-2012 21:15
Kamilo 20.44 - I ja się cieszę, szczególnie na dobre spotkanie z szansą na prawdziwą rozmowę. Śpiew konający bez wiary... A wiara jest łaską więc - czyżby Bóg z nas rezygnował?
Kamila 11-04-2012 0:18
Zły: Tak, za tekstem kryje się duch... No ale cóż - myślę, że czasem, gdy style pisania i sposoby wyrażania się nie są zgodne, lepiej po prostu zachować spokój. Bo inaczej wyjdzie tylko (niepotrzebna) walka słowna, a ich i tak jest już za dużo, i do niczego dobrego nie prowadzą. Przynajmniej ja nie widzę w nich niczego dobrego. Wyrównanie poziomów wiedzy na temat o. Kolbego między naszą trójką jest teoretycznie możliwe, praktycznie - raczej nie. Bo sama zdobyta informacja to nie wszystko - dochodzi jeszcze interpretacja tej informacji. A interpretacji bywa wieeeele ;-). O. Kolbe faktycznie szczególną uwagę przywiązywał do Żydów i niektórzy (niestety) widzą w tym coś złego. Wiara - tak, jest łaską. Ale łaskę można przecież przyjąć i na nią odpowiedzieć, lub nie. Wolna wola i nic na siłę...
Piipi Jelonkowa 11-04-2012 0:28
..do - [~Kamila] .. a oni budują mur .. przeciw komu ? Człowiekowi ! .. innego wyznania !.. i nawet od Sąsiadów noblista - G.Grass ma zabroniony wstęp na Ziemię Izraelską za napisany wiersz .. swoją łapką myślącą po ludzku !
Piipi Jelonkowa 11-04-2012 0:32
..do - [~Kamila] .. ~C.d .. *a.. M.M.Kolbe .. "jego serce nie czyniło różnicy między osobami i nie miało dla niego znaczenia to,czy są Zydami,katolikami lub innej religii".. "ON kochał wszystkich i dawał miłość,miłość,nic innego jak miłosc"
Piipi Jelonkowa 11-04-2012 0:35
..do - [~Zły ] ~DLACZEGO ? .. Ojciec Tadeusz Rydzyk ! .. nie chce,nie może byc podobej miłosci do ludzi .. jak .. czyt.mój post z dn.11.04.2012/godz.00:32
~Zły 11-04-2012 7:42
do Piipi - Proszę tu napisać wszystko najważniejsze, co Pani wie o Ojcu Tadeuszu Rydzyku! Proszę!!!
Piipi Jelonkowa 11-04-2012 11:22
..do - [~Zly] ..antyzemityzm "mieszka" w serduszku wspomianego duchownego ! .. ma duzy brzuszek,a to oznacza - lakomstwo,ktore jest grzechem ! ~Szanowny uzytkowniku nickname "Zly" ..a ty kogo kochasz bardziej Boga .. czy Diabla ??
Piipi Jelonkowa 11-04-2012 11:25
..antysemityzm .. to boli ! .. przeciez ludzie pochodzenia zydowskiego sa naszymi Bracmi Strarszymi .. tak nas uczyl Nasz Niezapomniany Papiez Jan Pawel II
~socjalista 11-04-2012 11:33
Znowu piipi pieprzysz,oj długo będziemy go pamiętać ,a Irlandii jeszcze dłużej.
~Zły 11-04-2012 15:30
Szanowna Piipi. Wg Ciebie Rydzyk to antysemita i łakomczuch. A zapomniałaś, że ma maybacha,helikopter, łódź podwodną i okrada wszystkie staruszki w moherowych beretach? A brom brałaś dzisiaj? I to by było na tyle z mojej strony. Zapewniam cenzurę, że było to ostatni raz! Już nigdy więcej nie będę!
Piipi Jelonkowa 11-04-2012 20:16
..do - [~Socjalista] .. nie tylko ! .. bo jutro tj.12.04.2012 będzie proces /Madryt/ hiszpanskiej zakonnicy Marii Gomez Valburena,która odpowie przed Sprawiedliwoscią ziemską do oddawanie dzieci w nielegalną aborcję za czasów dyktatora F.Franko
Piipi Jelonkowa 11-04-2012 20:24
..do - [~Socjalista] .. wspomiana /sor /siostra zakonna mówiła matkom,że ich dzieciątko umarło podczas porodu ..ale one żyły i zostały oddawane nielegalnie do .. ADOPCJI !
Kamila 11-04-2012 23:40
Pani Piipi - "w nielegalną adopcję" - aborcja w tym miejscu wygląda nieco zabawnie ;-)
Piipi Jelonkowa 12-04-2012 13:36
..do - [~Kamila] .. za pózno ! ..aborcja w tym kraju jest dozwolona ! Mój post już poprawiłam /..patrz.post z dn.11.04.2012 - godz.20:24 / ~Pani Kamilo ! .. wspomiana zakonnica ma obecnie 80 lat i jest podejrzana o 300.000 tys ofiar -dzieci odawanych do nielegalnej adopcji ! ~Ciekawe ? ..czy dokonywała tego grzechu ze strachu przed dyktarorem F.Franko,czy .. dobrowolnie dla pieniędzy ??

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group