Niedziela, 28 maja
Imieniny: Jaromira, Justyny
Czytających: 8906
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Po ekologicznej odysei

Wtorek, 5 października 2021, 7:01
Autor: WAC
Region: Po ekologicznej odysei
Fot. użyczone
W pierwszy weekend października (2-3.10) ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski wraz z wolontariuszami pokonał ostatni etap Górskiej Odysei – trasę ze Szklarskiej Poręby do Świeradowa Zdroju. Celem tej akcji było zwrócenie uwagi na problem zaśmiecania gór i lasów odpadami, szczególnie tymi z plastiku.

Wrocławski ekolog w ciągu dziesięciu miesięcy pokonał łącznie 830 km wzdłuż południowej granicy Polski: najpierw przeszedł 460 km przez Karpaty, później przejechał na rowerze 160 km przez Bramę Morawską i przepłynął 25 km kajakiem pod prąd Nysą Kłodzką, a na koniec przemaszerował jeszcze 185 km przez Sudety. Cała trasa prowadziła górskimi i leśnymi szlakami przez Bieszczady, Beskid Niski, Beskid Sądecki, Gorce, Beskid Żywiecki, Beskid Śląski, Bramę Morawską, Góry Opawskie, Góry Złote, Góry Bardzkie, Góry Sowie, Góry Wałbrzyskie, Góry Kamienne, Karkonosze i Góry Izerskie. W akcjach sprzątania szlaków i w marszu uczestniczyło ponad 200 wolontariuszy z całej Polski, którzy zebrali ponad 350 worków śmieci.

Łączna suma podejść wyniosła 26978 m, a zejść – 26819 m - podsumowuje akcję Dominik Dobrowolski. - To tak jakbym od poziomu morza trzy razy wszedł na Mount Everest i trzy razy zszedł. Cel akcji, czyli czyste szlaki, to był „szczyt” moich marzeń. Warto się zatem wspinać na ten ekologiczny Everest. To wielkie wyzwanie, ale bez wysiłku nie osiągniemy dobrego efektu. Górska Odyseja kończy się w momencie, kiedy rząd przygotował nową ustawę wprowadzającą kaucję na plastikowe butelki PET. To symboliczny sukces akcji, której istotnym celem było wprowadzenie właśnie zmian systemowych, dzięki którym zużyte opakowania plastikowe nie będą trafiać do śmietników, do środowiska, ale będą zbierane w systemie kaucyjnym, dzięki czemu trafią do recyklingu. Pora wprowadzić kaucję też na inne opakowania: puszki aluminiowe i jednorazowe butelki szklane, które masowo zaśmiecają, zanieczyszczają i zatruwają polskie góry, lasy, plaże i rzeki.

Górska Odyseja to nie pierwsza inicjatywa wymyślona przez D. Dobrowolskiego. W zeszłym roku ekolog posprzątał nadmorskie plaże i przeszedł dystans 500 km od Świnoujścia do Piasków na Mierzei Wiślanej. Okazało się, że większość (80%) śmieci w Bałtyku spływa z lądu, rzekami z gór. Dlatego w tym roku akcja właśnie dotarła w góry, do źródeł problemu. W przyszłym roku akcja będzie kontynuowana. Ekolog połączy góry i Bałtyk – będzie wędrował szlakiem Wisły. W planie 1200-kilometrowa wyprawa, akcje sprzątania Wisły, spotkania z mieszkańcami, realizacja filmów edukacyjnych oraz promocja recyklingu.

Akcji towarzyszy plenerowa wystawa fotografii, a także cykl podcastów i webinarów. Przedsięwzięcie było częścią kampanii edukacyjnej #MniejPlastiku, realizowanej przez bank Credit Agricole wraz ze spółką leasingową EFL. Partnerami akcji są także stowarzyszenie Program Czysta Polska oraz Lasy Państwowe. Wkrótce zostanie opublikowany unikalny film dokumentujący przebieg wyprawy, nagrywany m.in. z drona. Ukaże on piękno polskich gór oraz zmagania ekologa i wolontariuszy z plastikiem i innymi odpadami, które zostały znalezione w czasie przemierzania szlaków.

Twoja reakcja na artykuł?

11
69%
Cieszy
4
25%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
6%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy szkoły chronią przed rówieśniczą przemocą, zapewniając uczniom bezpieczeństwo w tym względzie?

Oddanych
głosów
416
Tak
11%
Nie
83%
Nie wiem
6%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group