Sobota, 23 stycznia
Imieniny: Łukasza, Marii
Czytających: 6103
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra/region: Pobieraczek.pl ukarany za nieuczciwe praktyki

Niedziela, 13 maja 2012, 7:23
Aktualizacja: 8:27
Autor: Angela
Jelenia Góra/region: Pobieraczek.pl ukarany za nieuczciwe praktyki
Fot. Archiwum
Zastraszenie, bezprawne groźby, wprowadzenie w błąd – to praktyki stosowane przez spółkę Eller Service, właściciela portalu pobieraczek.pl, które zakwestionowała Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Za naruszenie zbiorowych interesów klientów spółka została ukarana karą ponad 215 tys. zł. Obecnie pomoc poszkodowanym zapewnia bezpłatna infolinia 800 007 707.

Jedną z oszukanych osób z Jeleniej Góry jest pani Agnieszka, która nie pobrała żadnego pliku z portalu pobieraczek.pl, a mimo to otrzymała pismo z żądaniem zapłaty za skorzystanie ze strony.

- Przez przypadek weszłam kiedyś na stronę pobieraczka.pl. Zalogowałam się, żeby zobaczyć co to jest, ale nie pobrałam ani jednego pliku, bo nie znalazłam niczego, co by mnie interesowało – mówi pani Agnieszka. – Mimo to co jakiś czas przesyłają mi żądanie do zapłaty i straszą windykacją.

Obecnie pomoc poszkodowanym zapewnia bezpłatna infolinia 800 007 707, na którą może zadzwonić każdy, kto nie wie np. jak zrezygnować z zawartej umowy, napisać reklamację, czy rozwiązać spór z przedsiębiorcą. Pracownicy infolinii odpowiadają także na pytania związane z odstąpieniem od kontraktu zawartego z portalem pobieraczek.pl.

- Podstawą do podjęcia działań w sprawie spółki Eller Service w Sopocie były liczne skargi konsumentów – czytamy w komunikacie Urzędu Ochrony Konsumentów i Konkurencji. Eller Service to właściciel portalu pobieraczek.pl – serwisu, który umożliwia pobieranie plików w Internecie. Z informacji, które zebrał Urząd w trakcie postępowania wynika, że konsument, który chciał pobrać pliki musiał najpierw zarejestrować się na portalu, podając imię, nazwisko, adres zamieszkania, datę urodzenia, e-mail. Warunkiem była również akceptacja regulaminu.

Konsumentom – dorosłym oraz dzieciom - którzy zawarli z portalem umowę, spółka Eller Service wysyła wiadomości przypominające o uiszczeniu opłaty. Wiadomości są wysłane masowo do użytkowników. Urząd ustalił, że ich treść miała na celu zastraszenie konsumentów, wprowadzenie w błąd, aby ostatecznie zdecydowali się uregulować należność za usługę.

W toku wszczętego we wrześniu 2011 roku postępowania Prezes UOKiK przeanalizowała korespondencję, którą otrzymywali internauci korzystający z usług portalu. Wątpliwości Urzędu wzbudziły listy sugerujące popełnienie przestępstwa oraz nakazujące zwrot kosztów działań windykacyjnych. Warto podkreślić, że UOKiK nie kwestionuje prawa przedsiębiorcy do dochodzenia należności, jednak powinno się odbywać zgodnie z dobrymi obyczajami i prawem.

Prezes UOKiK uznała, że spółka Eller Service, właściciel portalu pobieraczek.pl, naruszyła zbiorowe interesy konsumentów. Przedsiębiorcy nakazano zaprzestanie stosowania kwestionowanej praktyki i nałożono karę ponad 215 tys. zł. Decyzja nie jest ostateczna, ponieważ przedsiębiorca ma możliwość odwołania się do sądu.

To już druga interwencja UOKiK w związku z działaniami właścicieli portalu pobieraczek.pl. W 2010 roku Prezes Urzędu stwierdziła, że wprowadzili oni użytkowników w błąd. Decyzję Urzędu potwierdził sąd.

- Jednocześnie informujemy, że decyzja Urzędu nie rozwiąże automatycznie problemów internautów, którzy zawarli umowy z portalem pobieraczek.pl. W przypadku kłopotów z odstąpieniem od umowy zawartej na odległość pomocy należy szukać u miejskich lub powiatowych rzeczników konsumentów. Ponadto porady udzielane są bezpłatnym numerem infolinii konsumenckiej 800 007 707 czynnej od poniedziałku do piątku od 09:00 do 17:00 oraz w oddziałach Federacji Konsumentów – podpowiadają pracownicy Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (26) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group