Sobota, 10 grudnia
Imieniny: Bogdana, Daniela, Julii
Czytających: 5708
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Płoną śmieci, podatnicy płacą

Poniedziałek, 13 września 2010, 14:24
Aktualizacja: 14:25
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Płoną śmieci, podatnicy płacą
Fot. ....
Od kilku do kilkunastu razy w miesiącu jeleniogórscy strażacy wyjeżdżają do gaszenia kontenerów ze śmieciami, które najczęściej podpalane są przez chuliganów. Koszt jednej akcji to kilkaset złotych. Tylko w miniony weekend do płonących śmietników strażacy wyjeżdżali trzy razy.

Płonące śmieci w kontenerach to pozornie niegroźne zjawisko, ale niejednokrotnie rzeczywistość pokazała, że nie wolno go bagatelizować. W wielu przypadkach bezmyślni podpalacze podkładają ogień do pojemników na śmieci stojących tuż obok budynków mieszkalnych. Wówczas do tragedii rodzin w nich mieszkających jest już tylko jeden krok.

Gdyby strażacy nie zdążyli dojechać na miejsce na czas, właściciele budynku mogliby poważnie ucierpieć. Dlatego każdy alarm o płonącym śmietniku traktowany jest poważnie. W sierpniu do płonących kontenerów ze śmieciami strażacy wyjeżdżali dziewięć razy, w minionym tygodniu trzy razy: do Podgórzyna oraz na ulice Rataja oraz Karola Miarki w Jeleniej Górze.

– Przeciętny koszt takiego wyjazdu to około kilkaset złotych, na które składa się paliwo, praca strażaków, eksploatacja samochodów i wiele innych. Poza tym, w momencie kiedy strażacy gaszą płonące śmietniki, ich pomocy mogą potrzebować inni – mówi kpt. Andrzej Ciosk, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze.

Czy i jak można uniknąć kosztownych wyjazdów strażaków do płonących śmieci? – Tak, pod warunkiem, że ludzie zaczną reagować na bezkarnych podpalaczy, których zarówno strażakom, jak i policji trudno jest ustalić – mówi kpt. Ciosk. Podpalacze natomiast muszą się liczyć z tym, że jeśli zostaną złapani, odpowiedzą za swoje zabawy przed sądem, który może skazać ich nawet na pięć lat więzienia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
1391
Tak
26%
Nie
67%
Nie wiem
7%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group