Wtorek, 21 marca
Imieniny: Benedykta, Lubomira
Czytających: 6568
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Po wielu próbach Statut Miasta przyjęty

Czwartek, 28 marca 2019, 15:13
Aktualizacja: Piątek, 29 marca 2019, 6:23
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Po wielu próbach Statut Miasta przyjęty
Fot. Przemek Kaczałko
W lipcu 2018 roku rozpoczęły się prace nad zmianą Statutu Miasta, czyli jednego z najważniejszych dokumentów, określającego ustrój i organizację gminy. Nowelizacja ustawy o samorządzie gminnym narzuciła wiele nowych zapisów, które musiały się znaleźć w "lokalnej konstytucji". Jeszcze podczas wczorajszej (27.03) sesji wprowadzano redakcyjne poprawki i w końcu udało się przegłosować cały projekt.

Projekt znalazł się w porządku obrad V Sesji RM (13 lutego 2019 r.), ale zarówno wtedy, jak i na VI Sesji (6 marca 2019 r.) na wniosek radnego Mariusza Gierusa (prawnika z wykształcenia) był przekazywany z powrotem do komisji stałych. Mimo że porządek obrad na VII Sesję nie zawierał projektu Statutu Miasta, to na wniosek Wojciecha Chadżego włączono ten punkt do programu sesji - radny Gierus był nieobecny.

Jak czytamy w uzasadnieniu, projekt został przygotowany przez zespól powołany zarządzeniem Prezydenta Miasta z dnia 6 lipca 2018 r., w skład którego weszło 6 radnych i 11 pracowników Urzędu Miasta. Zespół na 8 spotkaniach, które odbywały się od lipca do października 2018 roku wypracował tekst, który następnie był poddany analizie prawnej, analizie nadzoru Wojewody Dolnośląskiego oraz sprawdzony pod względem polonistycznym. Statut został zredagowany zgodnie z zasadami techniki legislacyjnej. Statut stał się treścią uchwały, a nie załącznikiem, wprowadzono rozdziały wraz z tytułami, określono barwy w herbie i fladze miasta. Projekt statutu został pozytywnie zaopiniowany przez komisję Statutowo-Organizacyjną i Spraw Społecznych w dniu 17 stycznia 2019 r.

Podczas sesji w lutym br. okazało się, że nadal projekt zawiera sporo błędów, bądź niejasności - zarówno merytorycznych, jak i redakcyjnych, więc postanowiono zdjąć go z porządku obrad. Podobnie było na początku marca i radni ponownie zajmowali się projektem w komisjach. Wczoraj (27.03) na wniosek Justyna Bilskiego również wprowadzono kilka poprawek redakcyjnych i wreszcie poddano projekt pod głosowanie. Radni przegłosowali Statut (14 za, 0 przeciw, 5 wstrzymujących się - imienne głosy w galerii do artykułu - red.).

Najważniejsze zmiany ujęte w nowym Statucie - wymuszone przez znowelizowaną ustawę to:
1) ustawowe umocowanie głosowania imiennego,
2) konieczność utworzenia stałej komisji skarg, wniosków i petycji,
3) wymóg transmisji i utrwalania obrad rady gminy za pomocą urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk oraz ich publikacja w BIP i na stronie internetowej gminy,
4) wymóg utworzenia klubu radnych przez co najmniej 3 radnych i określenia zasad jego działania;
5) ustawowe umocowanie interpelacji i zapytań radnych, na które Prezydent ma obowiązek udzielić odpowiedzi w terminie 14 dni i konieczność ich publikacji w BIP,
6) obowiązek przedłożenia przez Prezydenta do 31 maja każdego roku raportu o stanie gminy, nad którym prowadzona jest debata na sesji i głosowanie nad udzieleniem Prezydentowi votum zaufania,
7) konieczność wprowadzenia pod obrady rady projektu uchwały wniesionego przez klub radnych,
8) obowiązek podjęcia uchwały przez radę gminy dotyczącej obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej,
9) obowiązek podjęcia przez radę gminy uchwały dotyczącej wymagań jakie powinien spełniać projekt budżetu obywatelskiego.

Twoja reakcja na artykuł?

4
25%
Cieszy
0
0%
Hahaha
2
13%
Nudzi
1
6%
Smuci
1
6%
Złości
8
50%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ilu powinno być posłów w Sejmie?

Oddanych
głosów
643
maksymalnie 150
83%
od 151 do 459
6%
460 jak obecnie
6%
od 461 do 599
0%
600 i więcej
4%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group