Środa, 10 sierpnia
Imieniny: Borysa, Wawrzyńca
Czytających: 5744
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Pobłogosław, Panie, ten pokarm i naucz nas dzielić się z potrzebującymi

Sobota, 7 kwietnia 2012, 14:23
Aktualizacja: Niedziela, 8 kwietnia 2012, 8:21
Autor: RED/Agrafka
JELENIA GÓRA: Pobłogosław, Panie, ten pokarm i naucz nas dzielić się z potrzebującymi
Fot. RED
Tradycyjnie w Wielką Sobotę w kościołach odbywa się święcenie pokarmów, które trafią na świąteczny stół. Księża – życzą wiernych radosnego przyżywania Wielkanocy i korzystając z tłumów odwiedzających świątynie – zapraszają na najważniejszą w roku liturgię Zmartwychwstania Pańskiego. Adorowany jest też Krzyż oraz Grób Pański.

Chleb, sól, pieprz, szynka, kiełbasa, kawałek ciasta, czasem chrzan i oczywiście – jaja – symbol życia: to z reguły zawartość świątecznego koszyczka. W jeleniogórskich parafiach pokarmy święcone są w Wielką Sobotę do godzin popołudniowych. W świątyniach jest tłoczno. - Oby to pragnienie święconej wody przerodziło się w pragnienie świętości – mówił uśmiechnięty ks. Krzysztof Lewicki z Parafii świętego Franciszka z Asyżu i Matki Bożej Królowej Polski.

Wielka Sobota to także okazja do podzielenia się datkami z uboższymi. W parafiach przygotowywane są paczki z darów wiernych: trafią do najbardziej potrzebujących.
- Święcenie pokarmów jest tradycją, jednak zachęcam szczególnie do pełni uczestnictwa w Triduum Paschalnym poprzez udział w wieczornych uroczystościach Wigilii Paschalnej i Mszy św. Zmartwychwstania Pańskiego – usłyszeli liczni wierni od ks. Bogdana Żygadły, proboszcza Parafii św. Erazma i Pankracego (w Bazylice Wigilia Paschalna zaczyna się o godz. 20. 30). Księża też przypominali o adoracji symbolicznych Grobów Pańskich, w których wczoraj – podczas Liturgii Męki Chrystusa – trafił Przenajświętszy Sakrament.

W kościele Łaski pod Krzyżem Chrystusa tegoroczny Grób Pański zajmuje całą jedną nawę świątyni. Mottem są słowa z Księgi Proroka Izajasza: “Miłość moja nie odstąpi od ciebie” Iz. 54. 10. Figurę Chrystusa otaczają krzyże, młoty i gwoździe. Jest też Pismo Święte. Akcenty współczesności to nawiązujący do Katastrofy Smoleńskiej model wraku samolotu, telewizor, moherowy beret i logo Telewizji Trwam. Centralnym miejscem Grobu Pańskiego jest Hostia, za którą umieszczono wizerunek Zbawiciela podtrzymującego upadającego człowieka. W Weilką Sobotę przy Ciele Chrystusa czuwają warty honorowe.

Wielka Sobota jest dniem żałoby po śmierci Jezusa Chrystusa. W kościele aż do zapadnięcia zmierzchu nie ma nabożeństw, wierni nie przyjmują też komunii świętej. Trwa jedynie czuwanie przy Grobie Pańskim, przy którym rano odprawiono liturgiczne Jutrznię i Godzinę Czytań. Dopiero po zachodzie słońca rozpoczną się niezwykle uroczyste obchody Wigilii Paschalnej połączone z obrzędem poświęcenia ognia i wody, oraz odnowienia sakramentu Chrztu świętego. Będą także procesje rezurekcyjne, choć nie wszędzie wieczorem. W kościele Łaski pod Krzyżem Chrystusa, na przykład, rezurekcja odbędzie się w Niedzielę Paschalną o godzinie 6.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (57) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group