Piątek, 23 października
Imieniny: Marleny, Seweryna
Czytających: 5487
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Po targach pracy: zagranica czeka na fachowców

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 7 listopada 2013, 7:54
Aktualizacja: Poniedziałek, 11 listopada 2013, 10:26
Autor: Angela
Fot. Angela
– Malarz, murarz, monter, spawacz, ślusarz, kierowca, elektryk, magazynier, logista, operator wózków widłowych, pielęgniarka, opiekunka, kucharz, informatyk, technolog, inżynier jakości, lekarz czy dyplomata – to tylko kilka z zawodów, w których pracowników poszukują zagraniczni pracodawcy uczestniczący 6. listopada br. w Transgranicznym Dniu Informacyjno – Rekrutacyjnym w Jeleniej Górze.

W jeleniogórskim hotelu Europa swoje stoiska wystawiło jedenastu zagranicznych pracodawców, dziewięciu z Niemiec i dwóch z Czech.

- Poszukiwani są zarówno pracownicy fizyczni, w których zagraniczni pracodawcy są skłonni inwestować w formie szkoleń, a także fachowcy z doświadczeniem zawodowym – mówi Małgorzata Kociubaj, koordynatorka zespołu do spraw Eures w Dolnośląskim Wojewódzkim Urzędzie Pracy we Wrocławiu. – Podstawą jest znajomość języka, zarówno niemieckiego, jak i czeskiego, który jest nieco podobny do polskiego, ale tylko podobny. Pracodawcy wymagają znajomości na poziomie komunikatywnym, inaczej o pracę za granicą jest naprawdę bardzo trudno – dodaje przedstawicielka organizatorów.

W Jeleniej Górze taki Dzień Informacyjno – Rekrutacyjny został zorganizowany po raz pierwszy, ale jak zapowiadają organizatorzy - nie ostatni. Cieszył się on bowiem ogromnym zainteresowaniem. Przyszli na niego zarówno ci, którzy nie mają pracy, jak i mieszkańcy regionu, którzy myślą o wyjeździe za granicę, by zarobić większe pieniądze niż obecnie.

- Nie przyszedłem tu jako osoba poszukująca pracy, ale dla własnej orientacji co oferują zagraniczni pracodawcy – mówił Piotr z Jeleniej Góry. - Obecnie mam dobrą pracę, ale nie wiadomo co będzie w przyszłości – dodał.

Zdecydowany na wyjazd do Niemiec i to na stałe był natomiast Piotr Chałajda. - Pracowałem już w Niemczech i mam bardzo dobre doświadczenia w tej kwestii – mówił mieszkaniec Świdnicy. – Wróciłem na chwilę do Polski, poznałem swoją narzeczoną, ale teraz chcemy wrócić do Niemiec i jeśli będzie taka szansa, zostać tam na stałe. Tam są warunki do godnego życia, można dobrze zarobić, utrzymać rodzinę. W Polsce praca niby jest, ale za marne pieniądze – dodaje mężczyzna.

Razem z nim była Ewelina Łondychowska, która wczoraj oferty pracy dla siebie nie znalazła. Kończyła bowiem filologię angielską i chciałaby pracować w swoim zawodzie. Jeśli wyjedzie z narzeczonym, chce poszukać zajęcia na miejscu.

Pracy w marketingu, logistyce i zarządzaniu jakością szukał natomiast Robert Wiśniewski. - Znalazłem kilka ciekawych propozycji, zostawiłem CV, mam kilka kontaktów, doślę jeszcze pewne dokumenty na e-maila i mam nadzieję, że będzie jakiś odzew – mówił. - Jeśli dostanę ciekawą ofertę to wyjadę, mimo że niedawno urodziła mi się córeczka. W Polsce o dobrą pracę jest ciężko jeśli nie ma się kontaktów czy znajomości. Teraz nawet bardzo dobre kwalifikacje giną w natłoku innych CV. Język angielski znam bardzo dobrze, niemiecki komunikatywnie, więc mam nadzieję, że się uda. Na stałe raczej nie chcę wyjeżdżać – dodał.

Ci, którzy nie dotarli wczoraj na Transgraniczny Dzień Informacyjno – Rekrutacyjny mogą wziąć udział w Dniu Doradczym w PUP w Jeleniej Górze 25. listopada (tel. (75) 754 51 84), w Zgorzelcu 12. listopada czy w Lubaniu 18 listopada br. – wszędzie w godz. od 10.30 do 13.30.

Więcej informacji można znaleźć na stronie organizatorów: http://www.eures.dwup.pl/.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (42) Dodaj komentarz

~soc-lib 7-11-2013 8:25
Następny milion wyjedzie ,nowy towar exportowy taki nowy handel żywym towarem ,a mialo być tak pięknie 24 lat temu,stracone następne pokolenie, nie bylo tanowiska kleru oni tez wysylajlodych aktywenych.
~ 7-11-2013 8:31
To największe osiągnięcie Polski po transformacji. W kraju umowy śmieciowe i zachęty do ucieczki z Polski. Tych styropianowych oszustów historia kiedyś rozliczy. Na razie z pompą chowali Mazowieckiego, choć nie bardzo widać czym się zasłużył dla Polski. Tym, że nasłał na rodaków Balcerowicza?
~SARBLE 7-11-2013 8:37
Faktycznie mamy się czym cieszyć :( Starych podwyżkami dobijemy, młodych za granice wywieziemy i będzie spoko w Jeleniej :( Tylko kto wtedy utrzyma tą firmę -Ratusz ? Może sami zakasają rękawy i pójdą do roboty :(
~ad 7-11-2013 8:38
Polska to dziwny kraj,rząd nie ma polityki prorodzinnej-i powoli jako naród wymieramy z ujemnym bilansem demograficzny,ale kogo to dziś obchodzi co będzie za 50 lat,brak pracy i śmieciowe umowy-każdy chętnie rzuci ten grajdoł i wyjedzie za chlebem jak zrobiło to 2 mlnPolaków w czasie rządu PO,ale kogo..........byle utrzymać władze przez PO iitd
~Rico 7-11-2013 8:47
Największym towarem exportowym Polski są sami Polacy !
~soc-lib 7-11-2013 8:58
W 17-18wieku w Afryce odbywaly się targi niewolników następnie handel w kraju "Wuja Sama" i na plantacje bawelny,
Nοstradamus 7-11-2013 8:58
KOMUNA, komuna w POlsce ma się dobrze. Kilku dobrych specjalistów już dawno zauważyło że Państwo Komunistyczne bardzo łatwo jest poznać po tym że LUDZIE PRAGNĄ PRACY W FIRMACH PAŃSTWOWYCH, urzędach, spółkach miejskich itp. itd. W Państwach KAPITALISTYCZNYCH nikt na taką pracę patrzeć nie chce, bo u prywaciarza zarabia się 5-10 razy więcej. W POlsce mamy typową komunę, taką jak 30-40 lat temu. Młodzi wyjeżdżają, 1/3 małych przedsiębiorstw w JG zawiesiła działalność i przeszła do szarej strefy. Cieszy fakt że rozliczenia między przedsiębiorcami przeskoczyły do szarej strefy, hurtownie już bez problemu sprzedają BEZ VAT, podobnie wyglądają inne rozliczenia. Prywatni przedsiębiorcy przestali płacić ZUS, PIT i VAT ... Państwo z...hnie bardzo szybko.
Nοstradamus 7-11-2013 9:01
Przypomnę tylko że przed KRYZYSEM uchroniły nas tylko te małe przedsiębiorstwa które operują tylko gotówką i własnymi środkami, są niezależne od banków, urzędów czy trendów (potrafią się błyskawicznie przestawić). Teraz te same przedsiębiorstwa POkażą (a może POkarzą) Tuskowi jak szybko mogą pozamiatać jego rząd.
~były jg 7-11-2013 10:57
Dlaczego w Polsce nie ma pracy dla fachowców?
CН.W.D.P. 7-11-2013 11:06
~były jg, INFORMUJĘ CIĘ, IŻ W POLSCE JEST PRACA DLA FACHOWCÓW... LECZ NIE TAKICH, JAKICH POTRZEBA ZA GRANICĄ!! POLSKA, JEST TO KRAJ W BUDOWIE, DLATEGO POTRZEBUJE FACHOWCÓW WYŻSZEJ KLASY, ANIŻELI ZACHÓD, KTÓRY JEST JUŻ ZBUDOWANY I GDZIE WYSTARCZY BYĆ FACHOWCEM OD WYRYWANIA SZPARAGÓW CZY ZMIENIANIA PIELUCH STARUSZKOM Z WERMACHTU. WNIOSEK JEST WIĘC TAKI, IŻ ABY PRACOWAĆ JAKO FACHOWIEC, TO TRZEBA BYĆ FACHOWCEM NA MIARĘ KRAJU, W KTÓRYM CHCE SIĘ PRACOWAĆ.
~ 7-11-2013 11:20
I wg. Ciebie ludzie po studiach to też fachowcy nie na miarę polski? Ludzie pracujący jako informatycy i dostający po 1500 zł to ok? Nie jestem za wyjeżdżaniem z Polski ale w kraj w budowie można wierzyć jeśli ów kraj się buduje. A to raczej powoli się rozbiera.
~eminiegrant 7-11-2013 11:24
NAJGŁUPSZY POMYSŁ JAKI MÓGŁ SIĘ ODBYĆ W TYM MIEŚCIE. W CIAGU 15 LAT UBYŁO 10 TYSIĘCY Z JELENIEJ GÓRY A ONI ROBIA TARGI PRACY Z OFERTAMI Z ZAGRANICY. KOLEJNI LUDZIE WYJADĄ. TYLKO KTOŚ NIEPOWAŻNY MÓGŁ TAKIE TARGI TUTAJ ZORGANIZOWAĆ
CН.W.D.P. 7-11-2013 11:30
11:20 | ~ |, HEHE... MASZ RACJĘ!! TRUDNO BUDOWAĆ BEZ FACHOWCÓW... NIESTETY, W POLSCE SĄ FACHOWCY JEDYNIE NA MIARĘ ZACHODU... I TACY WŁAŚNIE W POLSCE NIE MAJĄ CZEGO SZUKAĆ, BOWIEM ZBUDOWAĆ NICZEGO NIE POTRAFIĄ, A ZASŁUGUJĄ JEDYNIE NA TE 1500 ZŁ. PONADTO ZACHÓD, JAKO IŻ SIĘ JUŻ DAWNO ZBUDOWAŁ, TO STAĆ GO NA TO, BY TAKIM "FACHOWCOM" PŁACIĆ WIĘCEJ. DLATEGO > http://www.youtube.com/watch?v=9f6oHN11Mr0
~na zachód... 7-11-2013 11:39
(...)Nad ranem tu dziś, czy może być Smutek w radości Na drodze ku lśnieniu samolot na niebie Zawsze będę pamiętał Ciebie Ku słońcu ku niebu na zachód, na wschód Taki dzień bez wiary w cud Ku słońcu ku niebu na zachód, na wschód Pierwszy dzień u wrót Na zachód!!!!!!!!
CН.W.D.P. 7-11-2013 11:49
I PIĘKNE JEST ŻYCIE, GDY ŻYĆ SIĘ UMI... GDY KAŻDY CZŁOWIEK INNEGO ROZUMI...
~Gość 7-11-2013 12:11
I niech wyjezdzaja bo w tej dziurze to zglodu z...hcna pod rzadami PO i Zawily .
~djmasakra 7-11-2013 12:29
Jelenia Góra to dolina bezrobocia!
~60 + 7-11-2013 12:31
do pani Małgorzaty K. może pani załatwi pracę dla fachowców w wieku 60 + tak bez znajomości języka tych ludzi się dyskryminuje a jeszcze potrafią pracowac mają do 67 lat pracowac bez pracy nikt tą grupą ludzi się nie przejmuje chore to państwo.
~18 sqandal 7-11-2013 12:43
...... żeby jechać i pracować za granicą należy znać języki a u nas co?..... ano moze i fachowcy sa , gorzej ze znajomością języków. Teraz żeby jechać na saksy należy znać język państwa do którego chce się wyemigrować a warto się uczyć języków bo w Polsce dla mlodych to nie ma godziwej pracy a i i żadnych perspektyw na przyszłośc . Kraj nasz pomalu umiera i tyle
~do sqandal 7-11-2013 12:45
do sqndal, nie pomały, ale w zastraszającym tmepie! POPiS nic nie zmieni! Unia zrobiła z kraju kołchoz!
~rumcajs54 7-11-2013 14:15
Pani Angelo, a może jednak LOGISTYK a nie LOGISTA, chociaż jest też i logista (vide WIKIPEDIA) ale myślę, że wtedy chodzi o tzw. budżetowanie. Chociaż kto wie.
~txt 7-11-2013 14:16
powodzenia życzę tym którym się uda. a wiecznym płaczkom opamiętania.
~ 7-11-2013 14:50
Niemcy mówią, że wojnę przegrali ale i tak Polacy będą im d... podcierać
~ 7-11-2013 14:55
14:50 mów za siebie...
~werw 7-11-2013 14:58
Poszukiwani są leszcze, którzy zgodzą się pracować w warunkach o połowę gorszych za połowę stawki miejscowej. A Polska stała się niestety eksporterem takich właśnie ludzi, którzy nie mają co do gara włożyć i w roli takich leszczy muszą się odnaleźć...
Piipi Jelonkowa 7-11-2013 15:39
..do - [~Autora postu z godz.14:50] .. a dlaczego "zasluzonych" Niemcow z II Wojny Swiatowej .. nie stac na opieke ze strony niemieckiej pilegniarki ?
~ 7-11-2013 15:51
...stac, stac..ale Polki sa tansze. Niemcy sa oszczedni, a poza tym zadna Niemka nie bedzie pracowac za 1000 euro 24 godz. na dobe.A tak poza tym: nie narzekajcie znowu. Nikt was na sile za granice nie ciagnie. Mozna przeciez z waszym wyksztalceniem chemie wykladac......w Biedronce.
~ 7-11-2013 17:32
... w Generalnym Gubernatorstwie - Hans Frank mówił, że Polacy mają być tak biedni, żeby sami dobrowolnie bez łapanek chcieli jechać na roboty do Niemiec
~Polonus 7-11-2013 18:32
Finis Poloniae ! Smutny czas ,smutne dni i smutne informacje przed Świętem Niepodległości. Teraz do roboty za granicę ,później niewolnicy we "własnym" kraju. I po toś my wygrali wojnę ?!
~praca 1200 zl 7-11-2013 21:32
praca by była ,ale wiecej marketów w jelonce budujta ,niewolnicy juz pracuja własnie tam ,przypomnijcie sobie jak nie było marketow ?! jelenia żyła a teraz? syf w Jeleniej ...ale i dobrze przynajmniej ja nie musze płacic wiecej jak sie nie podoba to do marketu harować .... tyle w temacie
~historyk 7-11-2013 21:56
nie rozumiem dlaczego wszyscy sądzą że myśmy wygrali wojnę otóż muszę rozczarować wszystkich bo to Ruscy i koalicja Amerykańsko Brytyjska pokonała Niemców a myśmy brali udział po stronie Ruskich i Brytyjczyków Nikt w świecie nie mówi że Polacy pokonały Niemców to jedynie my sami Polacy tak twierdzimy
~holokał 7-11-2013 22:10
a dlaczego nie Polska czeka na fachowców - dlaczego ciagle promuje się emigrację za pracą dając przyzwolenie dla rządu na nierobienie nieczego celem zatrzymania tego zjawiska i zachecenia inwestorów oraz regionalnych przedsiebiorcow do tworzenia zakladow i miejsc pracy
~Jel... 7-11-2013 22:55
o rany a w Polsce żadnej pracy nie oferują za to dzieci od 6 lat do szkoły chcą posłać aby następnych przehandlować tfu na tych .... ... rządzących.Młodych i STARYCH WYKOLEGOWALI - BANDZIORY
~WySysanie 8-11-2013 7:06
Biznes, Kultura bez lichwy www.bankier.pl/wiadomosc/Kultura-bez-lichwy-2053998.html Kto zyska, kto straci ....
~ 8-11-2013 20:41
do 11:20 - Informatycy? Nie rozśmieszaj mnie, informatycy nie dość, że są niedouczeni, to jeszcze nic nie robią, tylko wiecznie gadają o pierdołach przez telefon, albo przyjmują kolegów, takich jak oni sami, a jak ich potrzeba, to nigdy ich nie ma, bo wtedy idą gadać o pierdołach do kolegów takich, jak oni sami, a jak już są to oglądają gołe baby w internecie, więc nie mają czasu na nic.
Piipi Jelonkowa 8-11-2013 21:54
..do - [~Autora postu z godz.15:59] .. nie ! ..stary Niemiec szuka spowiednika Polaka .. przed swoja smiecia ! ~FAJNIE ..
Piipi Jelonkowa 8-11-2013 21:55
~C. ..*poprawka: do - Autora postu z godz.15:51
~ 9-11-2013 16:37
Wstyd gosPOdarze RP. A co robicie wy sami by takie targi dotyczyly niby preznie rozwijajacej sie Polski? Mlodych zacheca sie do opuszczenia rodzin, kraju, a tutaj gwizdze wiatr. Wy sami uposazyliscie sie w pieniazki podatnikow w kazdym pionie gospodarki i zarzadzania krajem, podatnikowi zostaje ryc bez opamietania by podolac kosztom zycia, wy macie to w d... bo wam jest syto i w nadmiarze wszystkiego bez pracy tylko za bzdzenie w stolki i dawanie poklasku rzadzacej mafii POlakow. KRAJU, DOKAD PROWADZISZ SWOJ ZATRACONY DZIELNY NAROD. CZY W KROTCE ZNOW ZAPANUJE RUSKIJ JAZYK W POLSZY?
~Mruk 14-11-2013 20:32
Wstyd. Ci co maja ciepłe posadki dla bezrobotnych organizują targi pracy za pieniądze unijne, żeby wszyscy wyjechali, a ich posadki zostaną dla niekompetentnych biurokratów, którzy nie potrafią wymyślić jak stworzyć nowe miejsca pracy. Teraz jest moda aby bezrobotnych zatrudniać na staże za 800 zł zamiast za normalną płacę.
~ 14-11-2013 20:38
A po co te PUP. Siedzą panie i sprawdzają: numerek, dowodzik, 3 podpisy i koniec. Po co to tyle pieniędzy na nich wydawać. Taniej byłaby postawić w centrum maszynę podobną do bankomatu. Wkładasz dowód maszyna robi ci zdjęcie i mówi przyjdź za 2 miesiące.
~dfg9 17-11-2013 13:36
W Urzedzie Pracy w JG czeka sie 7 godzin na rejestracje .Kolejkę obsługuje jedna osoba,co robi pozostałych 20 urzednikow?Przecież ci ludzie maja zajmować sie bezrobotnymi,a ten urząd istnieje tylko po to aby utrudniać innym życie.
~ 15-02-2014 14:51
to pomyślcie o wyborach -nie na znanych starych wyjadaczy postawmy na młodzierz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group