Czwartek, 26 maja
Imieniny: Filipa, Pauliny
Czytających: 6597
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Pobiegnij na Chojnik dla Jana Pawła II

Środa, 15 października 2008, 7:49
Aktualizacja: 23:07
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Pobiegnij na Chojnik dla Jana Pawła II
Fot. TEJO
Sztafeta pokoleń ku czci Papieża Polaka oraz wyjątkowa akademia: tak w najbliższy piątek m.in. uczniowie i nauczyciele LO im. Stefana Żeromskiego i Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych uczczą – przypadającą jutro, 16 października – tegoroczną, 30. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Do sztafety włącz się i Ty! W organizacji obchodów partycypują parafie św. św. Erazma i Pankracego oraz Judy Tadeusza.

Jak zapowiadają organizatorzy, podczas uroczystości zostanie przywołana atmosfera tamtego niezapomnianego października na placu św. Piotra. Uczestnicy obejrzą archiwalne nagranie oznajmienia światu pamiętnego: „Anuncio Vobis gaudium magnum: habemus papam!...” i wysłuchają koncertu w wykonaniu uczniów.

Pojawią się również kompozycje plastyczne, które rozbudzą refleksję na temat tamtych dni. Swoimi przemyśleniami podzieli się ks. prof. Paweł Bortkiewicz z Uniwersytetu w Poznaniu - członek Rady Programowej Centrum Jana Pawła II w Krakowie.

Wraz z Księdzem Profesorem pochylimy się nad pierwszymi słowami Jana Pawła II, wypowiedzianymi tuż po wyborze: „Z dalekiego kraju… a tak bliskiego” - zapowiada siostra Krystyna Bogdan, katechetka z ZSO nr 1 i inicjatorka działań. Celem tej refleksji jest próba ukazania dzieła Jana Pawła II dla Polski – przywrócenia jej z obcości systemu komunistycznego do dziedzictwa społeczeństwa europejskiego i dziedzictwa narodu chrześcijańskiego.

Uczniowie i nauczyciele we współpracy z parafią św. św. Judy Tadeusza oraz Erazma i Pankracego zorganizowali też sztafetę pokoleń ku czci Jana Pawła II. Bieg rozpocznie się około godziny 10 na placu kościelnym. W farze jeleniogórskiej 3 września 1956 r. ks. Karol Wojtyła odprawiał mszę świętą. Chętni pobiegną aż na górę Chojnik - szczególne miejsce Szlaku Papieskiego.

Udział zapowiada około 700 uczniów i nauczycieli „Żeroma” oraz Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych im. Stanisława Wyspiańskiego w Jeleniej Górze. – Ale zaproszeni niech czują się także przedstawiciele innych szkół jeleniogórskich – mówi Paweł Domagała. – Zachęcamy też wszystkich mieszkańców Jeleniej Góry do choćby krótkiego włączenia się w trasę sztafety.

Wszystkich chętnych prosimy, by zaopatrzyli się w białe lub żółte koszulki i włączali się tylko w wyznaczonych miejscach, tzw. punktach zmian.
Poszczególne grupy sztafetowe ubrane z „papieskie” koszulki koloru białego i żółtego z okolicznościowym nadrukiem przebiegają około 1,5-kilometrowe odcinki trasy wg wyznaczonego porządku.

Każda grupa zostanie zawieziona autobusem MZK na miejsce, z którego wyruszy na swoją zmianę sztafetową. Po przebiegnięciu swojego odcinka trasy uczniowie zostaną zawiezieni autobusem MZK do przystanku pod Chojnik. Następnie przejdą z nauczycielem i przewodnikiem w kierunku Chojnika. Kolejne grupy kończące swój bieg będą dołączać do tego marszu na podobnych zasadach.

Ostatni odcinek: od wejścia do Karkonoskiego Parku Narodowego po szczyt będzie stanowił wspólne „pielgrzymowanie”. Po dojściu na szczyt, przy tablicy Jana Pawła II, gdzie wartę honorową trzymać będą harcerze, będzie modlitwa i refleksja nt. osoby i dzieła Papieża-Polaka.

Od pochodni niosącej światło paschału kościoła św. Erazma i Pankracego uczestnicy zapalą 9 zniczy symbolizujących związek 30-lecia Pontyfikatu Jana Pawła II z 900-letnią historią Miasta Jelenia Góra. Po odśpiewaniu oazowej piosenki p.t. Barka wyruszą w drogę powrotną. U podnóża Chojnika, w Zajeździe Zamkowym każdy uczestnik Sztafety otrzyma poczęstunek w postaci bułki, kiełbaski. W okolicach godziny 13.45 autobusy zabiorą wszystkich uczestników w drogę powrotną do szkoły.

Poniżej przedstawiamy wspomniane punkty, w których można włączyć się do sztafety:
1. Kościół św. Erazma i Pankracego w Jeleniej Górze
2. Przystanek autobusowy „Mała Poczta”
3. Przystanek autobusowy MZK
4. Przystanek autobusowy ul. Ludowa
5. Przystanek autobusowy ul. Marcinkowskiego
6. Przystanek autobusowy ul. Daniłowskiego
7. Przystanek autobusowy ul. Pułaskiego
8. Przystanek autobusowy Osiedle Orle
9. Przystanek autobusowy Muflon
10. Podnóże Góry Chojnik
11. Chojnik – szczyt

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (22) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group