• Wtorek, 16 lipca 2019
  • Godz. 18:59
  • Imieniny: Benedykta, Benity, Eustachego, Mariki
  • Czytających: 7393
  • Zalogowanych: 17
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Po sesji nadzwyczajnej: opłaty za śmieci bez zmian

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 3 września 2013, 13:09
Aktualizacja: Poniedziałek, 9 września 2013, 8:49
Autor: Angela
Fot. Angela
Przy sześciu głosach „za” obniżeniem cen odbioru śmieci do 17 zł (z 28 zł) za niesegregowane i do 13 zł (z 18 zł) za segregowane jeleniogórscy radni nie przyjęli na dzisiejszej (03.09) sesji nadzwyczajnej uchwały dotyczącej obniżenia cen za odbiór odpadów. Przeciwnych było aż 12 radnych, a czterech wstrzymało się od głosu. Wszyscy rajcy deklarowali, że są za obniżkami tych stawek, ale…

Dzisiejsza sesja nadzwyczajna była kontynuacją poprzedniej, zwołanej na początku sierpnia br. Wtedy, poza przewodniczącym rady Leszkiem Wrotniewskim, radni Platformy Obywatelskiej nie pojawili się tłumacząc to okresem urlopowym, chorobami i zabiegami rehabilitacyjnymi.

Dzisiaj za obniżeniem opłat za odbiór odpadów komunalnych od mieszkańców zagłosowali wnioskodawcy z klubu Prawa i Sprawiedliwości: Krzysztof Mróz, Ireneusz Łojek, Oliwer Kubicki (zabrakło Rafała Szymańskiego, który był nieobecny na sesji), a także radni Razem dla Jeleniej Góry: Bożena Makieła Wachowicz i Miłosz Sajnog oraz niezrzeszony Zbigniew Ładziński.

Mimo wcześniejszych deklaracji poparcia uchwały od głosu wstrzymali się radni Sojuszu Lewicy Demokratycznej: Józef Sarzyński, Wojciech Chadży, Józef Gajewski i Jerzy Pleskot. Swoją decyzję tłumaczyli „daniem czasu prezydentowi na sprawdzenie, jak funkcjonuje nowy system”.

Radni wnioskujący o obniżenie opłat projekt swojej uchwały argumentowali kalkulacją finansową:

- Cenę, jaką zaproponowało konsorcjum firm MPGK i Simeko to kwota 18,877 mln zł za 18 miesięcy. Z obliczeń wynika, iż obowiązująca obecnie stawka za odbiór śmieci dla mieszkańców jest znacznie wyższa, niż kwota, jaką miasto będzie płacić za wywiezienie odpadów. Należy przy tym zwrócić uwagę, iż gmina nie może zarabiać na wywozie śmieci. W związku z powyższym zaproponowane kwoty w projekcie niniejszej uchwały, w świetle kwoty zaproponowanej przez konsorcjum, w pełni pokryją koszty, jakie będzie ponosiła gmina – uzasadniał projekt uchwały Ireneusz Łojek.

Dyskusję na temat projektu uchwały, dotyczącej obniżki opłat za wywóz śmieci rozpoczął prezydent Marcin Zawiła. Przekonywał, że nowy system odbioru i zagospodarowania odpadów na terenie Jeleniej Góry funkcjonuje dopiero trzeci dzień. Umowa z konsorcjum firm, które wygrało przetarg na to zadanie czyli Miejskim Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej i firmą Simeko, została bowiem podpisana 1 września br.

- Potrzebujemy trzy miesiące, by zobaczyć jakie będą realne wpływy i koszty z tego tytułu, dlatego zmiana opłat na tym etapie spowoduje tylko chaos - mówił prezydent Marcin Zawiła. – W dobie wielu niewiadomych mieszkańcy będą musieli kolejny raz składać nowe deklaracje i nie wiadomo czy za jakiś czas kolejny raz nie będziemy musieli tych cen zmieniać ponownie – dodał.

Tą wypowiedź uzupełnił zastępca prezydenta Hubert Papaj, który twierdził, że od czasu ustalenia stawek nic się nie zmieniło. - Kostrzyca dalej nie ma statusu RIPOK-u, a nowy system odbioru odpadów funkcjonuje od trzech dni – mówił Hubert Papaj. - Jeśli natomiast odliczymy koszty zakupu pojemników, które mieszkańcy w innych miejscowościach muszą sobie sami kupić, a w Jeleniej Górze zapewnia je wykonawca usługi, to możemy powiedzieć, że mamy najmniejsze stawki w regionie czyli około 11 zł za odpady segregowane, bo 8 zł kosztuje taki pojemnik – przekonywał.

Wiary wyliczeniom wiceprezydenta nie dał radny Ireneusz Łojek z Prawa i Sprawiedliwości, którego sprzeciw był wstępem do rozliczenia radnych Platformy Obywatelskiej za nieobecność na poprzedniej sesji.
- Cieszę się, że na sesję przyszli radni PO, którzy ostatnio byli w Ratuszu czy przed urzędem, ale na sesję nie dotarli i pochowali się po kątach – grzmiał przewodniczący jeleniogórskiego klubu PiS, Krzysztof Mróz. – I to nieprawda, że od lipca nic się nie zmieniło. Teraz przetarg jest już rozstrzygnięty i wiemy, ile miasto zapłaci za tę usługę. Przy prostej kalkulacji: 18 mln 800 tys. zł dzielone na 80 tys. mieszkańców daje jasne wyliczenie, które potwierdza, że obniżone stawki w zupełności wystarczą na pokrycie kosztów. Podobna sytuacja jest w Legnicy, gdzie radni również zgłosili się do prezydenta o obniżenie stawek – dodał.

W obronie radnych PO stanął przewodniczący Klubu Radnych Tomasz Kałużny. - Trzeba było zadzwonić i zapytać czy radni przyjdą na sesję i nie byłoby tej całej chryi – mówił młody radny. – Poza tym w tym czasie kiedy zwołaliście sesję, umowa nie była jeszcze podpisana i mogły pojawić się jakieś odwołania – dodał.

Riposty nie odmówił sobie radny Krzysztof Mróz, który pytał, kto mógł się odwoływać, bo przecież do przetargu stanęła jedyna firma, która przetarg wygrała.

Za wygraną nie dał Hubert Papaj, który mówił, że nie sposób zrobić wyliczenia, ale trzeba je jeszcze zrozumieć. - Przez ostatnie dwa miesiące z tytułu opłat za śmieci wpłynęło 2 mln 24 tys. zł, co miesięcznie daje 1 mln 12 tys. zł, a my musimy płacić miesięcznie 1 mln 48 tys. zł czyli już widać, że nie ma tu żadnych nadwyżek, a wręcz przeciwnie - są braki, do których trzeba doliczyć koszty utrzymania PSZOK-u (Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych) – dodał.

Dyskusja o opłatach za śmieci przeplatała się z personalnymi rozliczeniami radnych. Do tematu nieobecności radnych PO na poprzedniej sesji wrócił też Józef Gajewski z SLD. - Ostatnia sesja nadzwyczajna została zwołana w związku z ogólnym chaosem, za który odpowiedzialna jest władza, a to co zrobili radni PO było zwykłym bojkotem – mówił. - W przyszłości nie wyobrażam sobie takiej arogancji! Władze miasta sobie z nową ustawą śmieciową po prostu nie radzą – grzmiał pokazując zdjęcie z ulicy Gerharta Hauptmanna.

Swoje oburzenie słowami K. Mroza i J. Gajewskiego wyraził Janusz Wojtas. Wyjaśniał, że cały lipiec pracował jako radny w komisjach, a w sierpniu wyjechał nad morze na zasłużony urlop. - Wypraszam sobie uwagi, że chowałem się po kątach, bo nie mam takiego zwyczaju – mówił.

Oliwy do ognia dolał Hubert Papaj, który powiedział, że najwięcej na temat frekwencji krzyczą: „ci , którzy nie powinni się odzywać”, bo najczęściej spóźniają się na sesję, wychodzą przed końcem lub w trakcie, by zadzwonić.

Emocje próbował wyciszyć Miłosz Sajnog. Apelował, by przejść do merytorycznej dyskusji. Po czym pojawił się deszcz pytań, świadczący o tym jak wiele niewiadomych jest jeszcze w kwestii nowego systemu odbioru odpadów od mieszkańców Jeleniej Góry.

Janusz Grodziński (PO) pytał o sytuację w Kostrzcy i różnicę ceny w porównaniu z Lubawką. W odpowiedzi od wiceprezydenta usłyszał, że do Lubawki jest około 100 km (w dwie strony), a do Kostrzy ok. 30-40 km. Znacząca jest też różnica w cenie za tonę odpadów, za którą Lubawka liczy sobie około 100 zł więcej (307 zł), niż Kostrzyca.

Jerzy Pleskot dopytywał o problemy Kostrzycy i szansę na ich rozwiązanie. Miłosz Sajnog (z klubu Razem dla Jeleniej Góry) chciał znać liczbę złożonych deklaracji, wystawionych wezwań do zapłaty i wpływy z podziałem na mieszkańców indywidualnych i przedsiębiorców. Bożena Makieła-Wachowicz pytała o pojemniki na odpady biodegradowalne, których w Jeleniej Górze jest niewiele oraz gdzie mieszkańcy mają takie śmieci wyrzucać. W odpowiedzi od wiceprezydenta H. Papaja usłyszała, że pojemniki niebawem zostaną ustawione, a póki co, takie odpady powinny być wrzucane do odpadów zmieszanych. Radna pytała też o mapę gniazd.

Oliwer Kubicki (PiS) pytał, czy miasto jest przygotowane na wypłacenie mieszkańcom odszkodowań za pobieranie podwyższonych opłat za śmieci w lipcu i sierpniu. - Dla mieszkańców nic się nie zmieniło, a przez dwa miesiące byli oni łupieni za nowy system, który nie działał – mówił radny.

Po burzliwej dyskusji Hubert Papaj zapewniał, że wszystkim zależy na obniżeniu stawek, ale miasto musi kierować się ekonomią i pilnować, by poza suchymi kalkulacjami znalazły się pieniądze na zapłacenie za odbiór śmieci. - Po wpływach z ostatnich dwóch miesięcy widać, że nie ma żadnych nadwyżek i oszczędności – mówił.

– Nie wszyscy za te śmieci płacą. Deklaracje złożyło około 74 tys. mieszkańców. 89 procent zadeklarowało segregację, a 11 procent oddawanie odpadów zmieszanych. Teraz jednak musimy sprawdzić, ile osób złożyło deklaracje podwójnie – osobiście i przez spółdzielnię. Od przedsiębiorców wpłynęło 1200 deklaracji (z ok. 5 tys.). Jest to żywy organizm i cały czas się coś zmienia, a do ustabilizowania tej sytuacji potrzebny jest czas – dodał.

Po tych słowach radny Józef Sarzyński apelował do radnych, by dali prezydentowi i jego służbom czas na sprawdzenie, jak będą się kształtować wpływy i koszty. Wojciech Chadży (przewodniczący Klubu Radnych SLD) poparł to oficjalnym stanowiskiem klubowym. Opozycja chórem mówiła jednak, że uczciwi mieszkańcy nie mogą płacić za nieuczciwych.

Przed głosowaniem Zbigniew Ładziński przypomniał, że radni nie powinni się kierować interesami władzy czy grup politycznych, ale wsłuchiwać się w głosy mieszkańców, którzy widzą, że stawki są za wysokie i można je obniżyć.

Mimo tych apeli, uchwały nie przyjęto.

- Radni PO deklarują, że chcą obniżyć ceny, ale zagłosowali przeciwko uchwale – mówił po głosowaniu radny Krzysztof Mróz. – Potwierdzili tym, że dla nich to sprawa polityczna, czyli decydujące jest to, kto złoży projekt uchwały. Sytuacja się powtarza. Kiedy my proponowaliśmy miesięczne opłaty za śmieci, radni PO i reprezentanci władz miasta mówili, że to niemożliwe i uchwały nie przyjęli. Po trzech tygodniach natomiast przygotowali niemal identyczny projekt uchwały i go przegłosowali. To samo zrobiono teraz. Jednak radni Prawa i Sprawiedliwości niezależnie od wszystkiego zagłosują za obniżeniem stawek. Dla nas najważniejsi są mieszkańcy, a nie to, kto przygotuje uchwałę. My próbowaliśmy wprowadzić te obniżki teraz, niestety jeszcze przez kolejne miesiące mieszkańcy będą musieli płacić drożej i więcej niż faktycznie powinni – dodał.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (84) Dodaj komentarz

~Ryś z Klanu 3-09-2013 13:36
W czyim interesie działa Rada Miasta i kogo reprezentuje?
~Ktos 3-09-2013 13:39
Zlodzieje
~DRG 3-09-2013 14:06
w d... im się poprzewracało - niebawem się wszystkich ich pozbędziemy !!!
~ 3-09-2013 14:07
W tych 18 złotych jest opłata za kosz? Skoro tak to 4 osobowa płaci 4 razy za ten sam kosz!Firma budowlana wywozi gruz kontenerem, dlaczego ma płacić za śmieci skoro nie produkuje śmieci komunalnych. A jeżeli pracownik produkuje takie śmieci (papier po śniadaniu lub butelka po napoju) przecież on już zapłacił podatek w urzędzie i nie ważne gdzie wyrzuci ten papier w domu czy do kosza na ulicy.Dlaczego firmy nie dostają FV za śmiecie skoro miasto rozlicza się z MPGK na podstawie FV.Czy miasto nie zarabia na śmieciach gdy odbiera je od nas MPGK które jest własnością miasta?I co stanie się z różnicą po obniżeniu podatku ,w końcu miasto zapłaci za prawdziwą ilość wywiezionych śmieci a co wtedy stanie się z nadpłatą ? Czy urząd miasta płaci za swoje śmieci jak tak to ile?
~ad 3-09-2013 14:19
ekipa P... pod przykrywką śmieci okrada mieszkańców Jeleniej Góry,a ponieważ za rok wybory,trzeba wypłacić sobie odpowiednie premie,bo chyba P... nie myśli że zostanie ponownie wybrany
CН.W.D.P. 3-09-2013 14:22
CHCIAŁEM TYLKO POWIEDZIEĆ, IŻ DWA MAŁE WORKI ŚMIECI LUB JEDEN DUŻY PO SPALENIU W PIECU ZWANYM KOTŁEM C.O. DAJE DWIEŚCIE LITRÓW GORĄCEJ WODY WYSTARCZAJĄCEJ MI NA DWA DNI... POLECAM!! WPRAWDZIE MONTAŻ INSTALACJI C.O. KOSZTUJE, ALE INWESTYCJA DOSKONALE SIĘ ZWRACA...
~Ryś z Klanu 3-09-2013 14:23
do radnych SLD: System funkcjonuje dokładnie tak jak funkcjonuje Rada Miasta i Prezydent nie trzeba czasu,żeby się o tym przekonać.
~bez zmian 3-09-2013 14:26
Lepszy byłby tytuł: "Legalne okradanie mieszkańców bez zmian".
~noromalny 3-09-2013 14:26
A na noskowskiego 3 obok klatki 6 leży sterta śmieci od ponad tygodnia, nikt tego nie chce wywieść pomimo że administracja o tym wie i osobiście to oglądali.Po prostu należy się zorganizować i przestać płacić.
~fansektyPO 3-09-2013 14:29
.......................................... I to jest właśnie Polska Donalda Tuska Potem przyjdą po Wasz dom i Wasze dziecko bo za chude.
~ 3-09-2013 14:31
wozić śmieci pod Ratusz!
~piniorr 3-09-2013 14:35
Triumwirat centrolewicy i lewicy trwa w Jeleniej od samego początku końca komuny. i końca nie widać. Ale on nastąpi w przyszłym roku. Śmieciami dobiliście się sami chłopaki.
~NIE 3-09-2013 14:36
Wójcikowa i Raglowa to okazy na które więcej nikt nie powinien zagłosować.
~nemezis7432 3-09-2013 14:37
Co za ...,brawo SLD i cała reszta parszywiaków którzy są za pozostawieniem opłat bez zmian(może trzeba zagłosować za podwyżką za śmieci, to chyba wszyscy byli by zaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa,,,,, ........)
~Wqrwiony 3-09-2013 14:38
Widać kogo żeśmy wybrali i gdzie oni nas mają. Wyjątkowo asekurancko , a nawet wręcz tchórzliwie zachowują się radni Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Głupie tłumaczenie i dawanie czasu. Przy następnych wyborach czasu już panowie mieć nie będziecie My Mieszkańcy pamiętamy wasze "osiągnięcia" dla miasta.
~rumcajs54 3-09-2013 14:59
Vis a vis wejścia do filharmonii od paru dni leży kineskop tv, na Groszowej pełno resztek po lodówkach, wszędzie meble, kartony, w pobliżu policji (i SM) przy aptece prawie jak niegdyś w Neapolu. Na wylocie z Jeleniej syf a Pan Vice MPGK mówi, że nikt mu nie zgłaszał. To ja się pytam czy to nieszczęsne konsorcjum pracuje od przypadku do przypadku, czy wg jakiegoś systemu ? No, i gdzie są owi spece od śmieci wyłonieni w "konkursach" ?
~Anonim008 3-09-2013 15:12
To było do przewidzenia...
~NNN 3-09-2013 15:17
W końcu decyzje podejmują Ci którzy zostali wybrani przez społeczeństwo i dla społeczeństwa...............chyba się zasiedzieli w tych stołkach i zapominają po co tam są i dla kogo ........
~sarna 3-09-2013 15:32
No opłaty pobierają ale koszy to nie ma komu dowiez ! podpisałam umowę na wywóz śmieci 3 tygodnie temu kosza nie mam do dzisiejszego dnia ! podobno MPGK nie ma koszy to chyba będziemy wystawiać na ulice ?!
~Drobiazg 3-09-2013 15:50
Zaczyna mnie to coraz bardziej wkurzać. Nie dość ,że bardzo drogo to jeszcze brak pojemników do sortowania, Pomysł z tymi bieda workami musiał wymyśle jakiś wielce uczony doradca prezydenta. Tylko jak by musiał co kilka dni zbierać śmieci rozsypane przez zwierzęta z tych worków to by szybo zmienił zdanie, Któregoś dnia jak się wkurzę to przywiozę te worki wysypie pod gabinet prezydenta i niech sobie później zbiera.
~`jack 3-09-2013 15:50
Ja im podziękuję przy wyborach
~Waldek-a 3-09-2013 16:15
Całkiem na spokojnie, ustawa zakładała, że za segregowane śmieci będziemy płacili mniej niż dtychczas. W starym systemie za zmieszane płaciliśmy ok. 16 zł. teraz za segregowane 18, gdzie jest ta obniżka?, po co więc było taki bubel wprowadzać, a może ustawodawca zacznie rozliczać samorządy z realizacji?
~SEBA 3-09-2013 16:24
ZDZIWIŁBYB SIĘ GDYBY BYŁO INACZEJ, I TAK MIASTO DOPŁACA,SZKODA,ŻĘ W INNYCH GMINACH CZY MIASTACH STAWKI SĄ O 50 % TANŚZE I JAKOŚ SIĘ OPŁACA NAWET TO W JEŻOWIE WIDAĆ KTÓRY GRANICZY Z JELENIĄ GÓRĄ I MA DUŻO INNE STAWKI,TO CO TAM MIESZKAJĄLUDZIE KTÓRYCH ŚMIECI SĄ INNE??
~ 3-09-2013 16:31
Ten cały PSZOK urządzić pod domem prezydenta ...zobaczymy co zrobi??
~ad 3-09-2013 16:31
GUS podał że zdecydowany wzrost inflacji w lipcu2013 w stosunku do lipca 2012 był spowodowany tym,że ceny wywozu śmieci wzrosły około 47%,
~eco 3-09-2013 16:45
Panie Patataj! Gdzie są moje pojemniki na surowce wtórne/ Bo trzeci miesiąc place za ich dzierżawę, a jakoś ich nie widzę?
~dirt 3-09-2013 16:47
Czy ten Papaj ....? Po raz kolejny wyciąga wydumany argument kupna koszy dla mieszkańców - JA TAKIEGO NIE OTRZYMAŁEM! I nie chcę otrzymać, wolę sam sobie go kupić i płacić MNIEJ! A jeśli już go dostanę to po ilu miesiącach go spłacę i będę płacił mniej za śmieci? Banda łupieżców!
~mysiek 3-09-2013 16:48
Wystarczyło zainwestować i postawić kilka automatów do skupu butelek i pet (1-około 1000EURO) uaktywnić np. spółdzielnie socjalne do sortowania ludzie mieliby pracę, miasto by było czyste a mieszkańcy płacić by mogli mniej za śmieci. Przykład - odzysk puszek jest prawie 100% - czyli da się. Tylko po co niech mieszkańcy płaczą i płacą. Tylko pytam skoro teraz miasto odpowiada za czystość to czemu wszędzie jest taki ŚMIETNIK, do kogo składać skargi ?
~dirt 3-09-2013 16:49
"Trzeba było zadzwonić i zapytać czy radni przyjdą na sesję i nie byłoby tej całej chryi – mówił młody radny." - ... Czy do mnie dzwoni codziennie pracodawca łaskawie pytając czy wybieram się do pracy? TO JEST GRANDA KOLESI PO!
~eco 3-09-2013 16:51
03-09-2013 14:07 | ~ | " W tych 18 złotych jest opłata za kosz? Skoro tak to 4 osobowa płaci 4 razy za ten sam kosz!Firma budowlana wywozi gruz kontenerem, dlaczego ma płacić za śmieci skoro nie produkuje śmieci komunalnych. A jeżeli pracownik produkuje takie śmieci (papier po śniadaniu lub butelka po napoju) przecież on już zapłacił podatek w urzędzie i nie ważne gdzie wyrzuci ten papier w domu czy do kosza na ulicy".------------------- Ani Patataj, ani reszta ... nie są w stanie zrozumieć, jakimi są ... próbując robić z Mieszkańców bandę kretynów. **** Póki co - wszystko po staremu. Simeko odbiera smieci jak leci. Jaka segregacja?
~eco 3-09-2013 16:56
We Wspólnocie mieszkaniowej do tej pory wystarczal nam jeden pojemnik na śmieci. 10 osób. To 80 zł/m-c tylko za dzierżawę jednego pojemnika, którego nie ma !!!!!! Patataj! Ogarnij się!!!
~do NIE 3-09-2013 16:59
Raglowa to już ECHO w życiu tego miasta. To se ne wrati- mówią górale z Czech. Psy również jej już nie chcą.
~n/n 3-09-2013 17:30
panie wice i pseudo prez. poczytajcie że się da http://rudaslaska.naszemiasto.pl/artykul/1665033,ruda-slaska-oplaty-za-smieci-zatwierdzone-stawki-od-lipca,id,t.html
~golarz 3-09-2013 17:36
Lewica niby zawsze z ludźmi, partia socjalna:) Nie zagłosuje już na was, wy się wahacie, to my was odpowiednio potraktujemy:) Lewica w JG powiązana jest z aparatem władzy... Z obniżka pewnie będzie tak,że będzie przed wyborami. PO wtedy pokaże dobra twarz, a prezydent na nadwyżkach odłoży sobie kwotę aby mieć na kampanie wyborczą. Hipokryci z SLD i PO to jedna i ta sama banda!!!
~T.Deusz 3-09-2013 17:37
No, cóż.... radni są, jacy są. Ale ci to wykazują się niebywałą ignorancją. Ale Bibliotekarz i ta cała zgraja powinni pamiętać, że ich bełkot czytają też ludzie, którzy znają się na rzeczy. Te niby - wyjaśnienia, to wielka BZDURA ekonomiczna, a czas to mieli, ale na przygotowanie, i w pięknym stylu wszystko spaprali, przy okazji zdefraudowali zaufanie społeczne. Wybory niebawem, na jeżu trzeba przecierpieć, potem skład się wymieni, i można konstruktywnie dyskutować. A, i jeszcze jedno, szanowna władzo: była okazja zjednać sobie trochę mieszkańców, teraz szyjcie sobie transparenty "Tak się traci wyborców", i nie pomogą zabiegi tuż przed wyborami, bo nikt się już na to nie nabierze.
~golarz filip 3-09-2013 17:42
Siwe dziadki z SLD dały czas bibliotekarzowi aby wydrenował kasę z mieszkańców Jeleniej Góry. Kończycie się i to niebawem!!!
~ 3-09-2013 17:49
DOLNOŚLĄZAK. A mnie urzekło to, że radny Ładziński - w tzw. międzyczasie - zrobił się radnym niezrzeszonym. Szkoda, gdyż był szczególnym radnym, rzekomo funkcjonującym - wg sobie znanych zasad - w klubie SLD.
~ 3-09-2013 17:54
SLD do kosza:)
~ 3-09-2013 17:58
Ciekaw jestem kogo wystawi PO do funkcji prezydenta vel Zawile czy Super Papaja na białym kucyku? Bo SLD to chyba nie ma nawet kandydata na te stanowisko, no chyba,że Szarzyński jako prezydent senior:)
~Iwona 3-09-2013 18:02
Będziemy pamiętać przy wyborach o "lewicowej wrażliwości". Dziś nie ma wątpliwości SLD = PO !!!
~eco 3-09-2013 18:09
ONI się nawzajem ubezpieczają. Czy sądzicie, że Complex dal etat Kusiakowi w Muzeum swojej żonki na piękne oczy? Po wyborach będzie mogł liczyć na rewanż. Każdy z nich ma haka na politycznego "wroga". Dadzą sobie radę. My za to zapłacimy.
~gość II 3-09-2013 18:12
Układ z PO i SLD musi odejść.
~tata 3-09-2013 18:17
Opłaty za wywóz nieczystości to dowód jak władze Jeleniej Góry podchodzą do warunków życia w mieście zwykłych obywateli, cenami chcą nadrobić swoją bezmyślność - czym stanowią o drożyźnie w mieści. Gdyby tak dodać jeszcze cenę wody w JG, to mamy cały obraz tych władz - kompletny brak wyobraźni - w czyim interesie panowie działacie? przecież nie w naszym - wyborców, więc do widzenia, do szeregu na nie przed szereg - bo nie umiecie, nie znacie, nie rozumiecie......
~Anonim2 3-09-2013 18:20
Czy tak trudno rozesłać do mieszkańców(głównie lokatorów MGKiM-u) ulotki w których będzie informacja, jak segregować śmieci (w/g pochodzenia materiałowego), GDZIE bedzie zlokalizowany NAJBLIŻSZY(od mniejsca zamieszkania lokatora) punkt składowania segregowanych i pozostałych odpadów? Ja na "coś takiego" - czekam z coraz wiekszą niecierpliwością! A może cała ta segregacja to tylko "pic na wodę" i sposób "przyłapania" na braku (złej) segragacji, co skutkować bedzie wyższą opłatą?
~Mesiu 3-09-2013 18:31
Gdybyście zarabilii 17 tysi netto miesięcznie i jeżdzili mesiem tak ja JA, to obce byłyby wam takie problemy.
~ANATOL KAPEL 3-09-2013 18:36
I znów radni PO przeciw ludzią.
~xxx 3-09-2013 18:53
A przeciez MPGK i Simeko jak zabieraja smieci np. z Elsnera to nie patrza jaki pojemnik biora tylko wszystkie pojemniki razem zsypuja a czy pojemniki po odpadach biodegradowalnych nie powinny byc zabierane i jakos zdezynfekowane za taka cene jaka placimy za smieci kontynery powinny byc chociaz co jakis czas myte a nie ze strach do nich podejsc Ale panowie za rok wybory wtedy zobaczymy
~spokojniej 3-09-2013 18:56
Jestem przekonany że Prezydent dotrzyma słowa i i za trzy miesiące jak wszystko zostanie policzone i wyjdzie że można obniżyć cenę za odbiór śmieci to tak się stanie. Ale ci co zawsze szukają zaczepki będą jątrzyć, opluwać i posądzać władzę samorządową o manipulacje i kombinacje. Będą za rok wybory to wystartujcie na radnych czy zmierzcie się w wyścigu na wójta.
~rrr 3-09-2013 19:00
Ja zwykle sanepid nic nie widzi nic nie robi. Panie Prezydencie to sa efekty Pana decyzji personalnych w tej instytucji pod dyktando Western City
~ 3-09-2013 19:09
A do tej pory można bylo płacić 17 złoty za niesegregowane i się opłacało a teraz nie. drodzy mieszkanicy szkoda ze ceny za smieci nie sa glosowane przed wyborami bo nasi coraz starsi radni przeglosowali by smieci pewno kosztowaly by po 10/15 a jescze do wyborów jeszcze troche a teraz mamy co mamy i nasi radni maja mieszkancow ........................... mozna sobie dopowiedziec.
~xxx 3-09-2013 19:15
Do spokojniej czy ty czlowieku wierzysz w bajki niby nasz prezydent ktory powinien byc za ludem a jest przeciw niemu nic dla ludzi jeszcze nie zrobil oczywiscie oprocz muzeuw on wszystko pozabieral ludziom zyje sie coraz gorzej ale wladze miasta tego nie widza Tak ze nie wierz ze obnizy oplaty za smieci oni maja nas mieszkancow gdzies
~T.Deusz 3-09-2013 19:16
@spokojniej, nikt tu nie szuka zaczepki. Przetarg, wyliczenia i organizację można było przygotować wcześniej, przed wejściem ustawy (dwa lata na to były). I mądre gminy tak zrobiły, poszło, jak po maśle. A, że w bałaganie łatwiej się poruszać, a ta cała spółka zwęszyła okazję do wyciśnięcia kasy z jeleni, to mamy co mamy. I ta ignorancja jest najgorsza, bo można płacić, ale trzeba wiedzieć, za co. Papaj sprawia wrażenie, jakby mówił i sam nie wiedział o czym. Pewnie było tak: "... weź, idź i coś powiedz..."; "...ale co???..."; "... wszystko jedno, możesz coś o śmieciach...". Rządzenie miastem nie na tym polega. Władza wie, że jest nieudolna, maskuje to papajowym bełkotem. Nie skończy się to dla nich dobrze. I jeszcze jedno - ten pan nigdy nie dotrzymał słowa. Się ich usunie, i tyle :-).
~* 3-09-2013 19:24
A co z tymi mieszkańcami zrobić,którzy zadeklarowali segregacje,płacą mniej o 11zł. a wrzucają wszystkie swoje śmieci nieposegregowane do pojemników lokatorów,którzy ponoszą rzetelnie swoje koszty????????-bo jak twierdzą nie mają innych pojemników pod "nosem" a do "dziupli " nie mają zamiaru wędrować !!!!!!!!!!!!! /mowa tu o lokatorach zasobów komunalnych/
~~* 3-09-2013 19:38
Dlaczego płaciliśmy więcej przez dwa miesiące ,bo zadeklarowaliśmy niesegregowanie,a lokatorzy,którzy zadeklarowali segregacje płacili mniej pomimo iż nic się nie zmieniło tzn. wsypywali śmieci do tego samego śmietnika co my ,nieposegregowane co daje ;przy rodzinie np.4-roosobowej zysk w tym czasie 88zł. albo w przeciwnym przypadku stratę 88zł. Zaczął się trzeci miesiąc a spora część mieszkańców dalej nie segreguje śmieci i się tylko śmieje,że nie jest to do sprawdzenia,a płacą mniej!!!!!!!!!!!!!!!!!
~cieplic 3-09-2013 20:04
a czy za ta nadzwyczajną sesję radni dostaną dodatkowe dietki? Radni powinni pracować w wolontariacie tak jak wielu z nas
~danar 3-09-2013 20:25
Rada działa przede wszystkim w interesie radnych. Tylko po to się tam pchają drzwiami i oknami.
~s,k 3-09-2013 20:51
Radni teraz - my mieszkańcy przy wyborach !!!
~JG 3-09-2013 20:55
Proszę o listę nazwisk kto był za, kto przeciw. Zweryfikujemy to przy następnych wyborach
~qwerty73 3-09-2013 21:20
Coś nie tak z tymi radnymi PIS i Razem dla Jeleniej Góry. Zgodnie z arytmetyką, jeśli złożyli wniosek i sami się pod nim podpisali to głosów za obniżką powinno być 7 plus jeden Zbigniewa Ładzińskiego, czyli w sumie 8. Za głosowało 6 radnych, czyli 2 radnych nie głosowało, czy głosowało inaczej niż kluby? Może cała ta akcja to bicie piany?! Gdzie byli radni kiedy miasto miało przygotować się do nowych warunków, czy ktoś spytał mieszkańców, konsultował to z nimi? Pognać tych populistów w diabły i w kolejnej kadencji, postawić na ludzi, którzy chcą i mają wizję i wiedzę, a nie układy!
~lololo 3-09-2013 21:22
Droga PO wybory niedługo i nie wierzę że znów wygracie - o nie. Wieloletni (ale już nie) wyborca PO.
~ 3-09-2013 21:25
kiedy mieszkańcy otrzymają DECYZJĘ ADMINISTRACYJNĄ - podstawę prawną opłat za śmieci, czyli zobowiązanie płatnicze mieszkańca wobec urzędu. Urząd miał obowiazek wydać decyzje do dnia 1 lipca 2013 Gadanie że mieszkańcy nie placą nie jest usprawiedliwieniem, bo zawalił urząd. Nie chcę kubłów , worków (zainwestowałem i posiadam własne) więc dlaczego mam ponosić koszty kubła. Słuszne uwagi co do wliczania przez Papaja ceny kubław opłaty miesięczne od osoby. Mieszkaniec powinien sam sobie kupić kubły i mniej placić.
~ 3-09-2013 22:21
Cena nowego kubła o pojemności 120 litrów na śmieci zmieszane to max. 150 zł, pobieranie miesięcznej opłaty od każdego mieszkańca to prawdziwe przegięcie.
~Jel... 3-09-2013 22:25
do sądu z nimi za okradanie nas - złodzieje -
~xyz 3-09-2013 22:29
Skoro niektóre śmieci trafiają do recyclingu, dlaczego nikt nam za nie nie płaci?
~trr 3-09-2013 23:15
Specjalnie pójdę na wybory, aby "podziękować" obecnej władzy za cenę wody, ścieków i śmieci w tym mieście.
~Gość 3-09-2013 23:51
Było to do przewidzenia ze te dziady z PO nic nie zmienią bo niemieli by na swoje wyplaty skad brać ,a Zawiła i Papaj ,przeciez oni za zezwolenia na dudowe Biedronek Netta i innych molochów juz itak zarobili kasy tyle ze co im tam połaty za śmieci ,niech biedota płaci a dziady sie bawia ,macie co wybraliscie PO zlodzieji ,łupia was jak janosik tylko ten to łupał bogatych a ci lupia biedote złodzieje .
~SARBLE 4-09-2013 0:22
ŻENADA - kto i jak w Jeleniej Górze reprezentuje interesy społeczeństwa ????
~krzyk 4-09-2013 0:42
No to mamy nowy/stary sojusz PO i SLD
~ 4-09-2013 1:09
skoro segregowane kosztują tyle co w innych miastach niesegregowane to czy warto segregować ??? ?????? ?
~Simplex 4-09-2013 6:48
Śmieci? Im mądrzej, tym głupiej. Rośnie lista rodzajów odpadów, których nie wolno segregować bo np. do szkła nie zalicza się lustro (szklane oczywiście) itd.
~mim 4-09-2013 7:35
A radna wójcikowa jak głosowala?
~Bezdomny 4-09-2013 7:54
Radna Wójcikowa jak reszta Platformersów,gdyż w innym wypadku straci pracę w pupie.
~ 4-09-2013 7:59
SLD i PO dla dobra Jeleniej Góry - buehehehahha:)
~jasnowidz 4-09-2013 8:17
MAFIA .
~Jagoda 4-09-2013 8:31
Ta widać jak to Konsorcjum segreguje śmieci wszystko jest wrzucane razem a ludzi robią w balona, poza tym za małe miasto za duże bezrobocie żeby walić ludzią takie stawki. Za rok wybory samorządowe i tym razem na pewno na nie pójdę !
~rumcajs54 4-09-2013 8:34
No i mamy: rząd dał ciała z ustawą śmieciową. A jeśli rząd to i cała PO, także w regionach a więc i w JG. I tak to jest jak polityka jest ważniejsza od zasad gospodarki, ekonomiki i ... zdrowego rozsądku. Tylko siąść i płakać. Czy znajdzie się w końcu ktoś w tym kraju kto chwyci to bractwo wzajemnej adoracji mocną dłonią ?
~ 4-09-2013 9:17
mieszkam na zabobrzu i po za wiekszymi opłatami nic się nie zmienilo, bródne pjemniki które pamietaja króla cwieczka, a jest mowa o nowy pieknych radni jak zwykle wciskaja ciemnote mieszkanca
~Tom 4-09-2013 9:37
Tak czytam wypowiedź p. Papaja w temacie zaliczenia ceny zakupu pojemników na śmieci i nie mogę wyjść z podziwu. Jak to się ma do mieszkańców Zabobrza, gdzie do jednego kubła wrzuca śmieci setki osób a każdy płaci za swój prywatny kubełek? Przecież ludzie już w pierwszej opłacie kupili sobie ten kubeł na własność a co z resztą kasy się dzieje i będzie działo?
~niezależna 4-09-2013 10:14
... a gdzie się podział, ten który "bił pianę" w temacie śmieci czyli radny Rafał Piotr Szymański z PIS-u ? Jak zwykle cała para w gwizdek... Podziękujcie mu w następnych wyborach, bo udowodnił, że funkcja radnego to tylko dieta i sposób na przechowanie przez cztery lata...
~dde 4-09-2013 11:29
Jak zwykle radni-bezradni. Prosimy o podanie nazwisk wszystkich, którzy głosowali przeciw !!! chcemy poznać nazwiska zdrajców!!!!!!!!!!!
~znawca 4-09-2013 13:45
Politycy liczą na słabą pamięć wyborców, więc pozwolę sobie przypomnieć iż przed wejściem w życie ustawy obiecywali że obecna stawka opłat za śmieci zostanie zmniejszona gdy będzie już dokładnie wiadomo kto wygra przetarg. Jako że wszyscy wiemy jaką prawdomównością cechują się politycy, nie jest dla mnie zaskoczeniem że stawki pozostały bez zmian. Spodziewam się że rok rocznie będą one rosły tak jak drożeje wszystko w tym smutnym, upadającym państwie. By żyło się lepiej.
~chiobb 4-09-2013 14:05
trzeba zawijać się z tego kraju
~Klik-Klik 4-09-2013 20:19
Ludzie! Czy wy nie widzicie, że rząd rozkradł całą Polskę, zrujnował nie jednemu zdrowie i odebrał życie i wysysa z nas ile się da i obserwują czy jeszcze zipiemy?
~Seen 5-09-2013 22:10
Taki sam kłamczuszek z Zawilca jak z Tuska!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group